Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A., to niekwestionowany lider Ogólnopolskiego Rankingu Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji. Spółkę wyróżnia nie tylko stale podnoszony poziom jakości oferowanych usług związanych z dostarczaniem czystej wody i odprowadzaniem ścieków, ale przede wszystkim wyjątkowa dbałość o środowisko naturalne. Traktując gospodarkę wodną jako wspólną odpowiedzialność, jastrzębscy wodociągowcy inspirują młodsze pokolenia, realizując od wielu już lat zakrojoną na szeroką skalę edukację ekologiczną.
Dwa źródła – korzyści dla mieszkańców i środowiska
Jastrzębskie Wodociągi zaopatrują mieszkańców w wodę pochodzącą z dwóch źródeł, co zapewnia stabilność dostaw nawet w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. Aż 98% wody pochodzi z czeskich zbiorników na rzekach Moravka i Ostravica w Beskidzie Śląsko-Morawskim, a pozostałe 2% dostarcza Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów. – Istotnym argumentem są również koszty – podkreśla Tadeusz Pilarski Prezes Zarządu JZWiK S.A. w Jastrzębiu-Zdroju. – Czesi oferują lepsze ceny niż dostawcy krajowi, dzięki czemu nasi mieszkańcy mają w zasadzie najtańszą wodę w regionie. Ponadto jest ona znacznie bardziej miękka. To bardzo ważne w układzie użytkowania wody w domu, bo zwiększa się żywotność wszelkich urządzeń. Na pewno ma to wpływ również na osoby, które mają problemy z nerkami. Nic zatem dziwnego, iż Spółka aktywnie angażuje się w kampanie pod hasłem „Piję wodę prosto z kranu”. Podstawowym celem tych działań jest uświadamianie mieszkańców w kwestii rozsądnego korzystania z zasobów wody i troski o zrównoważony rozwój.
Z unijnymi wyzwaniami
Postępujące zmiany klimatu oraz konieczność implementacji unijnej dyrektywy ściekowej i wodnej to najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi branża wod-kan. W odpowiedzi na te trudności, niezbędne będą konkretne działania w niedalekiej przyszłości, które pozwolą na skuteczne dostosowanie się do nowych regulacji oraz zmieniających się warunków. Istotne są projekty, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zrównoważony rozwój sektora. Jednym z takich rozwiązań jest budowa zbiornika membranowego na biogaz o pojemności 1000 m³, którego ostatni etap realizacji dobiega końca w Zakładzie Ochrony Wód „Ruptawa”. Na dzień dzisiejszy biogaz pokrywa ok. 80% zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną oraz 100% na energię cieplną. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie elastyczne zarządzanie zgromadzonym gazem w zależności od bieżących potrzeb energetycznych. Biogaz będzie można przechowywać, np. na noc, kiedy produkcja energii z farmy fotowoltaicznej jest zerowa lub wykorzystywać go w godzinach szczytowych, gdy ceny energii są najwyższe. Tego typu rozwiązanie przyczyni się do optymalizacji kosztów oraz zwiększenia efektywności energetycznej oczyszczalni.
Z Pozytywną Edukacją Ekologiczną
– Bycie najlepszym na skalę ogólnopolską, to również zobowiązanie do jeszcze większej aktywności proekologicznej, nie tylko z myślą o najbliższym otoczeniu, ale również w skali globalnej – przekonuje Prezes T. Pilarski. – Stąd też nasze bezpośrednie zaangażowanie w Pozytywną Edukację Ekologiczną, skierowaną do szkół i przedszkoli. Od 2009 roku przy Zakładzie Ochrony Wód funkcjonuje Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE). W specjalnie wyposażonych salach prowadzone są lekcje, w sali konferencyjnej zaś wyświetlana jest prezentacja multimedialna, dzięki której można prześledzić wędrówkę wody w ekosystemie. W 2016 roku została uruchomiona ścieżka edukacyjna „Rzeka wiedzy”. Jej kształt nawiązuje do naturalnego biegu rzeki, na którym wydzielono dwie strefy: poświęconą żywiołowi wody oraz ziemi i powietrzu. JZWiK S.A. współpracuje również ściśle z pszczelarzami, łącząc zajęcia edukacyjne prowadzone na oczyszczalni ścieków, z prelekcją dotyczącą pszczelarstwa pn. „Pszczoła miodna elementem zdrowego ekosystemu Jastrzębia-Zdroju”.
BOGDAN LESZCZORZ
JZWiK_fot. 1
JZWiK_fot. 1