Wpisujemy się w nowy trend budownictwa

Program budownictwa społecznego zyskuje coraz większe uznanie, a spółki takie jak SIM Małopolska, wprowadzają nowe standardy w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym, koncentrując się na również na mniejszych miejscowościach często pomijanych przez tradycyjne Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) oraz deweloperów. Nowy trend rozwoju SIM-ów potwierdza, że działania te są kluczowe nie tylko dla zaspokojenia lokalnych potrzeb mieszkaniowych, ale także dla rozwoju regionów, gdzie brakowało dotąd nowoczesnych i przystępnych cenowo mieszkań.

 

16 projektów w 16 gminach 

SIM Małopolska wpisuje się w pełni w ten trend. Jednocześnie jej wyróżnikiem na tle innych inicjatyw mieszkaniowych, jest realizacja projektów w gminach miejskich, miejsko-wiejskich oraz w miejscach, gdzie dotychczas brak było inwestycji, nawet tych prywatnych. Spółka wykorzystuje nieruchomości gminne, które wcześniej pozostawały nieużytkowane, ponieważ samorządy nie miały środków na realizację inwestycji. Dzięki efektywnemu wykorzystaniu tych terenów, SIM Małopolska może oferować nowoczesne, ładne i komfortowe mieszkania w przystępnych cenach. Stanowią one odpowiedź na coraz większe potrzeby mieszkaniowe, które z racji niezwykle wysokich cen mieszkań w Polsce, nie mogą być zaspokojone przez większość społeczeństwa.  

Od swojego powołania w 2021 roku realizujemy równolegle aż 16 projektów inwestycyjnych w 16 gminach – informuje Michał Lysy, Prezes Zarządu SIM Małopolska Sp. z o.o. – W ich ramach powstanie łącznie 847 mieszkań o powierzchni użytkowej blisko 42 145 m². Pierwsze lokale zostaną przekazane najemcom jeszcze w 2024 roku. 

Obecnie w Polsce funkcjonuje około 50 Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem i wsparciem zarówno ze strony samorządów, jak i rządu. W ostatnich latach program ten uzyskał dodatkowe finansowanie, co pozwoliło na realizację większej liczby projektów. Zwiększona synergia między gminami i intensyfikacja działań na rzecz polityki mieszkaniowej to pozytywne zmiany, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę dostępności mieszkań. Jest to doskonale widoczne w działaniu SIM Małopolska. 

 

Wysoki standard i atrakcyjne lokalizacje 

Oferta SIM Małopolska, mimo swojej stosunkowo krótkiej obecności na rynku nieruchomości, cieszy się rosnącą popularnością wśród potencjalnych najemców. Kluczowe jest tutaj zaangażowanie zarówno SIM-u, jak i gmin w organizację naborów, również w kontekście wciąż jeszcze niewystarczającej promocji budownictwa społecznego w Polsce. Zgodnie z obserwacjami branżowymi, zainteresowanie mieszkańców znacząco wzrasta po bezpośrednim przedstawieniu im detali programu. Oferta SIM Małopolska przyciąga nowymi, ładnymi, o bardzo wysokim standardzie i w pełni wykończonymi mieszkaniami. Ich dadatkowym atutem są atrakcyjne lokalizacje oraz dostępność w  cenach znacznie niższych, niż rynkowe. Należy również podkreślić, iż program charakteryzuje się też unikalnym systemem partycypacji, która jest zwracana z uwzględnieniem waloryzacji w przypadku rezygnacji z najmu. Z kolei rozliczenie wpłaconej kwoty partycypacji (w przypadku nadpłaty), nastąpi po zakończeniu inwestycji. Nadpłata może być zaliczona na poczet czynszu lub będzie zwrócona. Ponadto każdy najemca w SIM Małopolska otrzymuje prawo dojścia do własności mieszkania już w momencie podpisania umowy partycypacyjnej Co szczególnie istotne, bezpieczeństwo i stabilność najmu zapewniają udziałowcy projektu, czyli gminy oraz Skarb Państwa. 

 

Zrównoważony rozwój urbanistyczny i społeczny 

Rynek nieruchomości w Polsce, zwłaszcza w większych miastach, charakteryzuje się wysokimi cenami, które sprawiają, że dostępność mieszkań dla rodzin i młodych osób staje się coraz bardziej ograniczona. W obliczu tych wyzwań, SIM Małopolska staje się ważnym graczem, który może przyczynić się do stabilizacji rynku mieszkaniowego. Współpraca administracji rządowej i samorządów lokalnych jest kluczowa, aby wspierać działania na rzecz zwiększenia oferty mieszkań, które będą bezpieczne, nowoczesne i dostosowane do potrzeb mieszkańców. 

Działania SIM Małopolska mogą znacząco przyczynić się do zmiany oblicza lokalnego rynku mieszkaniowego, tworząc nowe możliwości dla tych, którzy dotychczas nie mogli sobie pozwolić na własne mieszkanie. To pokazuje, jak ważne jest kontynuowanie i rozszerzanie programów takich jak Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, które nie tylko odpowiadają na bieżące potrzeby mieszkaniowe, ale również wspierają zrównoważony rozwój urbanistyczny i społeczny. 

 

SIM Małopolska Sp. z o.o. w liczbach:

  • rozpoczęcie działalności w 2021 roku
  • realizacja budowy 79 mieszkań w gminie Miechów
  • prowadzone inwestycje w 16 gminach –  łącznie na 847 mieszkań (PUM ~42 145 m²)

(SIM Małopolska_fot. 1 – Inwestycja w Borzęcinie (wizualizacja))

(SIM Małopolska_fot. 2 – Inwestycja w Miechowie (wizualizacja))

(SIM Małopolska_fot. 3 – Inwestycja w Rabce (wizualizacja))

Wydania archiwalne