Rafineria Gdańska dąży do doskonałości w obszarze HR

W ostatnich miesiącach wiele się dzieje w obszarze rozwoju kapitału ludzkiego w gdańskiej spółce. Rafineria Gdańska znalazła się wśród laureatów nagrody „Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR 2024”. Przedstawiamy inicjatywy, które wpływają na pozytywne postrzeganie spółki jako dobrego pracodawcy.

Przypomnijmy, że Rafineria Gdańska Sp. z o.o. zarządza obecnie jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjno-processingowych w Europie środkowo-wschodniej. Moce przerobowe zakładu to ponad 10 mln ton ropy rocznie. Otrzymany surowiec przerabiany jest na wysokomarżowe produkty.

Spółka powstała w listopadzie 2021 r., w wyniku reorganizacji ówczesnej Grupy Kapitałowej LOTOS. W jednym podmiocie zintegrowano całą działalność rafineryjną zlokalizowaną w Gdańsku. Ze spółki produkcyjno-handlowej (pod nazwą LOTOS Asfalt Sp. z o.o. funkcjonowała do 19 lipca 2022 r.) stała się podmiotem w pełni produkcyjnym. Nowa struktura joint venture powstała w rezultacie procesu przejęcia kapitałowego Grupy LOTOS S.A. przez ORLEN S.A. oraz dołączenia jako wspólnika spółki Aramco Overseas Company B.V. z 30% udziałem w kapitale zakładowym. Spółka zatrudnia obecnie blisko 1300 pracowników.

Jakie wyzwania stoją przed HR w firmie?

Z uwagi na zmiany w strukturach organizacyjno-właścicielskich spółka stanęła przed wyzwaniem ułożenia na nowo procesów HR dostosowując je do potrzeb biznesowych organizacji. Ostatnie kilkanaście miesięcy poświęcono na przebudowę systemów HR, usprawnienie procesów rekrutacyjnych i dedykowanych programów rozwojowych, zmianę systemu motywacyjnego oraz rozszerzanie i uatrakcyjnianie pakietu benefitów. Celem kierownictwa Rafinerii Gdańskiej jest dalsze doskonalenie oraz tworzenie miejsca pracy sprzyjającego utrzymaniu i rozwojowi talentów. Spółka nie zapomina również o działaniach wpływających na wzrost satysfakcji pracowników i wzmacnianiu relacji z lokalną społecznością.

Rafineria Gdańska poszukuje pracowników otwartych na rozwój, których cechuje zwinność (od ang. agile) w działaniu, chęć współpracy i zaangażowanie. Spółka cały czas aktywnie rekrutuje do pracy na  stanowiska kluczowe dla ciągłości działalności procesów produkcyjnych – operatorów instalacji rafineryjnych, inżynierów, mechaników czy automatyków. Rafineria poszukuje również specjalistów m.in. z obszarów: logistyki, processingu (SCM), techniki, bhp, kontrolingu, standardów rachunkowości, ryzyka finansowego oraz analiz biznesowych.

System rozwoju pracowników

Rafineria Gdańska do kwestii podnoszenia kompetencji podchodzi odpowiedzialnie i systemowo, a wdrażana polityka szkoleniowo-rozwojowa jest egalitarna – każdy z pracowników, niezależnie od zajmowanego stanowiska ma możliwość podnoszenia swoich kompetencji i udziału w szkoleniach finansowanych przez pracodawcę. Ceniona jest otwartość na zmiany, zaangażowanie oraz współpraca. Ważne kompetencje są budowane wspólnie z pracownikami oraz przełożonymi. Potrzeby są zbierane i analizowane, rozwijane są dzięki temu kompetencje merytoryczne, miękkie oraz menedżerskie. Wewnętrznie szkoleni i certyfikowani są pracownicy obszaru produkcji (jest to proces ciągły), a każdy nowy pracownik zatrudniony do obszaru produkcji przechodzi kolejno obowiązkowe szkolenia adaptacyjne i wprowadzające, obszarowe, szkolenia techniczne i technologiczne, operacyjne i VR (virtual reality).

Rafineria Gdańska jest zorientowana na rozwój pracowników. Opracowano szereg projektów rozwojowych dedykowanych różnym grupom pracowników. Pracodawca dba o wszystkich, niezależnie od ich etapu zawodowego, miejsca zatrudnienia (produkcja vs. administracja) oraz stażu pracy.

Wdrożono i jest realizowany program adaptacji pracowników „Zainstaluj się w Rafinerii”, którego jednym z kluczowych elementów jest Open Day – całodzienne szkolenie o firmie, omawiające m.in. technologię i procesy, model biznesowy i strukturę właścicielską, strategię, uwzględniające przejazd po terenie rafinerii i poznanie zakładów produkcyjnych.

Z myślą o produkcyjnej kadrze kierowniczej przygotowano dwa programy: Wyrafinowany Mistrz w ramach którego rozwijane są kompetencje menedżerskie skupione wokół zarządzania pracą zespołu u aktualnych mistrzów brygad, a dobierając wewnętrznych kandydatów do tego projektu poszukiwano osób z potencjałem, które w niedalekiej przyszłości będą mogły objąć to stanowisko. Drugi pogram dla kadry kierowniczej wyższego szczebla o nazwie Wyrafinowany Szef/Kierownik skupia się na diagnozie potrzeb wyższej kadry produkcyjnej (szefowie i kierownicy zakładów produkcyjnych) i rozwija przede wszystkim kompetencje liderskie.

Z myślą o wszystkich pracownikach rozpoczęto wewnętrzny projekt Rafineryjnej Akademii Rozwoju – szkolenia obejmują szereg kompetencji miękkich oraz rozwijane są umiejętności obsługi programów informatycznych. Zaplanowano też działania polegające na budowaniu dobrostanu pracowników (well-being) – realizacja tego projektu odbywa się w bieżącym roku.

„Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR 2024

Kapituła konkursu doceniła działania Rafinerii Gdańskiej na rzecz pracowników, przyznając tytuł m.in. za tworzenie nowych i atrakcyjnych miejsc pracy, szeroko rozumiane działania szkoleniowe i realizację autorskich programów rozwojowych. Ważną rolę odegrał również rozbudowany i atrakcyjny system motywacyjny, a także zaangażowanie w inicjatywy i projekty społeczne. Nastawnie na dbałość o pracownika i tworzenie angażującego miejsca pracy potwierdzają też wyniki przeprowadzonego w bieżącym roku badania opinii pracowniczej w Rafinerii Gdańskiej. Zadowolenie z pracy w spółce deklaruje 67% badanych, a połowa ankietowych poleciłaby Rafinerię Gdańską jako miejsce pracy.

Co wpływa na tak pozytywne postrzeganie Rafinerii Gdańskiej?

  • Jako odpowiedzialny pracodawca spółka dba o to, aby warunki pracy sprzyjały zaangażowaniu i motywacji w realizowaniu obowiązków, dlatego w Rafinerii Gdańskiej funkcjonuje system motywacyjny wspierany przez pakiet benefitów i świadczeń dodatkowych, m. in. dofinansowanie do wypoczynku pracowników oraz dzieci, dodatkowa opieka zdrowotna, karty sportowe, wyjazdy i spotkania integracyjne oraz dodatki i nagrody finansowe.
  • Work-life balance – dokładane są starania, aby wspierać dobre samopoczucie, zadowolenie i równowagę między pracą, a życiem prywatnym. Pracownicy, których zadania to umożliwiają mogą korzystać z dodatkowej pracy zdalnej, elastyczności w zakresie godzin rozpoczynania pracy, dodatkowego czasu dla bliskich – ogólnopolska akcja „dwie godziny dla rodziny” czy uczestniczyć w firmowym pikniku rodzinnym.
  • Siła organizacji polega na kulturze dzielenia się wiedzą, dobrych relacjach między pracownikami i pozytywnej atmosferze pracy.
  • Zgodnie z przyjętą strategią Rafinerii Gdańskiej na lata 2023-2027 spójna polityka CSR wpisuje się w długofalową strategię zarządzania przedsiębiorstwem i jest kluczowym filarem budującym wizerunek firmy w lokalnej społeczności. Szczególny nacisk położony został na ochronę środowiska, wspieranie lokalnych inicjatyw – finansowo i poprzez angażowanie pracowników do wspólnych działań na rzecz okolicznych społeczności, a także budowanie wizerunku pracodawcy pierwszego wyboru w regionie.

– Cieszymy się, że nasze starania w tworzeniu atrakcyjnego i możliwie najlepszego miejsca pracy, sprzyjającego docenianiu i rozwojowi pracowników, zostały zauważone. Poprzez budowanie wysokich standardów w zakresie polityki HR wyróżniamy się na pomorskim rynku pracy i przyciągamy kandydatów, którzy chcą realizować z nami misję firmy. W Rafinerii Gdańskiej rozumiemy, że źródłem osiągnieć spółki są ludzie i to za działania na rzecz naszych pracowników otrzymaliśmy wyróżnienie. Stanowi ono dla nas potwierdzenie, że idziemy w dobrym kierunku, ale także wyzywanie, aby ten kierunek utrzymać – mówi Beata Machnio-Klecha, dyrektor ds. zasobów ludzkich Rafinerii Gdańskiej.    

Dążenie do doskonałości

Rafineria Gdańska stale podnosi sobie poprzeczkę – działa efektywnej, dba o środowisko naturalne, inicjuje prospołeczne zachowania, uczestniczy i wspiera lokalne inicjatywy. Regularnie współpracuje z trójmiejskim uczelniami wyższymi – Uniwersytetem Gdańskim i Politechniką Gdańską. Na Politechnice pracownicy firmy prowadzą zajęcia i wykłady na kierunku „Inżynieria i technologie nośników – nośniki energii”, współpracuje też z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego prowadząc zajęcia edukacyjne dla uczniów i organizując wycieczki edukacyjne do firmy. Zajęła 9. pozycję w rankingu „Złota 100 Pomorza” czyli zestawieniu największych pomorskich firm. Wdrożony został Program Poprawy Efektywności, nowa inicjatywa w Rafinerii Gdańskiej, w ramach której można zgłosić projekty służące poprawie efektywności w różnych obszarach, nie tylko energetycznej. Głównymi celami są poprawa kosztów, identyfikacja i wdrażanie nowych projektów czy pomysłów.

Wszystkie wymienione inicjatywy stawiają śmiało Rafinerię Gdańską wśród liderów w obszarze jakości pracy i rozwoju zawodowego pracowników.

fot. 1 – Rafineria Gdańska

fot. 2 – Rafineria Gdańska

fot. 3 – Rafineria Gdańska

fot. 4 – Rafineria Gdańska

Wydania archiwalne