„Podaj dalej – mamy dla Ciebie tanie mieszkanie!”

Taką dewizą kieruje się SIM Podkarpacie Sp. z o.o., pierwszy zwycięzca Ogólnopolskiego Rankingu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych w roku 2024. Spółka realizuje swój nadrzędny cel, którym jest budowanie mieszkań na wynajem z umiarkowanym czynszem, stwarzając jednocześnie stabilne i długoterminowe rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn nie są w stanie kupić lokalu na wolnym rynku. Wykończone mieszkania, z możliwością dojścia do własności bez skomplikowanych formalności i wygórowanych wymagań finansowych, stanowią rozwiązanie problemu dostępności i rosnących kosztów mieszkalnictwa w Polsce.

 

Z silnym wsparciem Gmin Udziałowców 

Spółka została utworzona w czerwcu 2021 roku przez 7 gmin: Boguchwałę, Dynów, Jarosław, Leżajsk, Miejsce Piastowe, Nową Sarzynę i Sędziszów Małopolski oraz Krajowy Zasób Nieruchomości. Dwa lata później dołączyły dwie kolejne gminy – Sokołów Małopolski i Wietrzychowice.                                                                                                  

Istotą SIM Podkarpacie Sp. z o.o. jest budownictwo społeczne, które promujemy hasłem: “Podaj dalej – mamy dla Ciebie tanie mieszkanie!”, bo codziennie otwieramy drzwi dla licznych rodzin i przekazujemy wsparcie mieszkaniowe w urokliwych miasteczkach Podkarpacia – przekonuje Krzysztof Mazur, Prezes Zarządu SIM Podkarpacie Sp. z o.o. – Przechadzając się ulicami większych metropolii, obserwujemy, jak te dynamicznie rosną w siłę. Wraz z naszymi generalnymi wykonawcami, zaangażowanymi samorządami i z KZN, kreujemy wyjątkowe i przede wszystkim tanie osiedla – również w mniejszych miejscowościach. To lokalizacje, w których każdy zechce zamieszkać. Jako zwolennicy i entuzjaści tego projektu uważamy, że to doskonały plan na przyszłość dla młodego pokolenia, które pragnie zamieszkać w mieszkaniach z niskim czynszem. Wspieramy i kibicujemy wszystkim wykonawcom projektów budowlanych, a mieszkańców Podkarpacia zachęcamy, aby informacje o naszej inicjatywie “Podawali dalej”. 

 

429 mieszkań już budujemy … 

Obecnie SIM Podkarpacie Sp. z o.o. realizuje równolegle 4 inwestycje, w ramach których budowanych jest 429 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej blisko 22 888 m². To zaledwie część ogólnego planu inwestycyjnego, zakładającego powstanie 1 534 lokali  (PUM ponad 87 734 m²). Prace budowlane trwają obecnie na terenie Sędziszowa Małopolskiego. W pierwszym etapie realizowanej inwestycji powstanie blok mieszkalny z 42 mieszkaniami o powierzchniach użytkowych od 40 do 70 m², z własnymi komórkami lokatorskimi. Następnie planowana jest budowa kolejnych dwóch bloków, w których znajdzie się 126 lokali. W jednym z budynków przewidziano również 4 lokale usługowe na parterze. W IV kwartale 2023 roku rozpoczęła się także budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego o pięciu kondygnacjach nadziemnych (z 74 lokalami) oraz jednej podziemnej w gminie Nowa Sarzyna. W budynku zaprojektowano mieszkania przystosowane do użytku przez osoby o różnej sprawności, poprzez dostęp do budynku z zewnątrz bez barier (wejścia bezprogowe), otwory drzwiowe i przestrzeń komunikacji wewnętrznej, umożliwiające swobodny przejazd oraz obrót wózkiem inwalidzkim. Pomyślano również o minimalizowaniu zużycia energii i ochronie środowiska, poprzez zastosowanie instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii, car porty z instalacją fotowoltaiczną, instalację rekuperacji w każdym mieszkaniu, wraz z pompami ciepła, które w korelacji zapewnią niskie koszty utrzymania. Zakończenie budowy przewidziano na przełom kwietnia i maja 2025 roku. W listopadzie ubiegłego roku podpisano ponadto umowę na budowę trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych w gminie Boguchwała. W pięcio- i sześciokondygnacyjnych blokach mieszkalnych będą zlokalizowane komórki lokatorskie, pomieszczenia techniczne, gospodarcze oraz pomieszczenia wózkowni. W każdym budynku przewiduje się przystosowanie mieszkań w parterze do użytku przez osoby o różnej sprawności poprzez dostęp do budynku z zewnątrz bez barier. Jest to I etap inwestycji, w ramach którego powstanie 225 lokali. Czwartą, obecnie realizowaną inwestycją są 44 budynki mieszkalne dwulokalowe w zabudowie szeregowej, wraz z wewnętrznymi instalacjami, miejscami postojowymi, dojściami, dojazdami oraz komórkami lokatorskimi, które powstają w gminie Miejsce Piastowe w miejscowości Niżna Łąka. Każdy budynek został zaprojektowany z myślą o zminimalizowaniu zużycia energii i ochronie środowiska. Panele fotowoltaiczne na dachach dostarczą energię elektryczną i pozwolą zmniejszyć koszty ogrzewania oraz użytkowania urządzeń RTV i AGD na co dzień. Osiedle jest otoczone pięknymi, zielonymi terenami, po których mieszkańcy mogą spacerować, uprawiać sporty na świeżym powietrzu i cieszyć się pięknem natury.  

 

… reszta w planach 

W gminie Dynów powstanie budynek mieszkalny wielorodzinny o pięciu kondygnacjach nadziemnych, z 45 lokalami i komórkami lokatorskimi oraz jednej podziemnej. Leżajsk, to kolejna gmina, w której znajdzie się kolejna inwestycja SIM Podkarpacie Sp. z o.o. Będą nią dwa budynki wielorodzinne, o trzech i czterech kondygnacjach nadziemnych (60 mieszkań) oraz jednej podziemnej. Ta ostatnia została zaprojektowana jako przestrzeń dla komórek lokatorskich dla każdego z lokali mieszkalnych, pomieszczeń technicznych budynku oraz garażu podziemnego. Budynek wielorodzinny powstanie też w Jarosławiu. Część nadziemna, 4-kondygnacyjna, będzie przestrzenią dla 60 lokali mieszkalnych. Z kolei w kondygnacji podziemnej znajdą się komórki lokatorskie dla każdego z lokali mieszkalnych oraz garaż podziemny. W planach SIM Podkarpacie Sp. z o.o., jest ponadto przeprowadzenie gruntownego remontu dawnej szkoły w miejcowości Demblin w gminie Wietrzychowice. Powstanie w niej 12 lokali mieszkalnych o powierzchniach użytkowych od 44 do 72 m². Zakończenie realizacji inwestycji zaplanowano na przełom 2025 i 2026 roku.  

 

Pierwsi mieszkańcy już w 2025 roku 

SIM Podkarpacie Sp. z o.o. planuje rozpoczęcie podpisywania umów najmu w II kwartale 2025 roku.  Aby zostać najemcą mieszkania, nie można przekroczyć górnego limitu dochodowego (obowiązujący w tym zakresie jest art. 7a ustawy o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych). Nabór przeprowadzany jest przez gminy, dlatego też to one mają prawo do określania innych, dodatkowych wymogów, które muszą spełnić osoby ubiegające się o najem mieszkania w ramach SIM. Szczegółowe kryteria pierwszeństwa są ustalane przez każdą z gmin (m.in. wychowywanie dzieci, podeszły wiek, niepełnosprawność). Mieszkania w ramach SIM są wykończone „pod klucz” co oznacza, że będą gotowe do zamieszkania bez konieczności ponoszenia przez najemcę dodatkowych kosztów związanych z ich wykończeniem. W lokalach zostaną wykonane podłogi, stolarka drzwiowa wewnętrzna, okładziny ścian w łazience oraz roboty malarskie. Po 30 latach najmu (czyli całkowitym spłaceniu przez Spółkę kredytu zaciągniętego na budowę), najemca będzie mógł wykupić mieszkanie na własność po cenie uregulowanej odrębnymi przepisami. Kwota wykupu lokalu mieszkalnego to cena mieszkania pomniejszona o zwaloryzowaną partycypację. Wykup mieszkania może nastąpić najwcześniej po 15 latach najmu – jednak w tym przypadku najemca będzie zobowiązany do spłaty pozostałej części kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na dany lokal mieszkalny oraz wykupu mieszkania po cenie rynkowej (wycena na dzień wykupu mieszkania), pomniejszonej o zwaloryzowaną partycypację. 

 

(fot. 1 – SIM Podkarpacie Sp. z o.o.)

(fot. 2 – SIM Podkarpacie Sp. z o.o.)

(fot. 3 – SIM Podkarpacie Sp. z o.o.)

Wydania archiwalne