ODPOWIEDZIALNA SPÓŁDZIELNIA

Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa to nie tylko realizacja inwestycji, zarzadzanie i administrowanie zasobami mieszkaniowymi…to również prowadzona na olbrzymią skalę od początków Spółdzielni działalność społeczno-kulturalna.

 

Olbrzymi zasięg

Sześć klubów spółdzielczych, dwie sale integracyjne oraz wielofunkcyjne boiska, ponad 80 stałych, wyspecjalizowanych sekcji organizuje rocznie ponad 460 różnego rodzaju imprez. Największymi z nich są „Akcja Zima” i „Akcja Lato” w których bierze udział ponad tysiąc uczestników ciekawie spędzających czas podczas ferii zimowych i letnich wakacji. Efektem działań Spółdzielni w tym obszarze jest nie tylko rozwój własnych zainteresowań, umiejętności, pasji ale przede wszystkim wzmacnianie więzi międzyludzkich i integracja spółdzielczej społeczności.

 

Wojewódzki zasięg

Działalność ta nie ogranicza się jedynie do lokalnego zasięgu. KSM  jest także zaangażowana we współorganizację imprez spółdzielczych o zasięgu wojewódzkim, jak np. Złaz Rodzinny Mieszkańców Osiedli Spółdzielczych po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, „Bieg do Słońca” o Puchar Prezesa KSM w Parku Śląskim, coroczny Piknik dla Osób Niepełnosprawnych oraz przegląd Zespołów Artystycznych podczas Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości.

 

Spółdzielnia dla ludzi

Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa (KSM) sprawnie administruje ogromnym kompleksem mieszkaniowym już od ponad 65 lat, zaś w 2005 roku powołała Fundację KSM. Stworzenie stanowiska ds. pomocy członkom i wolontariatu oraz Fundacji KSM w 2005 roku wynikało z narastających problemów w działalności społecznej w środowisku społeczności spółdzielczej. Stało się to za zgodą Walnego Zgromadzenia KSM. Członkowie Zarządu zauważyli, że jest potrzeba działań prospołecznych. Do 2021 roku Fundacja KSM trochę się zmieniła w porównaniu z tym, jak działała na początku. Doszło do zmian przekształceniowych – zmiany nazwy organizacji na Fundacja Da Moc, zmiany statutu, rozszerzenia działalności i grupy docelowej (wszyscy obywatele, ze szczególnym naciskiem na mieszkańców KSM). Fundacja starała się uzyskać status organizacji pożytku publicznego (OPP), aby mieć prawo do pozyskiwania 1% podatku od osób fizycznych. Jak działa Fundacja? Przede wszystkim Zarząd Fundacji szuka biznesowych i instytucjonalnych partnerów w rozwiązywaniu problemów indywidualnych i społecznych mieszkańców Spółdzielni i ich otoczenia. Najczęściej zgłaszają je członkowie Rad Osiedlowych, pracownicy Administracji powiadomieni przez sąsiadów, mieszkańców gospodarze budynków oraz instytucje z zewnątrz np. MOPS, Policja, Straż Miejska.

(fot. 1 – KSM)

Wydania archiwalne