W CEMEX Polska najwyższa jakość to standard

Rozmowa z Rafałem Gajewskim, Dyrektorem Pionu Handlowego Członkiem Zarządu CEMEX Polska Sp. z o.o.

CEMEX został Konsumenckim Liderem Jakości 2019 – jak mocno słowo jakość jest zakorzenione w filozofię marki?

Wysoka jakość świadczonych produktów i usług od zawsze znajduje się u podstaw strategii CEMEX Polska. W dzisiejszych czasach, gdzie na rynku jest dostęp do niezliczonej ilości dóbr, a firmy prześcigają się we wprowadzaniu nowych technologii i rozwiązań, wysoka jakość powinna być nie tylko standardem działalności każdej uznanej firmy, ale także jej przewagą konkurencyjną. Klienci po raz kolejny docenili nas jako Konsumenckiego Lidera Jakości w kategorii „Cement”, oceniając nie tylko jakość oferowanych przez nas produktów, ale także wszystkie aspekty naszej oferty. W CEMEX rozumiemy, że aby wyróżnić się na rynku, należy zadbać o klienta w wielu wymiarach.

W jaki sposób budować relacje i współpracę, aby uzyskać uznanie w oczach klientów?

Relacje CEMEX z klientami opieramy na partnerstwie, długoterminowej strategii, a dzięki naszym rozwiązaniom w obszarze Oferty Wartości oraz rozwiązań cyfrowych, pomagamy klientom w rozwoju ich biznesów. Obecnie priorytetem CEMEX, z którego jesteśmy bardzo dumni, jest digitalizacja – jesteśmy autorem pierwszej w branży kompleksowej platformy cyfrowej CEMEX Go, która umożliwia klientom zarządzanie relacjami handlowymi z CEMEX przy użyciu urządzeń mobilnych.
Klientów zawsze stawiamy na pierwszym miejscu. Wsłuchujemy się w ich potrzeby, identyfikujemy wyzwania, dzięki czemu jesteśmy w stanie dostosować naszą ofertę do indywidualnych potrzeb klientów. Satysfakcja naszych klientów jest dla nas bardzo ważna, dlatego każdego dnia podejmujemy działania podnoszące poziom naszych usług i jakości produktów.

Konsumenci wskazali Państwa produkty jako najlepsze na rynku. W jaki sposób marka CEMEX stara się kontrolować finalną jakość swoich produktów?

CEMEX ma kilka strategii kontrolowania jakości produktów dostarczanych do naszych klientów. Począwszy od systemów zarządzania, w tym certyfikacja zgodności z normą jakościową ISO 9001:2015, którą są objęte nasze zakłady cementowe. Cementownie posiadają także podobne certyfikaty w obszarze środowiskowym (ISO 14001:2015), BHP (norma PN-N 18001:2004), energetyki (ISO 50001:2012). Dodatkowo Cementownia w Chełmie i przemiałownia w Gdyni spełnia wymagania Rozporządzenia EMAS III.
Aby zapewnić wysoką jakość produktów, nasze zakłady podlegają Zakładowej Kontroli Produkcji, a produkowany przez CEMEX cement jest firmowany znakiem jakości „Pewny Cement”. Oznacza to, że nasze produkty spełniają najostrzejsze normy obowiązujące w kraju i podlegają drobiazgowej procedurze kontroli na każdym etapie produkcji i dystrybucji. Mamy bardzo prężnie działający Zespół Doradztwa Technicznego CEMEX, który wspiera naszych klientów w zakresie zastosowań naszych produktów i aplikacji. Nie byłoby jednak sukcesu produktów bez naszych klientów, bo to oni na etapie zastosowania naszych produktów są bardzo ważnym źródłem informacji, które pozwalają nam na doskonalenie i dalszy rozwój naszej oferty.

Zostaliście Państwo nagrodzeni w kategorii „Cement” – jednak CEMEX to nie tylko cement, Wasza oferta jest dużo szersza…

W CEMEX pomagamy budować domy, w których mieszkają ludzie, drogi, które je łączą oraz infrastrukturę, sprawiającą, że miasta tętnią życiem. Nasza oferta obejmuje szeroką paletę materiałów budowlanych na potrzeby klientów w różnych segmentach rynku budowlanego – począwszy od betonu towarowego, kruszyw dla przemysłu i dekoracyjnych, chemię budowlaną, domieszki i spoiwa, po kompleksowe rozwiązania związane z budową dróg w technologii betonowej. W samej linii cementu oferujemy produkty o zróżnicowanych parametrach, które pozwalają na budowę najbardziej wymagających obiektów.

Państwa działania w obszarze zrównoważonego rozwoju obejmują szereg inicjatyw. Proszę wymienić najważniejsze z obecnych aktywności na tym polu.

Produkty i rozwiązania przyjazne środowisku to filozofia CEMEX Polska, dzięki której włączamy się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Od 2014 uzyskaliśmy prawo oznaczania wybranych wyrobów symbolem EKO-ITB co potwierdza wytwarzanie naszych cementów i betonów przy zmniejszeniu o co najmniej 20% emisji CO2 do atmosfery.
Dzięki Deklaracji Środowiskowej Produktów Cementowych tworzymy podstawy do przygotowania Analizy Cyklu Życia dla wszystkich zastosowań cementu. Stworzyliśmy specjalne Zielone Karty dedykowane naszym produktom betonowym i kruszywom, które zawierają zestaw informacji umożliwiający klientom świadomy wybór produktów firmy i osiągnięcie dzięki nim lepszych wyników w certyfikacjach LEED i BREEAM. Nasze cementownie wpisują się w model gospodarki o obiegu zamkniętym, wykorzystując zarówno surowce odpadowe z innych branż (popioły lotne, reagipsy, żużle), jak i paliwa alternatywne pochodzące z odpadów. Wpływa to pozytywnie na ograniczenie zużycia surowców naturalnych i paliwa kopalnego w postaci węgla kamiennego, zmniejszenie emisji CO2 do powietrza oraz zmniejszenie ilości odpadów na lokalnych składowiskach.

CEMEX uczestniczy w budowie najważniejszych inwestycji w naszym kraju. Proszę o przedstawienie inwestycji z których jesteście Państwo szczególnie dumni.

W portfolio obiektów zbudowanych przy użyciu produktów CEMEX znajduje się pełen przekrój inwestycji. Od lat jesteśmy aktywnym dostawcą cementu, betonu i kruszyw dla budowy strategicznej infrastruktury w Polsce, np. autostrady A2, drogi ekspresowej S8 czy w ostatnim czasie S17. Oferta CEMEX to także wysokiej jakości produkty dla budynków użyteczności publicznej, a zarazem ciekawych w skali kraju projektów, takich jak najgłębszy basen „Deepspot” czy Centrum Kulturalno-Kongresowe „Jordanki” w Toruniu. Uczestniczymy także w budowie obiektów przemysłowych, takich jak Elektrownia Turów i Elektrownia Bełchatów. Jesteśmy dumni, że możemy być obecni z produktami CEMEX na wielu placach budów w całym kraju.

 

(fot. 1 – Rafał Gajewski, Dyrektor Pionu Handlowego, Członek Zarządu CEMEX Polska Sp. z o.o.)

Wydania archiwalne