Bank Spółdzielczy w Skierniewicach umacnia swoją pozycję

BS w Skierniewicach jest jedną z najstarszych instytucji finansowych w Polsce. Jego historia sięga 1899 roku i jest kontynuowana nieprzerwanie przez ponad 120 lat. Produkty kredytowe Banku przyczyniły się do powstania pięknych lokali mieszkalnych, hoteli, uzdrowisk, hal sportowych czy licznych hal produkcyjnych w Polsce północnej i południowej. BS w Skierniewiach stawia ponadto na edukację finansową dzieci i młodzieży, nie zapominając również w swojej działalności o wspieraniu inicjatyw społecznych.

 

Lokalnie i na skalę ogólnopolską

Placówki Banku Spółdzielczego w Skierniewicach znajdują się w województwie łódzkim i mazowieckim, ale z oferty produktowej mogą również korzystać klienci z całego kraju.

Mimo lokalnego położenia nie ograniczamy się do działania w obrębie dwóch województw, ale z naszej oferty korzystają przedsiębiorcy, klienci indywidualni czy rolnicy z całej Polski – informuje Helena Nitkowska, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Skierniewicach. – Położenie blisko dużych aglomeracji, takich jak Warszawa czy Łódź powoduje, iż jako Bank musimy świadczyć usługi nie tylko bezpiecznie, ale także szybko, konkurencyjnie i nowocześnie. Nasi odbiorcy to w wielu przypadkach znaczące firmy, często współpracujące z kontrahentami zagranicznymi oraz prężnie rozwijające się samorządy.

W 2022 roku, wspólnie z Bankiem Polskiej Spółdzielczości jako bankiem zrzeszającym, BS w Skierniewicach uczestniczył w wielu kampaniach medialnych. Klienci mogą skorzystać z loterii konkursowej, promocji produktów czy liczyć na spłatę kredytu. Widoczna jest również kampania internetowa, a także loteria z kartą Visa. Placówki banku zyskały reklamę ze zdjęciem Pana Tomasza Jakubiaka, kucharza i dziennikarza kulinarnego. Jej celem jest przypomnienie lokalnego charakteru banków spółdzielczych, Banku blisko ludzi, działającego po sąsiedzku w małych miejscowościach i jednocześnie dostępnego w wielkich miastach, potrafiącego konkurować z zagranicznymi instytucjami  finansowymi.

 

Dobra współpraca z ubezpieczycielami

Działalność Banku Spółdzielczego w Skierniewicach to nie tylko produkty finansowe. Od wielu lat dobrze układa się również współpraca z zakładami ubezpieczeniowymi, a klienci mają dostęp do oferty produktowej takich towarzystw ubezpieczeniowych, jak: Generali TU i Życie SA, Saltus TUW i TU, Compensa TU, InterRisk TU, Wiener TU czy TUnŻ Warta. Oferta tych firm często przygotowana jest specjalnie z myślą o klientach banków spółdzielczych, jest konkurencyjna i bardzo bogata. Klienci mogą skorzystać z ubezpieczeń komunikacyjnych, budowlanych, rolnych czy mieszkaniowych. Oferta obejmuje również ubezpieczenia na życie, ochronę prawną, NNW, ubezpieczenia zdrowotne, podróżne, odpowiedzialność cywilną i mienia rolnego.

 

Z zyskiem i nadwyżką bilansową

Rok 2022 był kolejnym, w którym Bank Spółdzielczy w Skierniewicach wzmacniał swoją pozycję na rynku lokalnym. Sytuacja ekonomiczno-finansowa jest dobra i stabilna, Bank wygenerował zysk, a współczynniki kapitałowe kształtują się powyżej norm nadzorczych. Z sukcesem realizowana jest strategia rozwoju, która na przestrzeni wieloletniej działalności przełożyła się na uzyskanie 10. pozycji pod względem wielkości sumy bilansowej i 5. pozycji pod względem wyniku finansowego brutto, wśród 307 banków występujących w zrzeszeniu Grupy BPS. Zebranie Przedstawicieli Banku Spółdzielczego w Skierniewicach w dniu 27.04.2023 roku uchwaliło podział nadwyżki bilansowej za rok 2022. Została ona w części przeznaczona na oprocentowanie udziałów (potocznie zwane dywidendą). Oprocentowanie udziałów wynosiło 10% w skali roku i zostało już przekazane do dyspozycji członków Banku. Jak podkreśla Prezes H. Nitkowska: – Spółdzielczy charakter instytucji jest atutem dla tych klientów, którzy pragną wspólnie współuczestniczyć w jej tworzeniu. Posiadając udziały klienci mogą podczas zebrań grup członkowskich zgłaszać potrzeby i kierunki rozwoju naszego Banku.

 

TelentowiSKO dla uczniów

BS w Skierniewicach bliska jest również edukacja finansowa dzieci i młodzieży. Bank współpracuje z kilkunastoma szkołami, w których działają Szkolne Kasy Oszczędnościowe skupiające ponad 1000 uczniów. Szkołom współpracującym z bankiem udostępniony został Program TalentowiSKO. Jest on rozszerzeniem dotychczasowych działań realizowanych w ramach Szkolnych Kas Oszczędności. Jego celem jest promowanie dobrych nawyków w zakresie oszczędzania i przedsiębiorczości. Program uczy również pozytywnego myślenia o pieniądzu. Objęci są nim uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całej Polsce. Właściwa edukacja finansowa jest podstawą rozwoju każdego człowieka. Dlatego dobre nawyki w tym zakresie powinny być kształtowane już od najmłodszych lat.

Zakres nauczania w szkołach podstawowych nie uwzględnia zajęć z przedsiębiorczości, a program dotyczący tej tematyki w szkołach ponadpodstawowych nie dostarcza uczniom praktycznej wiedzy – przekonuje Prezes H. Nitkowska. – Stąd wśród Banków Spółdzielczych zrodziła się idea realizacji Programu edukacyjnego TalentowiSKO. Jest on doskonałym sposobem na uzupełnienie tych braków i wypracowanie wśród uczniów umiejętności systematycznego oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi.                      W ramach Programu TalentowiSKO, we współpracy z doświadczonym metodykiem, opracowane zostały autorskie scenariusze lekcji o finansach. Stanowią one uzupełnienie podstawy programowej z zakresu finansów i przedsiębiorczości w szkołach. Na poziomie szkoły podstawowej wpisują się w dwie ścieżki edukacyjne przewidywane dla szkół podstawowych: „Edukacja społeczna” i „Edukacja matematyczna”, ucząc dzieci, że otrzymanie pieniędzy warunkuje wykonanie pewnej pracy zarobkowej, a w życiu niezbędne jest planowanie wydatków i umiejętność oszczędzania. Na poziomie klas VII-VIII szkoły podstawowej scenariusze wpisują się w ścieżkę edukacyjną „Wiedza o Społeczeństwie” i uczą, że warto rozwijać w sobie przedsiębiorczość, bo dzięki temu można osiągać życiowe cele. Na poziomie szkoły ponadpodstawowej scenariusze wpisują się w ścieżkę edukacyjną „Podstawy przedsiębiorczości” i uczą, jak planować przyszłość zawodową w oparciu o swoje mocne strony, jak tworzyć biznesplan niezbędny do uruchomienia własnej firmy, jak ocenić ryzyko biznesowe oraz skąd wziąć środki na uruchomienie biznesu.

 

Razem dla małej ojczyzny

W swojej działalności Bank nie zapomina o wspieraniu inicjatyw lokalnych. Bliskie są mu szkoły, ochotnicze straże pożarne, kluby sportowe, inicjatywy sportowe i ekologiczne. Od wielu już lat Bank Spółdzielczy w Skierniewicach wspiera lokalne instytucje, szczególnie te zlokalizowane w miejscowościach gdzie ma swoje oddziały. Bank zacieśnia również współpracę z lokalnymi władzami, a także z Akademią Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach, wyznając zasadę, iż razem jest łatwiej działać na rzecz małej, lokalnej ojczyzny. W uznaniu swojej działalności otrzymał od tej ostatniej tytuł „Zasłużony”, za zaangażowanie na rzecz rozwoju uczelni.

 

(BS Skierniewice_fot. 1 – Helena Nitkowska, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Skierniewicach)

(BS Skierniewice_fot. 2)

(BS Skierniewice_fot. 3)

Wydania archiwalne