125-latka, czyli prężna spółdzielnia z historią

Tak z pewnością można powiedzieć o OSM w Łobżenicy, obchodzącej w tym roku jubileusz swojego istnienia. Spółdzielnia Mleczarska funkcjonująca nieprzerwanie od 1892 roku, stanowi znakomity przykład umiejętnego łączenia tradycji z nowoczesnością. Będąc świetnie zorganizowaną i zarządzaną firmą, elastycznie reaguje na wciąż zmieniające się potrzeby klientów, dbając jednocześnie o bieżące podnoszenie jakości oferowanych produktów.  

 

Dwadzieścia lat inwestycji

 

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łobżenicy jest jedną z najstarszych spółdzielni w Polsce. Powstała 4 października w 1892 roku z inicjatywy 13 miejscowych producentów mleka, funkcjonując początkowo wyłącznie na lokalnym rynku. Obecnie zrzesza 299 członków i działa na terenie 5 gmin powiatu pilskiego w województwie wielkopolskim oraz 3 gmin w powiatach nakielskim i sępoleńskim, należących do województwa kujawsko-pomorskiego. W Spółdzielni pracuje 76 osób, dzięki czemu  jest ona największym zakładem pracy na terenie gminy Łobżenica i jedyną Spółdzielnią mleczarską w powiecie pilskim. W ciągu ostatnich dwóch dekad OSM w Łobżenicy została poddana kompleksowej modernizacji, która pozwoliła na dopasowanie produkcji do surowych wymogów gospodarki wolnorynkowej.               – Już w 1997 roku oddaliśmy do użytku przyzakładową oczyszczalnię ścieków, którą sfinansowano w całości ze środków własnych – przypomina Andrzej Gliszewski Prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łobżenicy. – Był to ważny moment w historii naszej Spółdzielni, ponieważ dotyczył bezpośrednio jej dalszej działalności. Chodziło o to, iż uchwalone wówczas przepisy ochrony środowiska zakazywały działalności zakładom odprowadzającym ścieki bezpośrednio do rzek.  W 2000 roku uruchomiona została nowoczesna linia do produkcji jogurtów, która poza ich wytwarzaniem umożliwiła produkowanie innej galanterii mlecznej w kubki. Na przestrzeni lat 2002-2005 przeprowadzono przebudowę i modernizację budynków produkcyjnych wraz z zapleczem socjalnym. Wybudowany został nowy magazyn dystrybucyjny wraz z dojrzewalnią serów i magazynem opakowań. Powstała również myjnia samochodowa, teren Spółdzielni został ponadto utwardzony i ogrodzony. Kolejną ważną inwestycją zrealizowaną w 2003 roku, było zamontowanie nowoczesnego pasteryzatora mleka i śmietanki, a trzy lata później uruchomienie nowej linii technologicznej do produkcji serów dojrzewających i niedojrzewających. W skład tej ostatniej weszły dwa kotły procesowe WHSS-10, prasa wstępnego prasowania serów dojrzewających, stacja mycia w systemie zamkniętym CIP oraz pakowaczka do próżniowego pakowania serów niedojrzewających. Działania modernizacyjne zostały sfinansowane ze środków własnych Spółdzielni, zaś zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń przy współudziale dotacji unijnych. W 2005 roku wieloletnie wysiłki modernizacyjne zostały uwieńczone otrzymaniem decyzji uprawniającej do produkcji, handlu i przetwórstwa w nieograniczonej ilości na rynki Wspólnoty Europejskiej, zgodnie z numerem identyfikacyjnym PL-30191601 WE.

 

Ze „sztandarową” krajanką

 

Mleczarnia w Łobżenicy jest szeroko znana ze znakomitej jakości twarogów, śmietan, śmietanek, jogurtów, kefirów, masła, mleka spożywczego oraz napojów serwatkowych. O ich walorach decydują zarówno wysoka jakość surowca wyjściowego i naturalne dodatki smakowe, jak i rygorystycznie przestrzegane receptury i reżimy produkcyjne oraz nowoczesne wyposażenie i profesjonalizm załogi. Atuty produktów oferowanych przez OSM w Łobżenicy, zostały potwierdzone wdrożonymi i certyfikowanymi systemami zarządzania jakością GMP, GHP, HACCP, ISO 9001:2008, Certyfikatem Lidera Europejskiego Systemu Wyróżnień i Nagród nadanym przez Wielkopolski Instytut Jakości oraz wdrażanym systemem jakości FSCC 22000. Sztandarowym wyrobem OSM w Łobżenicy jest twaróg półtłusty krajanka. Technologia produkcji tego produktu bliska jest wytwarzaniu w sposób tradycyjny według starych receptur, przy dużym nakładzie pracy ręcznej. Modyfikacja polega jedynie na zastosowaniu nowoczesnych maszyn i urządzeń. Bazą do wytworzenia twarogu krajanki jest pasteryzowane i normalizowane mleko, zaszczepiane naturalnym zakwasem. Produkcja krajanki stanowi rokrocznie około 65% całości wytwarzanych serów niedojrzewających (nazywanych potocznie białymi). Twaróg półtłusty charakteryzuje się jednolitą strukturą i niepowtarzalnym smakiem, co wyróżnia go spośród produktów oferowanych przez innych producentów: może poszczycić się ponadto nadanym znakiem Poznaj Dobrą Żywność. Znajdzie się on na nowych opakowaniach z dopiskiem „Poleca Fundacja na Rzecz Rozwoju Kardiologii”. Sztandarowy wyrób łobżenickiej mleczarni był wielokrotnie nagradzany za swoją jakość, zarówno przez konsumentów, jak i znanych szefów kuchni polskiej oraz cukierników. W ciągu ostatnich dwóch lat zdobył m.in.: Srebrny medal w konkursie GOLDEN CHEESE POLAND 2015, Złoty medal w konkursie GOOD CHEESE 2016, Platynowy i Irydowy HIT Regionu Wielkopolski, tytuł Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza oraz Złoty Herb powiatu złotowskiego.

 

Blisko społeczeństwa

 

OSM w Łobżenicy nie ogranicza się wyłącznie do produkcji wyborów mleczarskich. Będąc największym pracodawcą na terenie gminy, bierze aktywny udział w życiu lokalnej społeczności. Od wielu lat jest głównym organizatorem Święta Mleka na terenie działalności obejmującym 5. gmin powiatu pilskiego, 4. gminy powiatu złotowskiego i 4. ościenne gminy województwa kujawsko-pomorskiego. Łobżenicka Spółdzielnia wspiera ponadto różnego rodzaju inicjatywy lokalne, regionalne i charytatywne. W maju bieżącego roku była po raz kolejny partnerem imprezy „Bajkowa Bydgoszcz”, organizowanej na Wyspie Młyńskiej przez studentów Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, podczas której można było podziwiać występy gwiazd. Dla uczestników przygotowano również liczne nagrody i niespodzianki. Wagę bliskich związków ze społecznością lokalną, podkreśla również Prezes A. Gliszewski: – W ciągu 125 lat swojej nieprzerwanej działalności, Spółdzielnia silnie wrosła w społeczno-gospodarczy pejzaż regionu, nie tylko jako lojalny i pomocny partner rolników i producent poszukiwanych wyrobów, ale przede wszystkim jako jedna z wizytówek gospodarności i solidności rolników i mleczarzy działających w tej części Polski. Najcenniejszym dowodem słuszności przyjętej i realizowanej przez mleczarnię strategii działania, jest satysfakcja klientów kupujących i doceniających jakość naszych wyrobów.

W uznaniu zasług za całokształt działalności, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łobżenicy została uhonorowana w 1999 r. odznaką Za Zasługi Dla Spółdzielczości, przyznaną przez Krajową Radę Spółdzielczą. W 2012 r. Spółdzielni nadano Odznakę Honorową Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, a w 2015 r. Odznaczenie w Uznaniu Zasług Poniesionych na Rzecz Rozwoju Gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej oraz Nagrodę Główną Wielkopolskiej Nagrody Jakości. Z kolei Prezes Zarządu Spółdzielni, Andrzej Gliszewski zwyciężył w plebiscycie „Tygodnika Pilskiego”, odbierając zaszczytny tytuł Człowieka Roku 2013 w kategorii biznes. Najświeższym sukcesem łobżenickiej Spółdzielni jest zajęcie 5. miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Spółdzielni Mleczarskich za rok 2017, organizowanym przez redakcję „Strefy Gospodarki”, ogólnopolskiego niezależnego dodatku do „Dziennika Gazety Prawnej”.

 

 

Bogdan Leszczorz

(fot 1. OSM Łobżenica)

(fot 2. OSM Łobżenica)

(fot 1. SM Łobżenica)

(fot 2 SM Łobżenica)

(fot 3. SM Łobżenica)

 

Wydania archiwalne