Stabilna pozycja na rynku
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie odbiera odpady komunalne z 8 spośród 18 warszawskich dzielnic (co przekłada się na ponad 800 tys. mieszkańców). W ubiegłym roku spółka wygrała przetarg na obsługę Ursynowa i Wilanowa, nie tracąc przy tym żadnego z dotychczas realizowanych zadań. W związku z dużym przedsięwzięciem logistycznym MPO uruchomiło nową bazę transportowo-sprzętową, która została zlokalizowana przy ul. Mortkowicza na Ursynowie. Konsekwentnie budowana pozycja na wymagającym i konkurencyjnym rynku warszawskim, determinuje konieczność harmonijnego rozwoju oraz podnoszenia jakości świadczonych usług. Załoga MPO podczas zmiany opróżnia od 100 do nawet 300 pojemników. Każdego dnia realizowanych jest blisko 200 takich tras odbiorowych. W efekcie ponad 140 nowoczesnych pojazdów bezpylnych MPO odbiera od mieszkańców Warszawy ok. 250 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Utrzymywanie wysokiej efektywności tak wymagającego zadania jest możliwe dzięki regularnym wzmocnieniom taboru. W 2023 roku spółka kupiła 37 nowych pojazdów bezpylnych. Na początku bieżącego roku zasoby MPO zostały unowocześnione kilkoma kolejnymi śmieciarkami. Równolegle MPO zajmuje się zagospodarowaniem odpadów komunalnych ze wszystkich dzielnic miasta.
Rozwój inwestycyjny
Półtora roku temu spółka uruchomiła swoje pierwsze Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Popularność PSZOK-ów na Woli i Bielanach rośnie z miesiąca na miesiąc. Do tej pory mieszkańcy dostarczyli doń ponad 2 tys. ton odpadów trudnych i niebezpiecznych. – PSZOK-i oferują wygodną i bezpłatną możliwość pozbycia się tych odpadów komunalnych, których nie można wyrzucać do żadnego z pojemników frakcyjnych – mówi Jakub Turowicz, rzecznik prasowy MPO Warszawa. – Nasze punkty są otwarte przez sześć dni w tygodniu, aby każdy mógł znaleźć czas na wizytę. Wśród dostarczanych odpadów największe ilości stanowi gruz budowlany, zużyte opony, odpady wielkogabarytowe oraz sprzęt elektroniczny.
Spółka planuje otwarcie punktów w kolejnych dzielnicach miasta. Ku końcowi zmierza rozbudowa i modernizacja instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych na Targówku. Zakład pod nazwą Spalarnia Miejskich Odpadów Komunalnych (SMOK) docelowo będzie przetwarzać ok. 300 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych rocznie. Towarzyszyć temu będzie produkcja energii w kogeneracji, czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej (co najmniej 100 tys. MWh) oraz ciepła (co najmniej 200 tys. MWh). Wytworzona w ten sposób energia odpowiadać będzie rocznemu zapotrzebowaniu kilkunastu tysięcy warszawskich gospodarstw domowych. SMOK będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu instalacji – także pod względem ochrony środowiska. Rozbudowa realizowana jest w oparciu o tzw. standardy BAT (ang. Best Available Technology). Będzie to obiekt wyposażony w zaawansowane i nowoczesne rozwiązania technologiczne, spełniający surowe normy ochrony środowiska oraz posiadający wysokosprawny system oczyszczania i monitoringu spalin.
Kolejne etapy
Poza finalizowanymi obecnie inwestycjami, spółka, działając wielotorowo, prowadzi przygotowania kolejnych przedsięwzięć. Planowana biogazownia pozwoli na zagospodarowanie kilkudziesięciu tys. ton odpadów biodegradowalnych rocznie. Instalacja umożliwi wytwarzanie biogazu, który wykorzystuje się do produkcji biometanu, napędzającego pojazdy CNG. Ponadto część wytworzonego biogazu będzie wykorzystywana w jednostkach kogeneracyjnych do produkcji ciepła i energii elektrycznej, na potrzeby wewnętrzne zakładu (spalanie biogazu). W biogazowni będzie również produkowany wysokiej jakości nawóz płynny i stały, sprzedawany po uzyskaniu certyfikacji. Spółka podpisała umowę na realizację programu funkcjonalno-użytkowego, który zdefiniuje wymagania projektowe dla inwestycji. Na przyszły rok planowane jest przeprowadzenie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy robót.
Budowa Centrum Recyklingu i Edukacji Ekologicznej to kolejna istotna inwestycja, którą przygotowuje MPO Warszawa. Obiekt na terenie zakładu „Kampinoska” obejmie instalację doczyszczania i sortowania odpadów z selektywnej zbiórki, Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, Centrum Edukacji Ekologicznej, instalację do przetwarzania odpadów wielkogabarytowych oraz kompostownię odpadów zielonych. Wszystkie linie technologiczne przetwarzania odpadów zlokalizowane będą w dostosowanych halach, stanowiących łącznie jeden, spójny obiekt kubaturowy. Obecnie spółka jest na etapie pozyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji.
Aktywność edukacyjna
Fundament działalności, jakim jest odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, spółka stara się uzupełniać dodatkowymi inicjatywami, z których korzystają mieszkańcy. Od ponad 3 lat MPO realizuje autorski projekt edukacyjny, którego głównymi odbiorcami są dzieci i młodzież w wieku szkolnym. W ramach cyklu bezpłatnych warsztatów na temat prawidłowej segregacji odpadów komunalnych pn. „Mini wysypisko”, edukatorzy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania odwiedzili już ponad 300 przedszkoli i szkół podstawowych w całej Warszawie. W warsztatach do tej pory uczestniczyło kilkanaście tysięcy dzieci i uczniów. – To nauka pracy w grupie, trening odpowiedzialności, ale przede wszystkim kształtowanie przekonania, że troska o środowisko jest bezcenna i każdy może pozytywnie zmienić swój kawałek świata. Im wcześniej uczniowie poznają zasady segregacji, tym łatwiej będzie im wypracować konkretne nawyki w przyszłości oraz przekazywać tę wiedzę innym, również dorosłym – dodaje J. Turowicz. Działalność edukacyjna, która ma poszerzać świadomość ekologiczną mieszkańców, nie ogranicza się jednak wyłącznie do najmłodszych. Stoisko z edukatorami i materiałami MPO można bowiem spotkać podczas licznych eventów dzielnicowych oraz miejskich.
Aktywności edukacyjne są również organizowane w lokalizacjach spółki. Tego typu eventy umożliwiają mieszkańcom zobaczenie miejsc, które na co dzień nie są powszechnie dostępne. W 2023 roku MPO zadebiutowało podczas niezwykle popularnej w Warszawie akcji „Noc Muzeów”. Od rana do późnych godzin wieczornych tłumy odwiedziły teren bazy sprzętowo-transportowej oraz PSZOK-u na Woli. Mieszkańcy mogli m.in. wymienić przyniesione elektroodpady na sadzonki różnych roślin czy zasiąść za kierownicami nowoczesnych i historycznych pojazdów komunalnych. Głównym celem tych działań jest budowanie świadomości ekologicznej oraz kreowanie właściwych postaw, co w efekcie ma doprowadzić do zwiększenia poziomów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Warszawie.