„Społem” PSS w Bochni – trwale wpisani w krajobraz miasta

 

„Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bochni, tegoroczny zwycięzca Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Spółdzielni Spożywców, jest największą i najbardziej konkurencyjną siecią handlowo-produkcyjną na lokalnym rynku. W zakresie działalności mieści się sprawnie funkcjonujący handel detaliczny, jak również produkcja piekarsko-ciastkarska, masarska oraz gastronomia. Wysoką jakość oferowanych wyrobów gwarantują zarówno tradycyjne receptury, jak i nowoczesna technologia, obejmująca ekologiczne systemy chłodnicze i grzewcze zastosowane przy ich produkcji i sprzedaży.

Sieć sklepów, zakłady produkcyjne i gastronomia

„Społem” PSS w Bochni, działająca nieprzerwanie od 1919 roku, jest jedną z najstarszych spółdzielni spożywców w regionie. Obecnie zrzesza 402 członków i zatrudnia 250 pracowników. – W skład naszej sieci wchodzi 10 sklepów o łącznej powierzchni blisko 8 000 m² – wylicza Tomasz Pławecki Prezes Zarządu „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Bochni. – Chlubą i wizytówką bocheńskiego „Społem”, jest największy i najnowocześniejszy w mieście Supermarket „S” o powierzchni 4 500 m². Staramy się na bieżąco modernizować kolejne nasze obiekty: 14 sierpnia bieżącego roku oddaliśmy ponownie do użytku sklep „Gosposia”, który od kwietnia przechodził generalny remont. Jest to, obok sklepu „Floris”, druga ultranowoczesna placówka handlowa. Wszystkie nasze sklepy są skomputeryzowane (tworzą wspólną sieć komputerową) i wyposażone w klimatyzację. Nowy układ i design sklepów wychodzi naprzeciw potrzebom naszych klientów. „Społem” PSS w Bochni to również działalność produkcyjna. W jej strukturach funkcjonują dwa zakłady produkcyjne: piekarsko-ciastkarski i masarski. Wysoki standard jakości produkcji oferowanych wyrobów gwarantuje wprowadzony system bezpieczeństwa żywności HACCP. Spółdzielnia oferuje ponadto usługi gastronomiczne, realizowane w restauracji „Jubilatka” i Barze Mlecznym. Restauracja została gruntownie wyremontowana w czasie ostatniego lockdownu i otwarta na nowo w maju 2021 roku. Cieszy się uznaniem zarówno wśród mieszkańców Bochni, jak i przyjezdnych. Przyciąga miłą atmosferą, smaczną kuchnią oraz wysokim poziomem świadczonych usług. Restauracja oferuje też własny catering, a także obsługę różnego rodzaju imprez plenerowych. Z kolei Bar Mleczny kusi domowymi potrawami w bardzo niskich cenach.
„Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców na stałe wpisała się w krajobraz Bochni. Jej logo jest znane i rozpoznawane przez każdego mieszkańca, klienta i przedsiębiorcę nie tylko rodzimego miasta, ale i całego regionu. Firma od wielu lat stabilnie działa na konkurencyjnym rynku: dość powiedzieć, że w trudnym ze względu na pandemię koronawirusa 2020 roku, udało się zwiększyć obroty oraz poprawić wynik finansowy w stosunku do roku 2019. Celem załogi i członków spółdzielni jest ciągłe podnoszenie poziomu świadczonych usług, dbałość o zadowolenie klientów oraz rzetelna i profesjonalna współpraca z kontrahentami.

 

Dla pracowników i lokalnej społeczności

Spółdzielnia dba o swoich członków i pracowników, organizując dla nich m.in. wycieczki, pikniki, a także oferując bilety do kina i teatru. Bocheńskie „Społem” kładzie również duży nacisk na ciągłe podnoszenie kwalifikacji zawodowych swojego personelu, poprzez różnego rodzaju kursy i szkolenia. Wydatki na ten cel są sukcesywnie zwiększane rok do roku: w 2019 roku zamknęły się one kwotą bllisko 22 tys. zł, w 2020 zaś osiągnęły wartość powyżej 25 tys. zł. Działając na lokalnym rynku wspiera ponadto rodzimą społeczność, w tym przede wszystkim najbardziej potrzebujących pomocy. Na rzeczowe wsparcie mogą liczyć m.in. Caritas Diecezji Tarnowskiej w Bochni, Publiczna Szkoła Podstawowa w Pogwizdowie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Grobli, Sołtys Wsi Nieprześnia, Festiwal Piosenki „Integracja Malowana Dźwiękiem”, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni, Szpital Powiatowy w Bochni, Przedszkole Samorządowe w Lipnicy Murowanej, Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Bochni. W trudnym, bo pandemicznym roku 2020, przeznaczono na różnego rodzaju formy pomocy kwotę blisko 100 tys. zł, z której sfinansowano zakup specjalistycznego wyposażenia dla Szpitala Powiatowgo w Bochni.

 

Nagrody i wyróżnienia

Wszechstronna aktywność „Społem” PSS w Bochni, jest zauważana i nagradzana. W przeprowadzonym w 2002 roku rankingu spółdzielni zrzeszonych w Krajowym Związku Rewizyjnym, na 142 spółdzielnie „Społem”, Bocheńska PSS zajęła 11 miejsce. W tym także roku spółdzielnia została wyróżniona tytułem „Gazele Biznesu 2002″, organizowanym przez miesięcznik „Puls Biznesu”. W opublikowanym rankingu 796 najbardziej dynamicznie rozwijających się małych i średnich firm w Polsce, „Społem” PSS Bochnia zajęła 562 lokatę, znajdując się tam jako jedyna bocheńska firma. Jednocześnie uplasowała się na 36. miejscu w województwie małopolskim, dystansując wszystkie spółdzielnie spożywców w regionie. W 2003 roku w rankingu najlepszych firm Małopolski, organizowanym przez „Gazetę Krakowską”, bocheńska „Społem” (jako jedyna w powiecie) zdobyła tytuł „Złotej Firmy Małopolski 2003”. Jako jeden z laureatów pokazała, że spełniając rygorystyczne normy unijne, nie ustępuje jakością oferowanych usług i wyrobów występujących w krajach Unii. Z kolei w 2008 roku, podczas IV Kongresu Spółdzielczości, ówczesny Prezes „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Bochni, Adam Sosnowiec odebrał od Wicepremiera Waldemara Pawlaka wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w działalności społeczno-gospodarczej. W grudniu 2011 roku „Społem” PSS w Bochni została uhonorowana wyróżnieniem Orzeł Agrobiznesu. Wysoko oceniono wyroby produkowane przez Zakłady Produkcji Piekarsko-Ciastkarskiej oraz Masarskiej należące do bocheńskiej „Społem”, a duży plus dostała także społemowska gastronomia, tj. Restauracja „Jubilatka” i Bar Mleczny. Podobnie oceniono obsługę w handlu i estetykę obiektów. W 2015 roku Spółdzielnia znalazła się wśród najdynamiczniej rozwijających się spółdzielni w Polsce, co zostało docenione przez Instytut Nowoczesnego Biznesu i Magazyn Przedsiębiorców „Europejska Firma”, które przyznały jej wyróżnienie Gepard Biznesu 2014. Bocheńska „Społem” musiała jednak spełnić kryteria, które polegały na wykazaniu zysku netto, przychodzie w wysokości przynajmniej pół miliona złotych oraz dodatniej wartości kapitału własnego w latach 2011-2013. Najświeższym osiągnięciem „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Bochni, jest zajęcie 1. miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Spółdzielni Spożywców za rok 2021, organizowanym przez redakcję „Strefy Gospodarki” w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

 

 

 

 

 

Wydania archiwalne