Ekologicznie i nowocześnie

Za nami kolejna edycja Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej. Zapraszamy naszych Czytelników do zapoznania się z jego wynikami w wydaniu gazetowym oraz na stronie www.strefa-gospodarki.pl

 

Tadeusz Stadnicki, Prezes Zarządu MZK Sp. z o. o. w Opolu:

Utrzymanie się w gronie najlepszych przewoźników w kraju jest dla nas dużym wyróżnieniem. Szczególnie istotna jest obrona pozycji wicelidera rankingu. To zasługa przede wszystkim pracy zespołowej. Synergia z Gminą Opole pozwala na zwiększanie komfortu podróży w mieście i poza jego granicami. Współpraca ta pozwala także sięgać po niemałe środki zewnętrzne, które zmieniają oblicze komunikacji miejskiej w Opolu, umożliwiając wprowadzanie ekologicznych i ultranowoczesnych rozwiązań. W 2022 roku do naszego miasta przyjechały pierwsze elektryczne autobusy. 5 pojazdów wzmocniło flotę, która jest jedną z najmłodszych w kraju. Średni wiek pojazdów to niewiele ponad 5 lat. Przed nami następne wyzwania i „wzmocnienia”. Podpisaliśmy umowę na kolejne zeroemisyjne autobusy. 8 pojazdów marki Solaris ma być dostarczonych w 2023 roku.

 

Mariusz Kuszel, Prezes Zarządu MPK Sp. z o. o. w Inowrocławiu:

Już po raz kolejny znaleźliśmy się w dziesiątce najlepszych MPK w Polsce. 5. miejsce i ponowny awans o jedną pozycję w stosunku do 2021 roku, to duże wyróżnienie i potwierdzenie, że obrany kierunek rozwoju jest doceniony i przynosi zauważalne efekty.

W 2022 roku obchodzimy 110-lecie komunikacji miejskiej w Inowrocławiu. To powód do dumy, ale nie jedyny. Szczycimy się mianem prekursora proekologicznych rozwiązań dla transportu publicznego. Eksploatujemy autobusy elektryczne, hybrydy elektryczne oraz hybrydy tradycyjne. W większość dni wyjeżdża na linie 100% taboru nisko i zero emisyjnego. Pomimo tak znaczącego wzrostu cen energii, w dalszym ciągu zamierzamy inwestować w autobusy elektryczne, biorąc pod uwagę uzdrowiskowy charakter miasta.

Gratuluję przedsiębiorstwom z czołowej 10. Rankingu, życząc kolejnych sukcesów.

 

1. Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o. w Warszawie
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Tychach
2. Miejski Zakład Komunikacyjny Sp. z o.o. w Opolu
3. Miejski Zaklad Komunikacyjny w Bielsku-Białej Sp. z o.o.
Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o.
4. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice Sp. z o.o.
Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim Sp. z o.o.
5. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Inowrocławiu
6. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne „Świdnica” Sp. z o.o.
7. Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Dąbie” Sp. z o.o.
8. Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o. o.
9. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Sp. z o.o.
10. Miejski Zakład Komunikacyjny w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o.o.

Wydania archiwalne