Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera zrównoważony rozwój

Z Zuzanną Piasecką, Dyrektor Zarządzającą Pionem HR i Komunikacji w BGK rozmawia Katarzyna Stefanik

(fot. 1 – Zuzanna Piasecka, Dyrektor Departamentu HR w Banku Gospodarstwa Krajowego)

– Przede wszystkim gratuluję zdobycia tytułu Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR 2023. Jak opisałaby Pani strategię, dzięki której udało się stworzyć tak atrakcyjne miejsce pracy? 

W centrum i na pierwszym miejscu tej strategii jest człowiek. Jego potrzeby i potencjał. Nasza strategia ściśle opiera się na wartościach, którymi kierujemy się w codziennej pracy. To otwartość, odpowiedzialność i zespołowość, które są też powiązane z oceną pracowniczą, więc działania pracowników mają realne odzwierciedlenie w ich obowiązkach. 

– A jak przedstawiają się plany firmy na przyszłość? 

Oczywiście w dalszym ciągu podążamy za naszą misją. Będziemy nadal wspierać zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski poprzez działania w kraju, ale i na arenie międzynarodowej. Jesteśmy obecni w obszarach takich jak zaangażowanie społeczne, sprawy międzynarodowe, transformacja cyfrowa. 

– A jak firma sprawdza się w obszarze CSR?

Sporo robimy na tym polu ponieważ zrównoważony rozwój jest wpisany w misję banku. Brzmi ona ,,Wspieramy zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski”. Realizujmy ją poprzez naszą strategię, w której jednym z kluczowych obszarów jest zaangażowanie społeczne. Z jednej strony są to działania bezpośrednie, jak np. program wolontariatu pracowniczego. Dzięki temu nasi pracownicy mogą dołączyć do istniejących projektów lub zgłosić określony cel np. wsparcie domu dziecka czy schroniska dla zwierząt. Otrzymują na to dodatkowy dzień wolny. Z drugiej strony są to działania, które realizujemy poprzez nasze fundacje, które wspierają różne grupy i tematykę – rodziny i dzieci, edukację młodych ludzi, promocję Polski na świecie czy rewitalizacje zabytków.

Ważna jest też dla nas dostępność. Staramy się być dostępni w wielu obszarach – biznesowym, pracowniczym, proceduralnym i cyfrowym. Tworzymy dostępne dokumenty pisane zgodnie z zasadami prostego języka, nasi klienci mogą korzystać z tłumacza języka migowego. Organizujemy dostępne spotkania, wydarzenia. Dbamy o potrzeby i relacje między pracownikami.

– Dlaczego warto pracować w BGK?

Bo to jedyna taka instytucja! Oferujemy możliwość zdobycia doświadczenia w jedynym takim banku rozwoju w Polsce. Nasza praca bezpośrednio ma wpływ na rozwój kraju i lokalnych społeczności. Zdobywane u nas doświadczenie jest unikalne na skalę ogólnopolską. Wspieramy realizację wielu inwestycji potrzebnych polskim regionom. Z naszym finansowaniem rewitalizowane są centra miast i miasteczek, budowane są drogi i towarzysząca im infrastruktura. Powstają lub modernizowane są szkoły, systemy kanalizacji, a autobusy wymieniane są na bardziej ekologiczne. Inicjujemy oraz realizujemy działania, których celem jest wzrost gospodarczy i rozwój przedsiębiorstw. Działamy na wszystkich kontynentach, wspierając przedsiębiorców w ekspansji i eksporcie. Realizujemy wiele działań w obszarze Trójmorza. Dlatego warto podkreślić, że nasi pracownicy mają realny wpływ na to, jak może wyglądać nasz kraj. To na pewno duża wartość pracy w BGK – efekty, które widać w realizowanych przez nas projektach.

Ponadto otrzymaliśmy wiele wyróżnień, w tym międzynarodową: Top Employer (2019, 2020, 2021, 2022, 2023).

– A jak przedstawiają się plany firmy na przyszłość?

Oczywiście w dalszym ciągu podążamy za naszą misją. Będziemy nadal wspierać zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski poprzez działania w kraju, ale i na arenie międzynarodowej. Jesteśmy obecni w obszarach takich jak zaangażowanie społeczne, sprawy międzynarodowe, transformacja cyfrowa.

– Jak radzicie sobie Państwo w tak trudnych czasach (czas pandemii i jej następstwa, inflacja)?

Jako bank rozwoju działamy poprzez programy i produkty bankowe. Jako pracodawca, rozwijamy narzędzia wspierające naszych pracowników. Mamy wsparcie w postaci anonimowej infolinii, gdzie pracownicy mogą porozmawiać z terapeutą lub innym specjalistą, proponujemy też coaching, mentoring. Oferujemy także możliwość pracy zdalnej. Wsłuchujemy się w głosy tych, którzy tworzą BGK i staramy się najlepiej jak możemy na nie odpowiadać.

 

 

 

Wydania archiwalne