Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) – nowy trend w budownictwie

Redakcja „Strefy Gospodarki”, mając wieloletnie doświadczenie w realizacji Ogólnopolskiego Rankingu Towarzystw Budownictwa Społecznego, postanowiła zorganizować w 2024 roku pierwszą edycję Ogólnopolskiego Rankingu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.

 

Nasza propozycja spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony firm zajmujących się budowaniem mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu, przy współpracy gmin-udziałowców. Większość SIM-ów biorących udział w Rankingu akcentowała celowość powstania takiego zestawienia, szczególnie w kontekście propagowania idei budownictwa społecznego na skalę ogólnopolską. Pierwszym zwycięzcą Ogólnopolskiego Rankingu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych została spółka SIM Podkarpacie, która wyprzedziła na krajowym podium SIM Północne Mazowsze i SIM Małopolska. Gratulacje należą się jednak wszystkim uczestnikom tegorocznych zmagań, którzy pomimo stosunkowo krótkiego stażu na krajowym rynku budownictwa mieszkaniowego (większość SIM-ów powstała w 2021 roku, niektóre funkcjonują dopiero od 2023 roku), zdecydowali się poddać weryfikacji i ocenie ze strony niezależnego gremium redakcyjnego. 

Podobnie jak w przypadku innych realizowanych przez naszą redakcję rankingów, zapraszamy naszych Czytelników do zapoznania się z tabelą tegorocznego zestawienia oraz krótkimi komentarzami Prezesów wybranych SIM-ów. Zachęcamy również do bliższego zaznajomienia się z działalnością firm zajmujących się budową mieszkań na wynajem, która została zawarta w tekstach prezentowanych na www.strefa-gospodarki.pl 

 

Krzysztof Mazur, Prezes Zarządu SIM Podkarpacie Sp. z o.o.: 

Wyróżnienie to stanowi dla nas znaczącą nobilitację i pokazuje, że dotychczasowe działania przynoszą coraz większe efekty. Nie moglibyśmy tego osiągnąć bez ogromnego wsparcia Gmin udziałowców, gdyż to dla ich przyszłych mieszkańców pracujemy i budujemy. Staramy się działać tak, aby SIM Podkarpacie stał się przykładem inicjatywy modelowej, która pokazuje, że społeczne budownictwo to przyszłość i kierunek rozwoju mieszkalnictwa. Realizując cel, którym jest budowanie mieszkań na wynajem z umiarkowanym czynszem, stwarzamy stabilne i długoterminowe rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn nie są w stanie kupić lokalu na wolnym rynku. Nasze wykończone mieszkania z możliwością dojścia do własności (bez skomplikowanych formalności i wygórowanych wymagań finansowych), stanowią rozwiązanie problemu dostępności i  rosnących kosztów mieszkalnictwa w Polsce. 

 

Michał Lysy, Prezes Zarządu SIM Małopolska Sp. z o.o.: 

Zajęcie trzeciego miejsca przez SIM Małopolska w Ogólnopolskim Rankingu SIM za rok 2024, podkreśla wagę naszych działań w mniejszych miejscowościach, gdzie dotąd rzadko docierało budownictwo społeczne w formie TBS. To ważne osiągnięcie w roku pełnym wyzwań, w którym skompletowaliśmy montaż finansowy, zaangażowaliśmy się w nabory mieszkańców oraz zakończyliśmy prace projektowe. W 2023 roku, mimo szerokiego zakresu działań, rozpoczęliśmy budowę pięciu inwestycji, a obecnie prowadzimy prace już w siedmiu gminach. Do końca roku zakończymy przetargi w kolejnych pięciu, co umożliwi nam wbicie łopaty w dwunastu nowych budowach w 2024 roku. Jako jedni z pionierów w sektorze SIM, przecieramy szlaki w procesach inwestycyjnych, co napawa mnie ogromnym podziwem dla naszego Zespołu. 

 

Tomasz Bartosiak, Prezes Zarządu SIM KZN Reymontowski Sp. z o.o.: 

Zdobycie 6. miejsca w prestiżowym Rankingu to niesamowite wyróżnienie, zwłaszcza dla spółki, która dopiero w lutym tego roku została wpisana do KRS. Jestem niesamowicie dumny z naszego zespołu i wspólników. Ten wynik pokazuje, że od samego początku działaliśmy z pełnym zaangażowaniem i determinacją, wyprzedzając firmy, które są na rynku znacznie dłużej. Aktualnie jesteśmy na etapie sporządzania dokumentacji projektowo-budowlanych i pozyskiwania funduszy. To wszystko jest możliwe dzięki fantastycznej współpracy z naszymi wspólnikami. Nasze ambicje i dynamiczny rozwój nie pozostają niezauważone – kolejne dwa samorządy chcą dołączyć do naszej spółki. Przyszłość rysuje się w jasnych barwach i to dopiero początek naszych sukcesów. Będziemy najlepszym SIM-em w kraju, to tylko kwestia czasu.  

 

Tomasz Trun, Prezes Zarządu SIM „KZN-Zachodniopomorskie” Sp. z o.o.: 

Bardzo dziękujemy za docenienie naszej działalności i uhonorowanie wysoką, 8. pozycją w Rankingu. Jesteśmy młodą spółką istniejącą od 2021 roku. Mimo szczupłej obsady udaje nam się działać bardzo prężnie. Obejmujemy zasięgiem 19 gmin – od Białego Boru po Wolin i jako jeden z pierwszych SIM-ów w Polsce, już niebawem przekażemy klucze lokatorom zbudowanego w systemie modułowym bloku w Świdwinie. Tak wysoka pozycja w Rankingu to wielkie wyróżnienie dla całego zespołu i potwierdzenie, że nasze codzienne zaangażowanie w pokonywanie wielu wyzwań ma sens i jest zauważane. Dziękuję naszym pracownikom, współpracownikom, udziałowcom, rekomendującym nasz SIM w Rankingu,  a także Kapitule Rankingu, redakcji i czytelnikom. To wspaniale, że taki ranking powstał, pokazując, że idea budownictwa społecznego jest ważna i potrzebna w naszym kraju.  

1. SIM Podkarpacie Sp. z o.o.
2. SIM Północne Mazowsze Sp. z o.o.
3. SIM Małopolska Sp. z o.o.
4. SIM Łódzkie Sp. z o.o.
5. SIM w Stalowej Woli Sp. z o.o.
6. SIM KZN Reymontowski Sp. z o.o.
7. SIM Zagłębie Sp. z o.o.
8. SIM „KZN-Zachodniopomorskie” Sp. z o.o.
9. SIM Opolskie Sp. z o.o.
10. SIM KZN-Północ Sp. z o.o.

Wydania archiwalne