MWiK w Bydgoszczy, czyli 120 lat wodociągowej tradycji

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Spółka z o.o. realizują z powodzeniem strategię, która pozwala utrzymać najwyższą jakość dostarczanej wody oraz zapewnić bezpieczeństwo w odprowadzaniu ścieków, gwarantując jednocześnie we wszystkich tych działaniach najwyższy poziom ochrony środowiska. Wodociągi Bydgoskie są pionierem w kształtowaniu architektury programów inwestycyjnych, pozyskiwaniu dotacji unijnych oraz finansowaniu inwestycji z obligacji przychodowych. Wyróżnikiem Spółki jest ponadto ścisła współpraca z instytucjami naukowo-badawczymi, jak również szczególny nacisk kładziony na bieżącą edukację ekologiczną lokalnej społeczności.

 

Dobra woda dla miasta

MWiK w Bydgoszczy zrealizowały przy pomocy środków unijnych dwa ogromne programy inwestycyjne: „Bydgoski System Wodny i Kanalizacyjny” oraz „Bydgoski System Wodny i Kanalizacyjny II”, w ramach których gruntownie zmodernizowano infrastrukturę wodociągową i kanalizacyjną, przystosowując ją do rosnących potrzeb mieszkańców. Spółka nie zamierza jednak na tym poprzestać, wytyczając sobie kolejne kierunki doskonalenia i rozwoju. – Jesteśmy obecnie nowoczesną i efektywną firmą, dostarczającą wodę odpowiadającą najwyższym standardom wszystkim mieszkańcom naszego miasta. Zadanie to jest realizowane w sposób ciągły i bez zakłóceń – podkreśla Stanisław Drzewiecki, Prezes Zarządu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy – Spółka z o.o. – Bydgoska woda spełnia wszystkie wyśrubowane normy europejskie w zakresie czystości, bezpieczeństwa i ekologii. Dzięki nowoczesnym technologiom, w tym m.in. ozonowaniu, spełnia wymogi najwyższej jakości. Nasze przedsiębiorstwo realizuje ponadto strategię, która pozwala zapewnić bezpieczeństwo w odprowadzaniu ścieków, gwarantując jednocześnie ochronę środowiska na najwyższym poziomie.

Sukces MWiK nie byłby możliwy bez udziału grantów ze środków Unii Europejskiej: Spółka startowała w programie pilotażowym Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, przygotowując pierwszy tak kompleksowy projekt dla wodociągów w Polsce i Europie Środkowowschodniej. Była też pionierem w kształtowaniu architektury programów inwestycyjnych i pozyskiwaniu dotacji unijnych oraz finansowaniu inwestycji z obligacji przychodowych. Nie bez znaczenia było również wsparcie Miasta.

 

W sojuszu z nauką

Wodociągi Bydgoskie współpracują na bieżąco z jednostkami naukowo-badawczymi, w zakresie ciągłej poprawy bezpieczeństwa i jakości dostarczanej wody oraz odbioru ścieków miejskich. Sztandarowym przykładem takiego współdziałania są bieżące relacje z Politechniką Poznańską, dotyczące m.in. stworzenia wizji wodociągów jako istotnego elementu tworzącego koncepcję „smart city”. W myśl tych założeń Bydgoszcz miałaby stać się miastem cyfrowym, opartym na wiedzy i dającym lepszą jakość życia jego mieszkańcom, większe bezpieczeństwo dostaw wody, odbioru ścieków oraz kompleksowej ochrony przed tzw. powodziami miejskimi. Innowacyjne podejście Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy – Spółka z o.o. w zakresie ciągłej poprawy bezpieczeństwa i jakości dostarczanej wody oraz odbioru ścieków miejskich, podkreśla m.in. prof. dr hab. inż. Marek Sozański z Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. W jego opinii Spółka dokonała ogromnego skoku technologicznego i technicznego, będąc absolutnym liderem w pozyskiwaniu i wykorzystaniu środków unijnych, przy jednoczesnym sprawnym wykonawstwie krajowym. W podobnym duchu wypowiada się również prof. dr hab. Paweł Licznar z Politechniki Wrocławskiej z naciskiem akcentując, iż otwartość Wodociągów Bydgoskich na naukę stanowi rzadkość, która powinna być promowana i stanowić inspirację dla innych firm wodociągowych w Polsce.

 

By deszcze nie podtapiały

Obecnie realizowany jest projekt: „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”, którego wartość wynosi ok. 258 mln zł. MWiK uzyskał na ten cel dofinansowanie w konkursie NFOŚiGW, w kwocie blisko 155 mln zł. Głównym celem przedsięwzięcia jest dostosowanie kanalizacji deszczowej na terenie miasta Bydgoszczy do obecnego i planowanego sposobu zagospodarowania terenu, zabezpieczenie miasta przed skutkami deszczy nawalnych oraz dużej ilości wód opadowych i roztopowych. Skutkiem ma być minimalizacja podtopień budynków i zalania ulic, umożliwienie retencjonowania wody i wykorzystania jej w okresach suchych. Projekt jest realizowany w 26 zlewniach wód deszczowych o powierzchni 29,5 km², które zlokalizowane są głównie na terenie osiedli/dzielnic: Bocianowo, Śródmieście, Bielawy, Jary, Błonie, Wilczak, Stare Miasto, Szwederowo, Bartodzieje, Jachcice, Piaski, Osowa Góra, Kapuściska, Babia Wieś, Fordon, Brdyujście, Leśne, Zawisza, Skrzetusko, Górzyskowo i Biedaszkowo. W jego ramach powstaną m.in. kanały deszczowe, przepływowe zbiorniki retencyjne, podczyszczalnie ścieków deszczowych oraz wyloty do odbiorników. W skład infrastruktury deszczowej wejdą ponadto urządzenia umożliwiające oczyszczenie i zagospodarowanie wody deszczowej na terenach zielonych, a także istniejące kanały deszczowe po ich renowacji. Bydgoszcz włączyła się, obok takich europejskich miast, jak Budapeszt, Mediolan, Turyn czy Split, w realizację unijnego projektu CWC (City Water Circles), mającego na celu promowanie kultury oszczędzania wody, wykorzystywania wody deszczowej, ponownego wykorzystania wody szarej i oczyszczonych ścieków oraz stosowania rozwiązań opartych na naturze w gospodarce wodno-ściekowej.

 

Z naciskiem na kulturę i eko-edukację

Mimo ograniczeń spowodowanych pandemią, Wodociągi Bydgoskie są obecne w życiu miasta i jego mieszkańców, dostosowując oczekiwane formy działania do odmiennych warunków i możliwości. Spełniając oczekiwania melomanów, odbyła się kolejna, XIII już edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej Мuzyka u Źródeł, którego od samego początku Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy są głównym mecenasem. Spółka była również sponsorem lub partnerem innych wydarzeń kulturalnych w mieście, m.in. Bydgoskiego Festiwalu Operowego, Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego czy Europejskich Spotkań Artystycznych. Na wsparcie mogły liczyć również akcje charytatywne, np. „Uśmiechnięty Dzień Dziecka”, „Karma wraca” czy „Wyprawka dla żaka”. Wodociągi Bydgoskie były również partnerem wydawnictwa „Woda a zdrowie. Profilaktyka nowotworów”. Z zastosowaniem wymogów sanitarnych i za zgodą Sanepidu, od kilkunastu lat jest organizowana akcja promocji picia wody prosto z sieci wodociągowej. W jej ramach mieszkańcy chętnie sięgają po wodę z saturatorów umiejscowionych w centralnych punktach Bydgoszczy. W ramach realizacji unijnego projektu CWC, przy budynku muzealnym „Pałacyk” na terenie Muzeum Wodociągów, zbudowano instalację pilotażową przedstawiającą obieg wody w mieście i mającą na celu stworzenie wzorcowego i pokazowego zagospodarowania spływu wody opadowej z uwzględnieniem typowych ogrodów deszczowych. Ponadto na terenie Stacji Wodociągowej Czyżkówko, stworzono łąki kwietne o powierzchni 1,25 ha metodą podsiewu oraz pełnej uprawy. Przeprowadzone zostały również warsztaty edukacyjne dla mieszkańców, z udziałem pracowników Urządu Miasta w Bydgoszczy.

(MWiK Bydgoszcz_fot. 1 – Pompownia III stopnia na Stacji Wodociągowej Czyżkówko)

(MWiK Bydgoszcz_fot. 2 – Zbiorniki na biogaz – Oczyszczalnia Ścieków w Fordonie)

Wydania archiwalne