Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. w Inowrocławiu, plasuje się w ścisłej krajowej czołówce pod względem struktury wiekowej eksploatowanego taboru oraz działań służących ochronie klimatu i środowiska naturalnego. spółka od wielu już lat konsekwentnie stawia na nowoczesne pojazdy elektryczno-hybrydowe typu plug-in oraz całkowicie elektryczne, inwestując jednocześnie w bieżący rozwój infrastruktury towarzyszącej oraz elektronicznej obsługi podróżnych.
Z (nagrodzonymi) elektrycznymi inwestycjami
Inowrocławskie MPK dysponuje obecnie 32 autobusami miejskimi, spośród których aż 27 mieści się w przedziale wiekowym od 5 do 10 lat. Obsługują one 12 linii na terenie miasta – 9 stałych i 3 specjalne. W ubiegłym roku autobusy miejskie przewiozły ponad 3 mln pasażerów, czyli o blisko 160 tys. więcej niż w 2022 roku.
– Nasza spółka realizowała projekty unijne wspólnie z Miastem Inowrocław – informuje Wojciech Piernik Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego sp. z o.o. w Inowrocławiu. – W ich ramach zakupiono 10 autobusów elektrycznych oraz 8 hybryd elektrycznych. Wymieniono również 25 wiat autobusowych, wyposażono 17 przystanków w system elektronicznej informacji pasażerskiej oraz 6 biletomatów. Całkowita wartość zrealizowanych inwestycji wyniosła blisko 70 mln zł. W planach jest zakup kolejnych nowoczesnych autobusów, które uzupełnią flotę pojazdów całkowicie elektrycznych. Obecnie jesteśmy w trakcie przetargu na pięć autobusów elektrycznych i planujemy zakup kolejnych czterech. Spółka jest otwarta na nowe rozwiązania technologiczne: na przełomie maja i czerwca bieżącego roku zostały przeprowadzone testy autobusu Solaris Urbino Electric 12, z silnikiem nowej generacji Solaris High Energy.
W uznaniu promocji innowacji, technologii i usług służących ochronie klimatu i środowiska naturalnego oraz wprowadzenia do eksploatacji ekologicznych autobusów, MPK sp. z o.o. w Inowrocławiu zostało uhonorowane tytułem Lidera Transformacji Energetycznej w kategorii „Transport i komunikacja”.
Aplikacje mobilne i usługi zewnętrzne
Podróżujący mogą na co dzień korzystać z 28 przystanków wyposażonych w system elektronicznej informacji pasażerskiej oraz 7 biletomatów. Poszerzona została możliwość kupna biletów przez pasażerów, o wygodną formę nabycia ich kartą bankomatową bezpośrednio w autobusie oraz doładowania biletów elektronicznych przez Internet. Obecnie na terenie miasta funkcjonuje pięciu operatorów sprzedaży biletów w systemach mobilnych. Dzięki temu, iż obejmują oni swoim zasięgiem nie tylko teren miasta, ale również wiele innych miejscowości i województw w Polsce, poszerzanie sprzedaży biletów w tych systemach ułatwia życie podróżnym przyjeżdżającym spoza Inowrocławia. W ramach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego sp. z o.o. funkcjonuje ponadto interaktywny rozkład jazdy „myBus”, dedykowany dla smartfonów i tabletów. System ten jest bardzo uniwersalny ponieważ działa zarówno w trybach online jak i offline, pozwalając w pierwszym z nich na śledzenie autobusów w czasie rzeczywistym.
Stale poszerzany jest zakres usług dla klientów zewnętrznych. W ramach MPK sp. z o.o. funkcjonuje stacja kontroli pojazdów, w której przeprowadzane są przeglądy techniczne dla pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony. Klienci mogą ponadto skorzystać z usług obejmujących obsługę klimatyzacji w pojazdach, wymiany i naprawy opon (pełen zakres usług również dla pojazdów ciężarowych i autobusów), drobnych napraw i wymiany niektórych podzespołów w samochodach, a także mycia samochodów osobowych i ciężarowych. Inowrocławski przewoźnik prowadzi też sprzedaż paliw ON oraz płynów eksploatacyjnych.
Z pomocą dla potrzebujących
MPK sp. z o.o. w Inowrocławiu od lat współpracuje z lokalnym środowiskiem, wspierając różnego rodzaju inicjatywy społeczne. spółka dofinsowała m.in. wystawę i konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, festyn historyczny pt „Kujawianie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie 1939-1947” oraz wydarzenia związane z inowrocławskimi obchodami 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na Kujawach Zachodnich, organizowane przez Stowarzyszenie Historyczne „Iskra”. Była również sponsorem Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych „ARLEKINADA”. W 2024 roku ze wsparcia finansowego inowrocławskiej spółki skorzystali również organizatorzy XXIV Ogólnopolskich Mistrzostw Ziemi Kujawskiej w Scrabble, Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Plażowej „Damy Radę” Inowrocław oraz Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej „Bałtyk Cup” w Ustce. spółka przeznaczyła środki na dofinansowanie organizacji obozu harcerskiego Szczepu Wędrowników i Wędrowniczek „Błękitna Siedemnastka” w miejscowości Srebrna w Górach Sowich, organizację festynów rodzinnych na zakończenie lata na inowrocławskich osiedlach, a także „Wigilii dla samotnych”. MPK sp. z o.o. zamówiła ponadto w przetargu mikrobus dostosowany do przewozu niepełnosprawnych dzieci do szkół, który zostanie dostarczony do spółki do końca roku. Zaangażowała się również aktywnie w pomoc dla powodzian, zakupując dla nich dary rzeczowe zgodnie z zaleceniami sztabu kryzysowego. Inowrocławski przewoźnik nie zapomina o naszym wschodnim sąsiedzie, zmagającym się z konfliktem wojennym. Na przełomie czerwca i lipca 2022 roku strona ukraińska otrzymała trzy autobusy Solaris Urbino 12, wraz z darami rzeczowymi.
O krok od podium
W 2024 roku MPK sp. z o.o. w Inowrocławiu po raz kolejny poprawiło swoją lokatę w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej, realizowanym cyklicznie przez redakcję „Strefy Gospodarki” w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, plasując się w nim na 4. miejscu. spółka może również poszczycić się zajętym w 2023 roku 10. miejscem w 27 edycji Złotej Setki Pomorza i Kujaw w kategorii „Lider społecznej Odpowiedzialności”, a także tytułem „Lidera Transformacji Energetycznej” w kategorii „Transport i komunikacja”. Wśród innych ważnych wyróżnień warto wymienić tytuł Przedsiębiorstwo Przyszłości oraz Certyfikat Firma Godna Zaufania, przyznane w 2019 roku.
BOGDAN LESZCZORZ