Bezkompromisowa jakość ponownie nagrodzona!

Z Wiolettą Wojtkiewicz, Kierownikiem Kontroli Jakości Pellet Energy Sp. z o.o. rozmawia Michał Czyczyło

Pellet drzewny to jedno z najwydajniejszych i najbardziej przyjaznych środowisku paliw dostępnych na rynku. .. 

… owszem, pellet drzewny należy do paliw ekologicznych, mówi się nawet o jego zeroemisyjności, jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla. Na pewno produkcja pelletu drzewnego nie obciąża środowiska tak, jak wydobycie węgla czy pozyskanie innych naturalnych paliw. Do tego niewątpliwą zaletą pelletu drzewnego jest łatwość i czystość przy jego stosowaniu,  a także  niewielka pozostałość po spaleniu w postaci popiołu, który z kolei można wykorzystać jako nawóz dla roślin. 

 

A jak rozpoznać pellet najwyższej jakości? 

 To nie jest łatwe. Najlepiej sięgnąć  po sprawdzony pellet z certyfikatem  klasy jakości A1. Wybierając pellet warto zwrócić  uwagę na deklarowane przez producenta parametry takie, jak wartość opałowa, zawartość popiołu. Cenne przy wyborze są także opinie innych użytkowników  oraz niezależne badania opinii konsumentów o produktach takie, jak prestiżowy program Konsumencki Lider Jakości, które wyłaniają liderów jakości na polskim rynku. 

 

Tę nagrodę otrzymujecie Państwo już po raz trzeci … 

Tak i ogromnie się cieszymy. Radość jest nie mniejsza  niż wtedy, kiedy ten tytuł otrzymaliśmy po raz pierwszy. To już po raz trzeci z rzędu marka Pellet Energy  uznana została  przez konsumentów za lidera i najlepszą markę w kategorii „Pellet-materiał opałowy”. Zostaliśmy wyróżnieni wśród wielu producentów. To kolejne potwierdzenie, że nasz produkt wyróżnia się na tle innych marek. Takie uznanie i docenienie naszej pracy  stanowi  bodziec bardzo motywujący do rozwoju, do dbałości o jakość produktu. 

 

A czym Państwa produkt wyróżnia się na tle analogicznych produktów konkurencji? 

Nasz pellet wyróżnia się stabilną, powtarzalna jakością. Dla klienta to pewność, że kupując produkt Pellet Energy, otrzymuje zawsze tak samo dobry pellet, na określonym poziomie jakości, a więc o niskiej wilgotności, niskiej zawartości popiołu, o niewielkiej ilości drobnych frakcji, optymalnym zagęszczeniu granulek i wysokiej wartości opałowej. Chcieliśmy mieć przewagę nad konkurencją, dlatego od wielu lat posiadamy własne, dobrze wyposażone laboratorium, w którym każdego dnia wykonujemy szczegółowe badania.   Zarówno surowców jak i finalnego produktu.  Wykonujemy więcej badań, jeśli chodzi o częstotliwość i ich zakres,   niż to wynika z naszych obowiązków związanych z posiadaniem certyfikatu. O ile badania obligatoryjne to jedno, a od tego roku dwa badania  w niezależnym laboratorium oraz w badanie wewnętrzne każdej partii produkcyjnej, to my  wykonujemy te badania kilkukrotnie w ciągu zmiany produkcyjnej, w tym także badamy zawartość popiołu w produkowanym pellecie, bo uważamy to za jeden z kluczowych parametrów jakościowych, a nie jest to badanie, które musi wykonywać producent w związku z posiadaniem certyfikatu.  Jeśli chodzi o jakość, robimy więcej niż musimy. 

 

A jak przebiega kontrola procesu produkcji? 

Cały proces, począwszy od przyjęcia i przygotowania surowca aż po spakowanie i magazynowanie pelletu, odbywa się zgodnie z ustalonymi wewnętrznymi  procedurami. Posiadamy nowoczesne maszyny i urządzenia produkcyjne. Dbamy o jakość surowców stosowanych do produkcji. Każda dostawa surowca jest u nas kontrolowana podczas rozładunku przez laboratoryjnych kontrolerów jakości pod kątem zanieczyszczeń. Surowce są badane w naszym laboratorium. Wiedzą o tym nasi dostawcy, gdyż zdarza się, że surowca nie przyjmujemy ze względu na niespełnienie naszych wymagań. Sam proces produkcyjny jest kontrolowany w toku zarówno przez operatorów maszyn, jak i  laboratoryjnych kontrolerów jakości. W trakcie produkcji pobierane są próby do badań. Nasz pellet jest bardzo dobrze i na kilku etapach przebadany, zanim trafi do klientów. 

 

Posiadacie również jako producent  certyfikat ENplus A1. Dlaczego jest on tak ważny? 

Certyfikacja ENplus ma zasięg globalny. Europejska Rada Pelletu (EPC),  która  przyznaje certyfikaty ENplus jest instytucja niezależną, która stworzyła standard procedur i wymagań jakościowych dla producentów pelletu drzewnego. Te wymagania dotyczą jakości samego pelletu, a także znakowania opakowań i procesu produkcyjnego. Zanim producent otrzyma certyfikat, musi spełnić wiele wymagań. W ramach nadzoru ze strony EPC  jednostki certyfikujące  dokonują przeglądu systemu zarządzania jakością u producenta podczas audytów, pobierają próby do badań okresowych w niezależnych laboratoriach. Dla klienta, kupującego pellet, fakt posiadania certyfikatu  przez producenta jest ważny. Zwiększa bowiem zaufanie do producenta, który już nie tylko sam określa i  deklaruje jakość swojego produktu, ale  dodatkowo jednostki niezależne  obiektywnie oceniają i potwierdzają spełnienie przez niego  wymagań dla odpowiedniej klasy jakości pelletu, w tym tej najwyższej  klasy A1.   

 

Na koniec zapytam: gdzie sprzedajecie Wasze produkty i gdzie cieszą się największym powodzeniem i dlaczego? 

Nasz pellet sprzedajemy zarówno w Polsce, jak i do  innych krajów europejskich, głównie do Włoch, Francji. Wszędzie cieszy się on powodzeniem i zaufaniem konsumentów. Odpowiedź na pytanie „dlaczego” jest bardzo prosta – Klienci doceniają niezawodną, stabilną od lat jakość  naszego pelletu. Jeśli zaczęli używać pellet Gold, to nie chcą już dalej poszukiwać, są usatysfakcjonowani jego jakością. Mamy od lat stałych klientów i w Polsce, i za granicą. Dopełnieniem tego jest również zadowolenie klientów z naszej obsługi sprzedażowej. 

 

Dziękuję za rozmowę

(fot. 1 – PELLET ENERGY)

(fot. 2 – PELLET ENERGY)

Wydania archiwalne