Łamiemy stereotypy – budujemy nowocześnie

„Kiedyś osiedla powstawały jedynie po to, by były sypialniami dla rodzin – dziś, nowoczesne osiedle to nie tylko miejsce wypoczynku i rekreacji, ale funkcjonalna przestrzeń będąca częścią życia jego mieszkańców” – taką dewizą kieruje się Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o., którym od 2007 roku zarządza jego Prezes, Janusz Łach.

Z nową strategią działania…

Jaworznickie TBS rozpoczęło swoją działalność w 2000 roku, realizując początkowo budowę standardowych wielorodzinnych czynszowych budynków mieszkalnych, które stanowiły uzupełnienie linii zabudowy w istniejących osiedlach. Przełom w wizji funkcjonowania nastąpił w 2007 roku i od tej pory spółka zaczęła mozolnie, krok po kroku zdobywać pozycję lokalnego lidera na rynku nieruchomości, realizując coraz bardziej ambitne plany. – Najważniejszym zadaniem, gdy obejmowałem stanowisko Prezesa, było złamanie stereotypu, że „spółka miejska” ma jedynie realizować swoje zadania w stopniu podstawowym – podkreśla Janusz Łach Prezes Zarządu Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. – Zadałem sobie wtedy pytanie: Dlaczego? Przecież jesteśmy takim samym podmiotem w przestrzeni gospodarczej, jak każdy inny. Zatem, jeśli poważnie traktujemy stawiane przed nami wyzwania, musimy być w tym najlepsi.

W 2011 roku zmieniono strategię i Spółka zaprezentowała ofertę deweloperską, skierowaną do osób zainteresowanych własnym, a nie wynajmowanym mieszkaniem. Zaproponowane wówczas lokale w standardzie „pod klucz”, były nie tylko bardzo atrakcyjne cenowo względem konkurencji, ale jako kompleks mieszkaniowy stanowiły miejsce zachęcające do zamieszkania.

…i z pełną infrastrukturą

Jednak prawdziwa rewolucja nastąpiła w 2013 roku, gdy rozpoczęto budowę „Osiedla przy ul. św. Wojciecha”. Blokowisko zostało zastąpione zespołem domów wielorodzinnych, kreując przestrzeń osiedlową w ten sposób, by dać mieszkańcom maksimum prywatności, której często w takich zespołach budynków brakuje. Całość uzupełniła nie tylko pełna infrastruktura drogowo-parkingowa wraz z garażami, ale także część rekreacyjna z oświetlonym boiskiem, placem zabaw i altanami. To był przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”: – Zainteresowanie zakupem własnego „M” w tej lokalizacji przeszło najśmielsze oczekiwania. Mieszkania sprzedawały się na pniu, a przy ostatnich etapach tego przedsięwzięcia – już na kilka dni przed rozpoczęciem sprzedaży – ustawiały się kolejki zainteresowanych – wspomina Prezes J. Łach. W 2016 roku Jaworznickie TBS Sp. z o. o. rozpoczęło budowę kolejnego osiedla – SFERA. Tu atutem, prócz sprawdzonego już w praktyce modelu zabudowy, okazała się sama lokalizacja. Osiedle SFERA położone jest w sąsiedztwie znanego w całym województwie śląskim „Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOSFERA”, będącego miejscem relaksu i wypoczynku na łonie przyrody oraz oddalonych o 15 min. jazdy rowerem „polskich Malediw” – Parku Gródek. Łącznie w SFERZE powstaje 306 mieszkań na wynajem i 69 własnościowych. Jeszcze w tym roku, w pobliżu osiedla SFERA, ma ruszyć kolejna inwestycja mieszkaniowa Jaworznickiego TBS Sp. z o. o. – Osiedle SFERA Południe z 240 mieszkaniami „na własność”.

Specjalista od spraw trudnych

W swojej dotychczasowej działalności JTBS dał się również poznać jako specjalista od modernizacji i przebudowy istniejących już obiektów. W 2014 roku spółka oddała do użytku 25 nowoczesnych mieszkań zlokalizowanych w budynku przy ul. Koszarowej 9 w Jaworznie, który jeszcze kilka lat wcześniej był ruiną, jednak posiadającą bogatą historię. W obiekcie tym, na początku XX w. znajdowały się koszary wojsk Cesarstwa Austro-Węgierskiego, a później ulokowane zostały tam oddziały milicji Powstań Śląskich.

Kolejnym wyzwaniem okazała się modernizacja pawilonu handlowego z lat 70. XX wieku – „Słoneczna”. Początkowo JTBS miało dwa rozwiązania: z uwagi na stan techniczny rozebrać obiekt albo odnowić i dalej pozostawić jako placówkę handlowo-usługową. Przeprowadzone analizy ekonomiczne nie uzasadniały żadnego z powyższych rozwiązań, wprowadzono zatem w życie trzecie: istniejącą zabudowę uzupełniono ośmiopiętrową częścią mieszkalną. W miejscu zlikwidowanych powierzchni sklepowych utworzono zamknięty parking wewnętrzny z 49 miejscami postojowymi, a pozostałą część pawilonu zmodernizowano dając mieszkańcom dostęp to takich punktów, jak sklepy spożywcze czy poczta. Dodatkowo w obiekcie znajduje się Klub Seniora. Całość uzupełnia zewnętrzna infrastruktura w postaci placu zabaw, siłowni pod chmurką czy strefy relaksacyjnej.

W harmonii z przyrodą

Obecnie Jaworznickie TBS Sp. z o. o. przygotowuje się do realizacji zupełnie innowacyjnego przedsięwzięcia – budowy Osiedla na Skałce, z zaprojektowanymi 440 mieszkaniami na wynajem. Główne założenie tej inwestycji opiera się na pełnej harmonii powstających domów wielorodzinnych z otaczającą przyrodą. Projektowane budynki, poprzez użycie jasnych, naturalnych barw oraz materiałów wykończeniowych, a także swobodną kompozycję otworów na elewacji, mają przywodzić na myśl skały kontrastujące z pokrytym zielenią wzgórzem w tle. Efekt ten ma podkreślać urządzenie terenów zieleni w sposób naturalny, z zachowaniem zasadniczo istniejącego ukształtowania terenu, z wykorzystaniem nie formowanej roślinności charakterystycznej dla terenów skalistych oraz eksponowaniem takich elementów, jak autentyczne głazy i skały.

Jaworzno, od lat promuje się jako miejsce, w którym warto zamieszkać. Sprzyjać temu ma nie tylko ogólny trend rozwoju miasta idący w kierunku „smart city”, lokowanie się podmiotów reprezentujących nowoczesne technologie, jak choćby pierwszej fabryki polskich samochodów elektrycznych czy bardzo dobre położenie komunikacyjne na linii Kraków-Katowice, ale także oferta Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o. o., które do tej pory zapewniło już wygodne i atrakcyjne mieszkania 945 rodzinom.

(Jaworznickie TBS_fot. 1 – Osiedle przy ul. św. Wojciecha )

(Jaworznickie TBS_fot. 2 – Osiedle SFERA )

(Jaworznickie TBS_fot. 3 – Budynek przy ul. Koszarowej 9 )

(Jaworznickie TBS_fot. 4 – Pawilon „Słoneczna”)

(Jaworznickie TBS_fot. 5 – Zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna i jednorodzinna w rejonie ul. Chełmońskiego)

Wydania archiwalne