Wodociągi Krośnieńskie to największy zakład branżowy w strukturach Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. Oprócz podstawowej działalności, jaką jest produkcja i dystrybucja wody oraz oczyszczanie ścieków komunalnych, zakład wdraża nowoczesne rozwiązania i systemy do zarządzania siecią wodociągową, a także buduje swój potencjał energetyczny poprzez produkcję energii elektrycznej na własne potrzeby. W planach na rok 2025 Wodociągi Krośnieńskie mają kolejne inwestycje, które pozwolą jeszcze lepiej sprostać wyzwaniom nowoczesnej gospodarki wodnej.
W ostatnich trzech latach działalność Wodociągów Krośnieńskich stała się rozpoznawalna dzięki wdrożeniu, innowacyjnego na skalę kraju, systemu do zarządzania siecią wodociągową. Realizacja tego projektu spowodowała, że Krosno zyskało określenie miasta, które ma „inteligentne wodociągi”, a Wodociągi Krośnieńskie – zakładu, który ma inteligentną sieć wodociągową.
– Głównym celem tego projektu była poprawa zarządzania siecią wodociągową oraz ograniczenie strat wody poprzez ciągły monitoring całego systemu wodociągowego zarządzanego przez naszą spółkę – mówi Janusz Fic, Prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. – Opracowany został schemat możliwej integracji systemów informatycznych wykorzystywanych przez spółkę i zarządzania danymi. Dzięki danym z sieci wodociągowej, ich automatycznej analizie i transferze do systemu eBOK, możliwe jest przesyłanie odbiorcom przetworzonych informacji w celu lepszego zarządzania zużyciem wody – wyjaśnia Prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
W lutym bieżącego roku spółka uruchomiła mobilną wersję aplikacji eBOK KHK Krosno i udostępniła ją swoim klientom, aby szybko, łatwo i wygodnie mogli zapłacić BLIK-iem rachunek za wodę, sprawdzić historię faktur, podać stan wodomierza, a także zapisać się do powiadomień o wycieku wody czy awarii.
– Mobilną aplikację eBOK KHK Krosno stworzyliśmy z myślą o komforcie i udogodnieniu dla naszych klientów. Jest to bardzo wygodne i funkcjonalne narzędzie do obsługi konta w naszym eBOK-u i do dokonywania szybkich płatności za wodę i ścieki. Aplikacja była tworzona od podstaw, specjalnie dla naszej spółki, więc tym bardziej cieszą nas pozytywne reakcje mieszkańców i klientów po jej wdrożeniu i uruchomieniu – dodaje Prezes J. Fic.
Ciągły rozwój i nowe inwestycje
Działalność Wodociągów Krośnieńskich oparta jest na ciągłym rozwoju, konsekwencją czego są liczne inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne. Na przestrzeni ostatnich kilku lat Krośnieński Holding Komunalny zrealizował 15 dużych projektów wodociągowo-kanalizacyjnych o łącznej wartości ok. 150 mln zł, w części dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej i NFOŚiGW w Warszawie (dofinansowanie bezzwrotne blisko 67 mln zł), a także WFOŚiGW w Rzeszowie.
Inwestycje te dotyczyły głównie gospodarki wodno-ściekowej i obejmowały m.in.: modernizację, rozbudowę i hermetyzację Oczyszczalni ścieków w Krośnie, gruntowną modernizację Zakładu Uzdatniania Wody „Wisłok” w Sieniawie, budowę magistrali wodociągowej Rymanów – Iskrzynia i Miejsce Piastowe – Rogi, rozdział kanalizacji ogólnospławnej, budowę trzeciego zbiornika wyrównawczego wody, tzw. podziemnego magazynu wody, który dodatkowo usprawnił funkcjonowanie miejskiej sieci wodociągowej, a także budowę kolektora sanitarnego Wietrzno-Głowienka, co było inwestycją strategicznie ważną dla ochrony jednego z ujęć wody dla Krosna i okolicznych gmin.
– W ramach działalności Wodociągów Krośnieńskich cały czas pracujemy nad projektami inwestycyjnymi, które będą odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Krosna i klientów naszej spółki, a także będą wyznacznikiem nowoczesnej gospodarki wodno-kanalizacyjnej. Intensywnie poszukujemy takich rozwiązań, które zapewnią nam efektywny rozwój i efektywną działalność na co dzień – zapewnia Marcin Kilar, dyrektor operacyjny Wodociągów Krośnieńskich.
W planach Wodociągów Krośnieńskich na rok 2025 i lata następne jest m.in. kolejna modernizacja oczyszczalni ścieków, w tym optymalizacja produkcji energii elektrycznej z biogazu i instalacji PV, w celu osiągnięcia samowystarczalności energetycznej oczyszczalni, modernizacja Zakładów Uzdatniania Wody „Wisłok” w Iskrzyni i w Sieniawie oraz „Jasiołka” w Szczepańcowej, gdzie mają powstać studnie infiltracyjne. Ponadto planowana jest bieżąca modernizacja węzłów wodociągowych oraz systematyczna rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, a także modernizacja przepompowni ścieków.
– Chcemy podjąć działania projektowe związane z rozbudową elektrowni biogazowej oraz budową magazynu biogazu w Oczyszczalni ścieków. Przygotowujemy się do przebudowy i modernizacji Zakładu Ujęcia Wody „Wisłok” w Iskrzyni, budowy małej elektrowni wodnej na odpływie ścieków z oczyszczalni czy modernizacji 3 filtrów powolnych na ujęciu w Szczepańcowej – wyjaśnia dyrektor operacyjny Wodociągów Krośnieńskich.
Własna energia z OZE
Realizując strategię rozwoju Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, również Wodociągi Krośnieńskie sukcesywnie rozbudowują sieć własnych źródeł energii. Na terenie zakładów wodociągowych istnieje już 9 obiektów prądotwórczych, o łącznej mocy ok. 1030 kWh, w tym: dwa silniki na biogaz, mała turbina wodna oraz 6 instalacji fotowoltaicznych, a w tym roku powstaną kolejne dwie instalacje PV z magazynami energii, tj. na terenie Zakładu Uzdatniania Wody „Jasiołka” w Szczepańcowej – instalacja o mocy 80 kWh i magazyn o mocy 40 KWh oraz na terenie Przepompowni ścieków przy ul. Ściegiennego w Krośnie – instalacja o mocy 21 kWh wraz z magazynem 10 kWh.
– Budowa efektywności i samowystarczalności energetycznej spółki jest ważnym elementem naszej strategii, stąd tak duże i liczne inwestycje we własne źródła prądotwórcze. Wodociągi Krośnieńskie z roku na rok poprawiają swój bilans energetyczny i średnio ok. 50% zużywanej energii pochodzi z własnych źródeł. Docelowo ten bilans będzie jeszcze lepszy, ponieważ już planujemy dalsze inwestycje prądotwórcze – podkreśla Prezes J. Fic.
Działalność Wodociągów Krośnieńskich jest cały czas rozwijana. Jest to kluczowy i strategiczny zakład w całym Krośnieńskim Holdingu Komunalnym, który oprócz inwestycji typowo branżowych, związanych z rozbudową sieci wod-kan, realizuje też działania pro-ekologiczne, np. inwestując w energię z OZE czy promując wśród mieszkańców picie wody kranowej – Krośniczanki.
Krośnieński Holding Komunalny_fot. 1 – Oczyszczalnia ścieków w Krośnie
Krośnieński Holding Komunalny_fot. 2 – ZUW Wisłok w Sieniawie
Krośnieński Holding Komunalny_fot. 3 – mobilna aplikacja eBOK