Ciepłownicy: w stronę odnawialnych źródeł energii

Nasza redakcja ma przyjemność już po raz kolejny zaprezentować wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej, tym razem za rok 2024. Gratulujemy jego zwycięzcy, Veolii Energia Warszawa S.A, która podobnie jak przed rokiem w wyrównanej stawce uczestników wyprzedziła na podium ciepłowników z Koszalina i Bydgoszczy. W tym roku wyjątkowo mocno obsadzone jest 3. miejsce, na którym znalazły się ex aequo Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „RADPEC” S.A., Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie. Słowa uznania należą się ponadto firmom ciepłowniczym z Olsztyna, Słupska, Szaflar i Chełma – za poprawę pozycji w porównaniu do 2023 roku, a także broniącym swojej lokaty sprzed roku przedsiębiorstwom z Krosna, Siedlec, Radzynia Podlaskiego, Świnoujścia i Mińska Mazowieckiego. Gratulujemy wszystkim ciepłownikom z czołowej 10. oraz firmom wyróżnionym, życząc szybkiej realizacji nakreślonego celu, którym jest pełna transformacja energetyczna w kierunku odnawialnych źródeł energii, pozwalająca na uzyskanie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego. Zapraszamy naszych Czytelników do zapoznania się z pełną, ogólnopolską tabelą rankingową oraz wizytówkami niektórych Laureatów tegorocznego zestawienia w wydaniu gazetowym, a także z szerszymi prezentacjami dostępnymi na stronie internetowej www.strefa-gospodarki.pl

 

Andrzej Baranowski, Prezes Zarządu Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. w Bydgoszczy:

Z satysfakcją przyjęliśmy informację o uzyskanej kolejny rok z rzędu wysokiej pozycji w Ogólnopolskim Rankingu Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej, organizowanym przez redakcję „Strefy Gospodarki” Gazety Prawnej. Wynik ten cieszy, bo świadczy o stabilnej pozycji Spółki i co najważniejsze, o wysokim poziomie świadczonych przez nas usług na rzecz mieszkańców Bydgoszczy, Szubina, Nakła nad Notecią, Koronowa i Solca Kujawskiego. Jest to tym bardziej istotne, bo czasy dla sektora energetyki cieplnej nie są łatwe. Korzystając z okazji składamy gratulacje wszystkim laureatom Rankingu PEC 2024, a czytelnikom życzymy ciepłych, pogodnych i bezpiecznych Świąt Wielkiej Nocy.

 

Tomasz Nita, Prezes Zarządu Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „RADPEC” S.A.:

Po raz czwarty uplasowaliśmy się na 3. miejscu w rankingu najlepszych firm ciepłowniczych. Dziękuję Kapitule Konkursu za wyróżnienie i docenienie naszych wysiłków. W roku ubiegłym zakończyliśmy budowę instalacji oczyszczania spalin dla naszych ciepłowni, dzięki czemu radykalnie zmniejszyła się emisja gazów i pyłów do powietrza. W tym roku stajemy przed kolejnym wyzwaniem – rozpoczynamy proces inwestycyjny związany z budową bloku kogeneracyjnego wykorzystującego paliwo alternatywne. Na jego realizację otrzymaliśmy 265 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To pierwszy krok transformacji energetycznej radomskiego systemu ciepłowniczego, której celem jest uzyskanie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego.

 

Marek Goluch, Prezes Zarządu Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A.:

Miejsce na podium ogólnopolskiego Rankingu jest na pewno powodem do satysfakcji, szczególnie iż sukces ten zbiega się z 60. rocznicą istnienia naszego Przedsiębiorstwa. Miniony rok był przełomowy dla funkcjonowania i organizacji rynku ciepła systemowego w Lublinie. Zakończyliśmy trwający od 6. lat program przebudowy i unowocześniania systemu ciepłowniczego. Jednocześnie, wraz z zatwierdzoną strategią rozwoju Spółki do 2027 roku, rozpoczęliśmy pracę nad budową Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej.  Już w przyszłym roku nawet 90% ciepła systemowego będzie produkowane z gazu i odnawialnych źródeł energii. Efekty naszych wspólnych działań pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość, zarówno z punktu widzenia wymogów transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa energetycznego naszego miasta.

 

Marzena Komar, Prezes Zarządu – Dyrektor Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach Sp. z o.o.:

Jest nam niezmiernie miło, że nasze Przedsiębiorstwo po raz kolejny znalazło się w gronie najlepszych przedsiębiorstw energetyki w kraju. 4. miejsce w rankingu, to dowód na naszą wyjątkową jakość i zaangażowanie. To już kolejny rok, kiedy ciężka praca i zaangażowanie naszych pracowników zostały docenione przez kapitułę konkursu. Biorąc pod uwagę charakter działalności prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o., głównymi priorytetami związanymi z bieżącym funkcjonowaniem Spółki jest podejmowanie ciągłych starań, żeby jak najmniej oddziaływać na otaczające nas środowisko oraz utrzymywać wysokie standardy technologiczne. Przedsiębiorstwo prężnie się rozwija i pozostaje w dobrej kondycji finansowej, niech ta pozytywna tendencja trwa dalej.

 

Jerzy Woźniak, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim:

Kolejny raz nasze przedsiębiorstwo zajęło szóste miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej, za co serdecznie dziękujemy. Jest to dla nas zaszczyt, że znaleźliśmy się w tak zacnym gronie krajowych producentów ciepła. Jesteśmy niewielką firmą, ale z dużymi ambicjami w zakresie zaopatrywania naszych odbiorców w energię cieplną na coraz wyższym poziomie. Dotychczasowe zabiegi modernizacyjne przyniosły wymierne efekty, dzięki którym Przedsiębiorstwo ma trwałe podstawy finansowe pozwalające w przyszłości inwestować w nowoczesne technologie w udziałem odnawialnych źródeł energii. Plany te chcemy jak najszybciej zrealizować pozyskując dotacje z UE. Dziękuję załodze za sumienne wykonywanie obowiązków.

1. Veolia Energia Warszawa S.A.
2. Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w Koszalinie
Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bydgoszczy
3. Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „RADPEC” S.A.
Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie
4. Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o.
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o.
5. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o.o.
6. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Olsztynie
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie
7. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Świnoujściu
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o.
8. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o w Mińsku Mazowieckim
ENGIE EC Słupsk Sp. z o.o.
9. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Chełmie
10. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Stargardzie
Wyróżnienia
Ciepłownia Sierpc Sp. z o.o.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Lesznie

Wydania archiwalne