Lider branży

Z ALDONĄ ORŁOWSKI, Dyrektor Biura Rekrutacji, Rozwoju i Komunikacji Budimex S.A. – laureacie programu Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR 2020, rozmawia Klaudiusz Łopatecki.

– Państwa firma jest szeroko znana, ale proszę krótko przybliżyć sylwetkę Budimeksu?

– Jesteśmy liderem branży budowlanej – organizacją z ponad pięćdziesięcioletnim doświadczeniem i stabilną pozycją na rynku. Oferujemy usługi w sektorach infrastruktury: drogowej, kolejowej, lotniskowej, budownictwa kubaturowego, energetycznego, przemysłowego i ekologicznego.

– Co wyróżnia Budimex w zakresie szeroko rozumianego HR?

– Odwaga, kreatywność, efektywność. Odważnie korzystamy z najnowszych rozwiązań w zakresie HR i implementujemy nowości. W 2019 jako pierwsi w Polsce podjęliśmy się wdrożenia systemu informatycznego Oracle HCM Cloud, który zapewni elastyczną samoobsługę dla pracowników i menedżerów. Nieustannie doskonalimy nasze procesy i staramy się stworzyć jak najlepsze środowisko pracy – także poprzez liczne projekty EB wewnętrznego – i jak najbardziej efektywnie wesprzeć funkcje biznesowe. My rozumiemy biznes i jego potrzeby. Stale na nie odpowiadamy, a nawet czasem wyprzedzamy. Inwestowanie w rozwój pracowników oraz podnoszenie ich kompetencji to jeden z naszych priorytetów. Budimex oferuje realne ścieżki kariery, pracę przy innowacyjnych, ciekawych projektach, możliwość rotacji międzynarodowych. Zapewniamy bogaty pakiet szkoleń i dostęp do całej ich oferty proponowanej na rynku. Nasi pracownicy uczestniczą w programach rozwojowych (Akademia Kierownika Kontraktu, Murowany Sukces, Super Lider) i korzystają z oferty międzynarodowych szkleń korporacyjnych SUMMA dostarczanych przez światowej klasy trenerów. Budujemy wiedzę ekspercką w ramach Akademii Inżyniera, dbamy o promowanie kultury udzielania i przyjmowania informacji zwrotnej. W komunikacji z kandydatami wykorzystujemy najnowsze metody, jesteśmy z nimi w stałym kontakcie – w tym poprzez organizowane webinary, rywalizacje wiedzowe, seriale eksperckie, dyżury w social media, live chat’y, obecność w SM. Fajna firma, szerokie perspektywy, w tym działający program poleceń wewnętrznych i zewnętrznych polecambudimex.pl.

– Odnoszę wrażenie, że zaangażowanie w CSR to Państwa wizytówka. Słusznie?

– Firma od wielu lat angażuje się w działania na rzecz lokalnych społeczności inicjując autorskie programy, wspierając ważne wydarzenia kulturalne i sportowe. Do naszych flagowych projektów CSR należą Strefa Rodzica oraz Hello ICE. Od 2012 roku w szpitalnych oddziałach dziecięcych organizujemy miejsca, gdzie mali pacjenci oraz ich rodzice mogą wspólnie spędzić czas. Do tej pory Budimex S.A. uruchomił 32 Strefy Rodzica, w planach są kolejne. Poprzez Hello ICE szerzymy wiedzę wśród uczniów szkół podstawowych oraz przedszkolaków z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kluczowymi elementami kampanii jest identyfikowanie niebezpiecznych miejsc na trasie dzieci do szkoły oraz edukacja poprzez gry, quizy, materiały dla nauczycieli, wychowawców i rodziców. W ramach funkcjonującego od pięciu lat programu „Grant na wolontariat” pracownicy mogą zgłaszać własne inicjatywy pomocy innym. Nasi praktykanci realizują projekty CSRowe, a my w obecnych czasach pomagamy w walce z COVID-19 w ramach „Jesteśmy razem. Pomagamy”.

– A jak wyglądają Państwa plany na przyszłość?

– Na pewno dalszy rozwój i pozyskiwanie kontraktów w każdym obszarze naszej działalności – lubimy odnosić sukcesy, na które ciężko pracujemy. Będziemy kontynuować poszukiwanie i wdrażanie nowoczesnych technologii na naszych kontraktach budowlanych, ale też w projektach HR. W planach HRowych mamy nowego bot’a, online’owe rozwiązania edukacyjne.

– Życzę zatem ich realizacji, dziękuję za rozmowę i gratuluję zdobycia tytułu.

 

(fot. 1 – Budimex)

Wydania archiwalne