Komunikacja Miejska – w stronę zerowej emisji

Za nami kolejna edycja Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej. Gratulujemy tegorocznemu zwycięzcy, którym zostały ponownie Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o. w Warszawie. Jednocześnie zapraszamy naszych Czytelników do zapoznania się z krótkimi wypowiedziami wybranych laureatów tegorocznego zestawienia, w kolejności zajętych lokat: MZK Sp. z o.o. w Opolu – 2. miejsce, MPK Sp. z o.o. w Inowrocławiu – 5. miejsce, PKM w Czechowicach-Dziedzicach Sp. z o.o. – 9. miejsce oraz MZK w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o.o. – 10. miejsce.

Tadeusz Stadnicki, Prezes Zarządu MZK Sp. z o. o. w Opolu:

Już po raz kolejny znajdujemy się w czołówce najlepszych przewoźników w kraju. Jest to przede wszystkim dowód na to, że przyjęta przez nas koncepcja rozwoju przynosi efekty, a firma staje się nowoczesnym i ekologicznym, na miarę nowych czasów, przedsiębiorstwem, które na co dzień towarzyszy mieszkańcom Opola. Wspólna praca z Miastem pozwala na wdrażanie systemowych rozwiązań, których rezultatem jest zwiększanie komfortu podróży naszych pasażerów, rozwój infrastruktury oraz sieci połączeń. Po tegorocznych dostawach autobusów elektrycznych nasza flota to już niemal wyłącznie pojazdy niskoemisyjne Euro 6 i całkowicie zeroemisyjne. Przed nami wdrożenie kolejnych projektów w tym zakresie. Wynik, jaki osiągnęliśmy w tej edycji rankingu, jest dla nas zwieńczeniem roku 70-lecia działalności i jednocześnie podziękowaniem dla naszych pasażerów.

 

Wojciech Piernik, Prezes Zarządu MPK Sp. z o. o. w Inowrocławiu:

W bieżącym roku MPK Inowrocław utrzymało wysokie 5. miejsce wśród przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce. Jest to duże wyróżnienie i potwierdzenie, że obrany kierunek rozwoju oraz zaangażowanie pracowników w rozwój przedsiębiorstwa jest doceniony i przynosi pozytywne efekty. Rok 2022 był ważny dla inowrocławskiej komunikacji miejskiej, która obchodziła 110-lecie. To powód do dumy ale i motywacja do dalszej ciężkiej pracy na rzecz lokalnej społeczności. Szczycimy się proekologicznymi rozwiązaniami w transporcie publicznym. Eksploatujemy autobusy zero i niskoemisyjne, elektryczne, hybrydy elektryczne oraz hybrydy tradycyjne. Biorąc pod uwagę uzdrowiskowy charakter miasta, planowane są dalsze inwestycje w autobusy elektryczne. Gratuluję przedsiębiorstwom z czołowej 10. rankingu, życząc kolejnych sukcesów.

 

dr Rafał Kupczak, Prezes Zarządu PKM w Czechowicach-Dziedzicach Sp. z o.o.:

Po raz kolejny wzięliśmy udział w rankingu i ponownie zajęliśmy miejsce w pierwszej dziesiątce. W naszym przedsiębiorstwie – jak w każdej organizacji – sukces tworzą ludzie i w tym miejscu szczególne podziękowania należą się pracownikom za ich codzienną pracę ukierunkowaną na zapewnienie jak najwyższej jakości realizowanych przewozów. Ten sukces nie byłby również możliwy bez odpowiedzialnej i nakierowanej na rozwój polityki władz miasta. Spółka obrała drogę w kierunku przyjaznego, ekologicznego i bezemisyjnego transportu zbiorowego. Po zakupie autobusów hybrydowych, zakupiliśmy zeroemisyjne elektryczne. W dalszych działaniach przewidujemy wymianę taboru na pojazdy bezemisyjne, zasilane „zieloną energią” pochodzącą z OZE. Naszym celem jest, aby mieszkańcy mogli podróżować bezpiecznie, wygodnie i ekologicznie.

 

Grzegorz Glimasiński, Prezes Zarządu MZK w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o.o.:

MZK w Tomaszowie Mazowieckim od wielu lat plasuje się w TOP 10 najlepszych przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce. To efekt długofalowej strategii rozwoju, jaką przyjął Zarząd Spółki oraz ambitnych celów postawionych przez Pana Marcina Witko – Prezydenta Miasta. Wdrożyliśmy wiele kluczowych inwestycji, wymieniliśmy naszą flotę na pojazdy niskoemisyjne, wybudowaliśmy nowoczesną bazę autobusową oraz ekologiczną myjnię. Inwestujemy w odnawialne źródła energii. Oferujemy szereg usług komercyjnych. Naszym wielkim sukcesem jest Samoobsługowa Stacja Paliw, ciesząca się dużym uznaniem mieszkańców i oferująca jedne z najniższych cen paliw w Tomaszowie Mazowieckim. Dodatkowo, transport publiczny dla mieszkańców miasta jest bezpłatny. Stawiamy na nowoczesne technologie i proekologiczne rozwiązania.

1. Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o. w Warszawie
2. Miejski Zakład Komunikacyjny Sp. z o.o. w Opolu
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice Sp. z o.o.
3. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o.
4. Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim Sp. z o.o.
5. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Inowrocławiu
6. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne „Świdnica” Sp. z o.o.
7. Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Dąbie” Sp. z o.o.
8. Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o. o.
9. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Sp. z o.o.
10. Miejski Zakład Komunikacyjny w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o.o.

Wydania archiwalne