Autobusy elektryczne? Wiadomo – MPK Inowrocław!

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Inowrocławiu jest niekwestionowanym liderem we wdrażaniu ekologicznych autobusów w Polsce, posiadając w swoim taborze zarówno pojazdy elektryczno-hybrydowe typu plug-in, jak i całkowicie elektryczne. W najbliższym czasie Spółka planuje kolejne zakupy nowoczesnych środków transportu, a także infrastruktury towarzyszącej. Nie zapomina przy tym również o swoich pracownikach, oddając dla nich do użytku w tym roku nowoczesną salę rekreacyjną.

Na przekór pandemii

Trudne chwile związane z drastycznym spadkiem przychodów, MPK Sp. z o.o. w Inowrocławiu ma już za sobą dzięki środkom z rządowej tarczy antykryzysowej. Spółka, wraz z Miastem Inowrocław, złożyła również wniosek o uzyskanie środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, przeznaczonego dla jednostek samorządu terytorialnego (jst). – Planujemy zakup kolejnych nowoczesnych autobusów, które uzupełnią flotę pojazdów całkowicie elektrycznych – informuje Mariusz Kuszel Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Inowrocławiu. – Złożony przez nas wniosek zakłada również wykonanie instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii oraz systemu kogeneracyjnego wytwarzającego energię elektryczną i cieplną. Obecnie MPK dysponuje 37 autobusami miejskimi, wśród których eksploatowanych jest 10 hybrydowych marki Volvo B4SC 7900, 2 elektryczne Solaris Urbino Electric 12, 8 elektryczno-hybrydowych typu plug-in Volvo B4SC 7900 i 8 całkowicie elektrycznych Volvo B4SC 7900E. Obsługują one 13 linii w mieście, przewożąc ponad 4,2 mln pasażerów. Hybrydy elektryczne stanowią przysłowiowe „oczko w głowie” inowrocławskiego przewoźnika. W trybie elektrycznym mogą one przejechać nawet do 70 % trasy, a doładowanie baterii odbywa się przy pomocy pantografu na przystankach końcowych i trwa jedynie od trzech do sześciu minut. Autobusy mogą też być ładowane w zajezdni (w MPK w Inowrocławiu stosowane są oba rozwiązania). Elektryczne hybrydy typu plug-in zużywają o 60 proc. mniej paliwa od autobusów z silnikiem diesla, zaś emisja dwutlenku węgla jest zredukowana w granicach od 75 do 90 proc. Istnieje ponadto możliwość zaprogramowania rodzaju napędu – elektrycznego lub spalinowego. System umożliwia dokładne skalkulowanie zapotrzebowania na energię na danej trasie i wgranie specjalnego algorytmu do komputera sterującego pracą jednostki napędowej. Ten ostatni po odczytaniu danych z GPS przełącza napęd ze spalinowego na elektryczny w strefach nisko, bądź zero-emisyjnych, czyli np. w okolicach szkół, szpitali, osiedli mieszkaniowych czy centrów miast. – W tym miejscu chciałbym się również pochwalić najświeższą informacją: jako lider we wdrażaniu autobusów elektrycznych, zostaliśmy poproszeni przez firmę „Rafako” o możliwość testowania ich pierwszego autobusu elektrycznego „E-bus”. W chwili obecnej cały czas trwają u nas testy tego pojazdu – podkreśla z dumą Prezes M. Kuszel.

Ułatwienia dla podróżnych – rekreacja dla pracowników

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Inowrocławiu inwestuje nie tylko w tabor autobusowy. Wszyscy podróżujący mogą na co dzień korzystać z 6 biletomatów oraz 17 przystanków wyposażonych w system elektronicznej informacji pasażerskiej. Spółka stawia również na podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników (obecnie zatrudnionych jest 127 osób), poprzez rozmaite kursy i szkolenia na koszt przedsiębiorcy, a także finansowanie szkoleń przekwalifikujących oraz podnoszących umiejętności i kompetencje pracowników. W 2019 roku wydatkowano na ten cel blisko 50 tys. zł. W bieżącym roku do dyspozycji pracowników została oddana nowoczesna sala rekreacyjna o powierzchni 58 m², wyposażona w profesjonalny sprzęt do ćwiczeń: poziomy rower stacjonarny, orbitrek przednionapędowy, Atlas do ćwiczeń oraz bieżnię. Ofertę uzupełnia profesjonalny stół do tenisa stołowego.
Niezależnie od podstawowych działań statutowych, stale poszerzany jest zakres usług dla klientów zewnętrznych. W ramach MPK funkcjonuje stacja kontroli pojazdów, w której przeprowadzane są przeglądy techniczne dla pojazdów o DMC do 3,5 tony. Klienci mogą ponadto skorzystać z usług obejmujących obsługę klimatyzacji w pojazdach, wymiany i naprawy opon (pełen zakres usług również dla pojazdów ciężarowych i autobusów), drobnych napraw i wymiany niektórych podzespołów w samochodach, a także mycia samochodów osobowych i ciężarowych. Inowrocławski przewoźnik prowadzi też sprzedaż paliw ON i CNG oraz płynów eksploatacyjnych.

W stronę lokalnej społeczności

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Inowrocławiu na bieżąco angażuje się w działania wspomagające różnorodne inicjatywy społeczne, biorąc m.in. cykliczny udział w akcjach charytatywnych, a także wspierając lokalne imprezy sportowe i kulturalne: – Szczególnie chętnie wspomagamy imprezy związane z rocznicą odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską – podkreśla Prezes M. Kuszel. – W ramach tych działań włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „BohaterON – włącz historię!”, mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. 100. rocznicę odzyskania niepodległości uczciliśmy również lokalnie, organizując przy współpracy ze szkołą katolicką w Inowrocławiu akcję „Autobus dla Niepodległej”. W specjalnie oklejonym autobusie dzieci zachęcały podróżnych do śpiewania piosenek patriotycznych, w trakcie jego kursu po mieście. W ramach szeroko rozumianej społecznej odpowiedzialności biznesu na pomoc mogą liczyć m.in. Fundacja „Jesteśmy z Wami” oraz Stowarzyszenie Lokalna grupa Działania. Spółka wspiera również w szerokim zakresie stowarzyszenia i kluby sportowe. W tym gronie są m.in. K.S. Cuiavia, SKS Kasprowicz, OSiR Inowrocław, Stowarzyszenie Koszykówki oraz Stowarzyszenie Piłki Plażowej „Damy Radę” (aktualny mistrz Polski).

Każdego roku wyżej

MPK Sp. z o.o. w Inowrocławiu jest stałym uczestnikiem Ogólnopolskiego Rankingu Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej, realizowanego od wielu już lat przez redakcję „Strefy Gospodarki”, ogólnopolskiego niezależnego dodatku do „Dziennika Gazety Prawnej”. Pomimo pandemii, inowrocławski przewoźnik pokazał, iż na przekór zewnętrznym przeciwnościom można osiągać sukcesy, lokując się w tegorocznej edycji na 6. miejscu, poprawiając tym samym po raz kolejny swoją pozycję. Z innych, istotnych wyróżnień warto wymienić: Złotą Setkę Pomorza i Kujaw oraz tytuł „Ekojanosik”, przyznany przez Narodową Radę Ekologiczną (2018). Czterokrotnie Spółka została uznana Przedsiębiorstwem Fair Play, a w 2019 roku zdobyła certyfikat „Przedsiębiorstwo Przyszłości” w Ogólnopolskim Konkursie i Programie Certyfikacji „Przedsiębiorstwo Przyszłości”, dla najbardziej innowacyjnych i rozwojowych polskich przedsiębiorstw.

 

(fot. 1 – MPK Inowrocław)

(fot. 2 – MPK Inowrocław)

(fot. 3 – MPK Inowrocław)

(fot. 4 – MPK Inowrocław)

Wydania archiwalne