Prawie 5 milionów Polaków co miesiąc szuka pracy

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od lat. Jego poziom w kwietniu wyniósł zaledwie 5,1 proc. W największych i najważniejszych miastach jest co najmniej o ponad połowę niższe. Przykładowo, w Poznaniu wynosi zaledwie 1,4 proc. Mimo to w ciągu ostatnich 3 miesięcy w OLX oferty pracy przeglądało średnio ponad 4,5 miliona użytkowników.

 

Dużo ofert, jeszcze więcej poszukujących
Jeszcze dwa lata temu rynkowi pracy wróżono zapaść, redukcję zatrudnienia, ograniczenie rekrutacji i ryzyko znacznego wzrostu poziomu bezrobocia. Mimo że niektóre branże dotkliwie odczuły skutki pandemii, to wiele prognoz nie sprawdziło się, a te najbardziej poszkodowane, jak gastronomia czy hotelarstwo, od początku 2022 roku dynamicznie się odbudowują i aktywnie poszukują pracowników.
Co ciekawe, mimo bardzo niskiej stopy bezrobocia, gigantyczne wzrosty widoczne są pośród liczby osób poszukujących pracę. W ciągu pierwszych miesięcy 2022 roku liczba użytkowników serwisu OLX Praca rosła wręcz lawinowo. Zainteresowanych podjęciem nowego wyzwania zawodowego w ciągu roku przybyło prawie 40% (styczeń-maj 2022), a w ostatnich trzech miesiącach (marzec-maj 2022) aż o niespełna 50%.


Dla Ukrainy

Sytuację na rynku pracy skorygował też wybuch wojny na Ukrainie. Statystyki wskazują na to że część uchodźców zaczęła już wracać do ojczyzny, jednak wydłużający się konflikt powoduje że większość z nich od jakiegoś czasu rozgląda się za pracą lub już podjęło ją w Polsce.
Badania potwierdzają, że demografia przybyłych z Ukrainy znacznie się różni od tej sprzed 24 lutego. Zdecydowana większość to kobiety z dziećmi, dobrze wykształcone, dotychczas aktywne zawodowo i gotowe podjąć pracę – zwłaszcza w segmencie grey collar. Znalezienie zatrudnienia było jedną z najczęściej pojawiających się deklaracji po znalezieniu zakwaterowania i zapewnienia opieki oraz edukacji dla dzieci.
Ze wsparciem dla kandydatów z Ukrainy błyskawicznie przyszedł OLX. Ukraińcy zyskali możliwość tłumaczenia na swój język tytułów i treści ogłoszeń w serwisie. Powstała kategoria zbierająca oferty pracy (ponad 21 tys. – najwięcej w Polsce) od pracodawców, którzy byli otwarci na zatrudnienie Ukraińców w różnych branżach. Skorzystało z niej ponad 320 tysięcy użytkowników.
Znajdź nowych pracowników do swojej firmy dzięki OLX Praca, wiodącego serwisu na rynku portali ogłoszeniowych i zdobywcy złotego godła Konsumencki Lider Jakości 2022. Skontaktuj się z nami pisząc na adres praca@olx.pl lub zajrzyj na stronę biznes.olx.pl. Zapraszamy!

Wydania archiwalne