BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO
– POLSKI BANK ROZWOJU

Jesteśmy polskim bankiem rozwoju, jedyną taką instytucją w Polsce. Naszą misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Już w 2025 roku chcemy być liderem w tworzeniu i realizowaniu programów, które wzmacniają stabilną i konkurencyjną gospodarkę, wspieraną przez silny kapitał społeczny.

Odpowiadamy na główne wyzwania rozwojowe w najważniejszych obszarach gospodarki, współpracujemy z rynkiem i stabilizujemy go, a także dostosowujemy działania do pojawiających się potrzeb, trendów i wyzwań rynkowych poprzez filary strategii i programy BGK.

Inicjujemy i rozwijamy współpracę między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom cykliczności gospodarki. Wspieramy rozwój polskiego przemysłu i jego konkurencyjność, finansujemy największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększamy dostęp Polaków do mieszkań, wspieramy działalność polskich firm w kraju i za granicą.

Podstawą naszej działalności jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego podejmujemy inicjatywy promujące przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów. Działamy zgodnie z wartościami: otwartością, zespołowością i odpowiedzialnością.

Mamy za sobą wspaniałą, blisko stuletnią historię, która jest inspiracją dla naszych obecnych działań. Od momentu powstania w 1924 roku, pracownicy banku byli uczestnikami wydarzeń ważnych dla gospodarczego rozwoju kraju. Finansowaliśmy strategiczne inwestycje, takie jak budowa portu i stoczni w Gdyni czy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po przełomie politycznym w 1989 roku i odzyskaniu przez Polskę suwerenności powróciliśmy decyzją władz do swojej pierwotnej roli – banku, którego głównym zadaniem jest wspieranie rozwoju Polski.

W Banku Gospodarstwa Krajowego zbieramy doświadczenia i analizujemy historyczne dokonania, by dzięki nim tym skuteczniej działać w przyszłości. Codziennie pracujemy na rzecz Polski i kolejnych pokoleń.

(fot. 1 – BGK)

Wydania archiwalne