Grupa GPEC na czele

Tegoroczne pierwsze miejsce trafia w ręce Grupy GPEC. Grupa energetyczna z Pomorza od kilku lat staje na podium naszego konkursu.

 

Wyjście z węgla 

 Firma silnie angażuje się w czystą energię. To konsekwentna realizacja planu wdrożenia rozproszonego systemu wytwórczego w miastach, na przykład w Tczewie. Grupa GPEC stawia tam kolejne jednostki kogeneracyjne. To także inwestycja w fotowoltaikę. Na Pomorzu powstaje pierwsza z farm pv gdańskiej spółki. Farmy razem z dwoma istniejącymi elektrowniami wodnymi oraz instalacjami PV na dachach biurowców, budują odważną zeroemisyjną odnogę rozwoju GPEC. 

 

Efektywność energetyczna 

W ramach podniesienia efektywności energetycznej budynków, Grupa GPEC silnie rozwinęła serwisy techniczne nieruchomości. W 2021 roku powierzchnia obsługiwanych budynków przekroczyła 2 mln m. kw. w Polsce. W portfolio można znaleźć takie obiekty jak Stadion Śląski, Olivia Business Centre – największe centrum biznesowe w północnej Polsce czy Międzynarodowe Targi Gdańskie.  

Grupa GPEC intensywnie pracuje także nad rozwojem inteligentnych i cyberbezpiecznych rozwiązań cyfrowych, takich jak inteligentne sieci czy węzły. 

 

Nie tylko ciepło… 

 …ale wykorzystanie jeszcze silniej kompetencji inżynierskich. W ostatnich latach nasz laureat rozwinął usługi wykonawcze. Poza dotychczas prowadzonymi projektami budowy i modernizacji sieci, postawił na projekty budowy kogeneracji, węzłów ciepłowniczych (własna fabryka węzłów), a także projekty deweloperskie. Ostatni projekt deweloperski to „Kamienica Zamkowa”, najbardziej prestiżowa inwestycja mieszkaniowa w Tczewie (10 tys. m. kw.).  

Firmy z branży ciepłowniczej muszą upodobnić się w pewnym sensie do start-up’ów z dobrym inwestorem. Czyli z jednej strony mieć pewne finansowanie, historię, doświadczenie, kompetencje, ale potrafić reagować jak mała firma – dynamicznie i w czasie rzeczywistym. Czasem z premedytacją odchodzić w bok od ciepłownictwa, aby zapewnić klientom kompleksowo to, czego potrzebują: ciepło, ledy, wentylacja, BMS, inżynierów, doradztwo – opowiada Marcin Lewandowski, Prezes Zarządu GPEC. 

 

Nowa kultura pracy 

 W tematach miękkich Grupa GPEC jest przykładem pioniera w zakresie rewolucji w kulturze pracy. Firma wykorzystała doświadczenie z pandemii i wdrożyła docelową kulturę pracy hybrydowej (łącząc pracę zdalną ze stacjonarną). Dziś zdecydowana większość pracowników administracyjnych efektywnie zarządza projektami w domu, oszczędzając czas, pieniądze na dojazd, mając elastyczny tryb pracy. Jednocześnie w ramach wdrożenia nowej kultury, powstaje nowa siedziba firmy dostosowana do wspólnych spotkań, integracji, pracy nad projektami. Dotychczasowe, mniej efektywne biurowce zostały wynajęte podmiotom zewnętrznym.

(fot. 1 – PEC Gniezno)

 

Wydania archiwalne