Stawiamy na nowoczesne technologie i proekologiczne rozwiązania

Miejski Zakład Komunikacyjny w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o.o. to spółka miejska, świadcząca usługi przewozowe na terenie miasta Tomaszów Mazowiecki oraz gmin ościennych: Wolbórz, Ujazd, Lubochnia i Inowłódz. Przedsiębiorstwo od wielu lat stawia na nowoczesny i ekologiczny tabor, oferując dodatkowo bezpłatną komunikację miejską. MZK nieustannie inwestuje w kapitał ludzki, wspomagając tym samym dynamikę rozwoju Spółki. Realizuje ponadto misję edukacji lokalnej społeczności, której celem jest kształtowanie właściwych postaw w zakresie bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

 

Od hybryd do bezpłatnej komunikacji

W 2017 roku MZK w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o.o. pozyskał dofinansowanie do projektu „Niskoemisyjne autobusy hybrydowe wraz z zapleczem technicznym do ich obsługi elementami nowoczesnego systemu transportu zbiorowego w Tomaszowie Mazowieckim”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach tego zadania zakupiono 5 autobusów hybrydowych oraz wybudowano nowoczesną bazę autobusową. Koszt zakupu autobusów hybrydowych wyniósł 7,5 mln zł, przy wkładzie własnym na poziomie 1,1 mln zł, oraz dofinansowaniu w kwocie 6,3 mln zł. Wartość inwestycji związanej z bazą autobusową wyniosła zaś 9,6 mln zł. Wkład własny to 8,8 mln zł, dofinansowanie wyniosło 819 tys. zł. Nowa baza autobusowa umożliwia wykorzystanie pomp ciepła oraz instalacji solarnej do ogrzewania pomieszczeń. Część warsztatowa budynku zajezdni obejmuje 6 stanowisk obsługi serwisowej, pomieszczenie do obsługi ogumienia, podzespołownie do pracy elektryków, tokarnie, prostownikownie, sprężarkownie oraz pomieszczenie do dystrybucji oleju. Ponadto w budynku wyodrębnione zostały pomieszczenia socjalne i magazynowe. Równolegle realizowany był projekt Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki pn. „Zakup niskoemisyjnego taboru publicznego transportu zbiorowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Tomaszowie Mazowieckim”, obejmujący kupno 20 autobusów o napędzie hybrydowym oraz budowę Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Obecnie eksploatowany tabor liczy 37 autobusów (w tym 25 w wieku od 5 do 10 lat), obsługujących 21 linii. W 2022 roku przewiozły one ponad 2,6 mln pasażerów. Dla mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego posiadających kartę tomaszowianina, komunikacja miejska jest bezpłatna, podobnie jak dla mieszkańców Gminy Tomaszów Mazowiecki (gminy wiejskiej), dysponujących Tomaszowską Kartą Komunikacyjną.

 

Dwa lata – trzy inwestycje

29 kwietnia 2021 roku Spółka rozszerzyła swoją działalność komercyjną, otwierając nową Samoobsługową Stację Paliw dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Koszt jej budowy wyniósł blisko 3,4 mln zł. Jak podaje Spółka już pierwszego dnia funkcjonowania stacja mogła pochwalić się ogromnym zainteresowaniem, odnotowując ponad pół tysiąca klientów. Na stacji można zatankować benzynę bezołowiową PB 95, olej napędowy i LPG. Dostępny jest także płyn AdBlue. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to pierwsza samoobsługowa stacja paliw w mieście. Powstała ona z myślą o potrzebach mieszkańców, którzy coraz bardziej cenią sobie czas, komfort tankowania i najwyższą jakość paliw w atrakcyjnych cenach. Stacja jest czynna przez wszystkie dni w roku, oferując całodobowy system dystrybucji paliw na sześciu stanowiskach i trzech tankterminalach. Tankomaty przyjmują płatność gotówkową i bezgotówkową. Wyróżnikiem stacji paliw MZK są konkurencyjnie niskie ceny, w połączeniu z bardzo dobrą jakością paliwa. Ponadto klienci mogą korzystać z rabatów na świadczone usługi, przyznawanych na podstawie programu lojalnościowego. Spółka zawarła również umowy flotowe na sprzedaż paliwa z lokalnymi przedsiębiorcami i jednostkami podległymi Urzędowi Miasta. Kontrahenci mogą liczyć na bardzo atrakcyjne warunki współpracy.

30 listopada 2022 roku zakończono prace związane z montażem instalacji fotowoltaicznej o mocy 32,76 kWp wraz z konstrukcją wsporczą na terenie MZK. Inwestycja ta obniżyła koszty związane z energią elektryczną. Dodatkowo montaż paneli fotowoltaicznych przyczynił się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko, ponieważ nie emitują one CO2, ani innych szkodliwych gazów cieplarnianych. Koszt budowy instalacji fotowoltaicznej wyniósł blisko 130 tys. zł. W roku 2023 zwiększono jej moc o dodatkowe 13,65 kWp, co pozwoliło na dalsze obniżenie kosztów związanych z energią elektryczną.

W 2022 roku Spółka zakupiła również dwie przyczepy samochodowe w celu uruchomienia nowej usługi komercyjnej – najmu przyczep. Wysoka jakość ich konstrukcji oraz zastosowanie konfiguracji dwuosiowej sprawdza się przy przewozie zarówno lżejszych, jak i cięższych ładunków. Z kolei specjalna plandeka ochroni przewożony ładunek przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i słońcem.

 

Z troską o kadry

MZK w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o. o. nieustannie inwestuje w kapitał ludzki, wspomagając tym samym dynamikę rozwoju Spółki. Zdaniem przedsiębiorstwa, jest to jeden ze sposobów na pozyskanie i utrzymanie wysoko wykwalifikowanej kadry.
W samym tylko 2022 roku wydatki na podnoszenie kwalifikacji zawodowych personelu (warsztaty, konferencje, kursy i szkolenia), wyniosły blisko 50 tys. zł. Pracownicy uczestniczyli w kursach i szkoleniach dotyczących bezpośrednio wykonywanych obowiązków, m. in. czasu pracy kierowców w związku ze zmianą ustawy o transporcie drogowym i ustawy o czasie pracy kierowców, bezpieczeństwa pożarowego
w autobusach elektrycznych, eksploatacji autobusów wodorowych i z silnikiem spalinowym, zmian przepisów prawnych dotyczących działalności stacji kontroli pojazdów. Mieli również okazję zapoznać się z nową ustawą o PTZ, ustawą o elektromobilności, a także nowoczesną koncepcją rozwoju komunikacji miejskiej, podczas Kongresu Organizatorów i Operatorów Publicznego Transportu Miejskiego Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. W 2022 roku dwoje pracowników Spółki korzystało z dofinansowania do kształcenia na studiach wyższych, z czego jeden z zakresu zarządzania na Uniwersytecie Łódzkim, drugi zaś z zakresu transportu i logistyki na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu.

 

Bezpieczni na drodze

Spółka realizuje ponadto misję edukacji lokalnej społeczności, której celem jest      kształtowanie właściwych postaw w zakresie bezpiecznego uczestnictwa w ruchu      drogowym. W jej ramach po raz kolejny przeprowadzono akcję „Bezpieczne wakacje z MZK”, oferując usługę nieodpłatnego sprawdzania stanu hamulców, płynu                  hamulcowego, ogumienia i świateł w pojazdach przez Okręgową Stację Kontroli        Pojazdów znajdującą się na terenie zajezdni. Przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Tomaszowie Mazowieckim, kolejny rok z rzędu realizowany był również        program „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”, w ramach kampanii ogólnopolskiej. Jego celem jest edukacja kierowców i zwrócenie uwagi na stan oświetlenia pojazdów, który ma kluczowe znaczenie w ruchu drogowym. Wykwalifikowani pracownicy w        ramach prowadzonej kampanii przybliżali uczestnikom zagadnienia, takie jak właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężenie emitowanego światła. W ramach warsztatów „Z komunikacją miejską na Ty”, MZK       organizował spotkania dla dzieci propagujące właściwe postawy u najmłodszych w     zakresie bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, przede wszystkim w          charakterze pieszego oraz pasażera. Pracownicy Spółki uczestniczyli w targach i        lokalnych wydarzeniach społeczno-kulturalnych podczas których promowali główną działalność Spółki, odpowiadając jednocześnie mieszkańcom na nurtujące ich pytania dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej. Zainteresowani mogli wziąć udziałw konkursie z ogólnej wiedzy na temat MZK oraz jej taboru autobusowego. Podczas   takich wydarzeń Spółka przygotowuje atrakcje dla najmłodszych mieszkańców – takie jak np. samojezdne pojazdy, które zostały wykonane przez pracowników Spółki
w 99% z materiałów z recyklingu. Dzieci mają okazję zobaczyć pojazdy z bliska,
a nawet usiąść za ich kierownicą i poczuć się jak zawodowy kierowca.

Wydania archiwalne