Krośnieński Holding Komunalny przygotowuje się do kolejnej „rewolucji” w Elektrociepłowni Krosno i w systemie ciepłowniczym miasta Krosna. Po zakończeniu budowy bloku energetycznego energia cieplna będzie wytwarzana po połowie z odpadów i biomasy. Dodatkowo ok. 80% energii cieplnej będzie wytwarzane w układach kogeneracyjnych, a nadwyżki energii elektrycznej będą zagospodarowane na potrzeby spółki i w ramach Krośnieńskiego Klastra Energii.
Krośnieński Holding Komunalny już ponad 10 lat temu wszedł na drogę dekarbonizacji i transformacji energetycznej Elektrociepłowni Krosno i systemu ciepłowniczego miasta Krosna. W 2013 r. spółka wybudowała blok kogeneracyjny ORC na biomasę, co pozwoliło na znaczące zmniejszenie zużycia miału węglowego na rzecz paliw z OZE. Siedem lat później, w 2020 r., potencjał produkcji ciepła z biomasy zwiększył się dzięki uruchomieniu kolejnego źródła biomasowego, co poskutkowało tym, że obecnie blisko 90% energii cieplnej produkowanej jest z biomasy, czyli paliwa zaliczanego do OZE.
– Strategia zastępowania miału węglowego biomasą spowodowała, że elektrociepłownia zyskała status efektywnego systemu ciepłowniczego, co jest potwierdzeniem, że obrany kierunek zmian i działań w zakresie modernizacji instalacji oraz całego systemu był dobry i perspektywiczny – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
Ciepło i prąd z nowego źródła
Wykorzystując synergię prowadzonych działalności Krośnieński Holding Komunalny postawił na dalszy rozwój źródeł energii cieplnej i elektrycznej budując blok energetyczny na terenie Elektrociepłowni Krosno. Instalacja ta będzie termicznie przetwarzała pozostałości z sortowania odpadów, zamieniając je na ciepło dla mieszkańców oraz prąd dla spółki i innych podmiotów, które wraz z Krośnieńskim Holdingiem Komunalnym od 2021 r. tworzą Krośnieński Klaster Energii.
– W skład Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego wchodzi Regionalne Centrum Odzysku Odpadów, które przetwarza odpady z obszaru 28 gmin, zamieszkałych przez ok. 350 tys. osób, co zapewnia paliwo jakim są pozostałości z sortowania odpadów i uzasadnia budowę bloku energetycznego. Tak więc wykorzystanie potencjału elektrociepłowni i instalacji przetwarzania odpadów oraz synergii między tymi jednostkami jest naturalną konsekwencją podejmowanych decyzji i realizowanych działań – dodaje prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
Blok energetyczny budowany przez Krośnieński Holding Komunalny będzie produkował w kogeneracji energię cieplną i elektryczną. Według planów spółki produkcja energii cieplnej ma wynosić ok. 140 tys. GJ i stanowić ok. 54% całej produkowanej przez Elektrociepłownię Krosno energii cieplnej. Natomiast roczna produkcja energii elektrycznej ma wynosić ok. 9000 MWh, co stanowi 62% energii wytwarzanej w Elektrociepłowni Krosno.
W konsekwencji, po wybudowaniu bloku energetycznego, poziom energii cieplnej wytwarzanej przez krośnieńską elektrociepłownię z miału węglowego będzie minimalny, a kotły węglowe będą stanowić źródło rezerwowe.
Atutem powstającej instalacji jest również stabilna, przewidywalna i w dużej mierze niezależna od pogody produkcja energii elektrycznej. W ciągu roku Elektrociepłownia Krosno, przy użyciu bloku kogeneracyjnego ORC na biomasę i bloku energetycznego opalanego paliwem wytworzonym na bazie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych, ma produkować ok. 14,5 tys. MWh energii elektrycznej i ok. 274,5 tys. GJ ciepła. To oznacza, że po zakończeniu budowy i uruchomieniu nowej instalacji ok. 80% energii cieplnej wytwarzanej przez krośnieńską elektrociepłownię będzie produkowane w kogeneracji.
Wyniki te stanowią znaczące uzupełnienie bilansu energetycznego całej spółki, tj. Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, jak również jest potencjałem dla rozwoju Krośnieńskiego Klastra Energii.
– Posiadane nadwyżki energii elektrycznej planujemy zagospodarować lokalnie, w ramach funkcjonującego w mieście klastra energii. Naszym celem jest zapewnienie energii elektrycznej dla wszystkich jednostek miejskich – wyjaśnia J. Fic.
Przyszłość zaczyna się dziś!
Aktualnie Krośnieński Holding Komunalny posiada 19 instalacji prądotwórczych o mocy 3596 kW, a kolejne są w budowie i przygotowaniu. Swoje obiekty prądotwórcze mają również członkowie Krośnieńskiego Klastra Energii, czyli Gmina Miasto Krosno, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie i Miejska Komunikacja Samochodowa w Krośnie. W planach jest również włączenie innych lokalnych podmiotów w struktury klastra i zbudowanie lokalnego rynku energii, wykorzystującego lokalne zasoby energetyczne.
– Utworzenie klastra związane jest z transformacją rynku energii i rozwojem technologii OZE, a także z dążeniem Gminy Miasto Krosno do samowystarczalności energetycznej w oparciu o odnawialne źródła energii. Wspólnie chcemy podejmować działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej Krosna, jak również stworzyć platformę współpracy organizacyjnej i technicznej, wspomagającej inicjowanie i wspólne realizowanie zadań, projektów, przedsięwzięć z zakresu transformacji energetycznej – wyjaśnia Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, spółki która jest koordynatorem Krośnieńskiego Klastra Energii.
Kierunek – niezależność energetyczna
Strategia rozwoju Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego oparta jest na synergii prowadzonych działalności i ich potencjale. Na koniec 2024 roku po raz kolejny spółka odnotowała dodatni bilans energetyczny, to znaczy – wytworzyła więcej energii niż jej zużyta. Całkowita produkcja energii wyniosła 12 832 MWh, a odnotowana nadwyżka energetyczna, czyli różnica między energią wyprodukowaną z zużytą, to 198 MWh.
– Cały czas stawiamy na efektywność i zrównoważony rozwój oraz dążymy do samowystarczalności energetycznej – podkreśla J. Fic.
To jednak nie koniec zmian i transformacji energetycznej spółki. Wspólnie z członkami Krośnieńskiego Klastra Energii planuje zbudować inteligentny system zarządzania energią, który umożliwi monitorowanie i zarządzanie energią w klastrze, jak również systemów zarządzania energią dla poszczególnych obiektów i instytucji w mieście.
– Myślę, że mamy bardzo ciekawy i nowatorski projekt, a po jego zrealizowaniu podniesiemy zarządzanie energią i efektywność jej wykorzystania w mieście, naszej spółce i innych instytucjach miejskich oraz publicznych na znacznie wyższy poziom – podsumowuje prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
Krośnieński Holding Komunalny_fot. 1
Krośnieński Holding Komunalny_fot. 2
Krośnieński Holding Komunalny_fot. 3