Deweloperzy mieszkaniowi: z wyższą dynamiką sprzedaży

Za nami czwarta edycja Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Deweloperów Mieszkaniowych, która ponownie wyłoniła ścisłą czołówkę w tej branży, dokonując jednocześnie podsumowania bieżącego roku na krajowym rynku nieruchomości.

W porównaniu ze słabym 2022 rokiem, znacząco wzrosła skala transakcji zawieranych na rynku mieszkaniowym. W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku deweloperzy sprzedali o 31% więcej mieszkań, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jeszcze lepszy okazał się sam III kwartał bieżącego roku, w którym zanotowano sprzedaż wyższą aż o blisko 66% w stosunku do III kwartału 2022 roku. Najwyższą dynamikę wzrostu sprzedaży od stycznia do końca września rdr, zanotowała warszawska firma Marvipol Development S.A., wyprzedzając w tym względzie innego stołecznego dewelopera, RONSON Development Management Sp z o.o. O ile sprzedaż mieszkań w 2023 roku wykazuje tendencję wzrostową, to jednocześnie spada liczba ich przekazań. W analizowanym okresie (I-III kw.), krajowi deweloperzy przekazali o ponad 4% mniej mieszkań, niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Z kolei porównując jedynie III kwartał 2023 z III kwartałem 2022, ten spadek sięgnął średnio ponad 15%. Najwięcej mieszkań w okresie od stycznia do końca września 2023 roku oddał Murapol S.A., co przełożyło się na ponad 16% dynamikę wzrostu tej firmy rdr. Pomimo obserwowanej tendencji spadkowej w przekazaniach nowych mieszkań ich właścicielom, perspektywy rynku na kolejne lata wydają się być optymistyczne. Potwierdzają je bieżące działania inwestycyjne na krajowym rynku nieruchomości: jeszcze w sierpniu bieżącego roku deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 10 tys. mieszkań, co stanowiło 50% wzrost w porównaniu do analogicznego miesiąca 2022 roku.  

Ze swojej strony gratulujemy wszystkim firmom, które znalazły się w czołówce tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Deweloperów Mieszkaniowych. Z kolei naszych Czytelników zapraszamy do zapoznania się z pełną tabelą rankingową oraz wizytówkami niektórych laureatów, zarówno w wydaniu gazetowym oraz na stronie www.strefa-gospodarki.pl 

 

Anna Bocian, Prezes Zarządu Ippon Group Sp. z o.o.: 

Po raz trzeci firma IPPON GROUP znalazła się w rankingu Najlepszych Deweloperów Mieszkaniowych w Polsce, awansując na 8. pozycję. Jest to dla nas wyraźny sygnał, że prowadzone przez nas działania biznesowe i inwestycyjne, są pozytywnie odbierane i doceniane. W mijającym roku, zakończyliśmy budowę 9 budynków mieszkalnych, oddając łącznie 658 mieszkań. Wypracowaliśmy stabilną pozycję finansową firmy, z myślą o kolejnych działaniach inwestycyjnych. Rok 2024 to silne plany rozwoju dla IPPON GROUP. Silna pozycja to także zwiększenie miejsc pracy. Zwiększając kadrę pracowników oraz rozszerzając bank ziemi, wchodzimy na kolejne rynki mieszkaniowe w największych miastach w Polsce. Nowy rok to rozpoczęcie budowy trzech nowych inwestycji mieszkaniowych, oddając kolejne 800 mieszkań. Naszym celem jest ciągły, dynamiczny rozwój oraz silna pozycja Lidera na rynku nieruchomości. Motto, które nam przyświeca, to: „Czas buduje wartość.”  

1. Murapol S.A.
2. RONSON Development Management Sp. z o.o.
3. DEVELIA S.A.
4. Archicom S.A.
5. Marvipol Development S.A.
6. J.W. Construction Holding S.A.
7. JHM DEVELOPMENT S.A.
8. Ippon Group Sp. z o.o.
9.
10. Aurec Home Holding Sp. z o.o.

Wydania archiwalne