SPÓŁDZIELCZY CHARAKTER KSZTAŁTOWANY PRZEZ POKOLENIA

Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa założona i budowana przez blisko 67 lat przez kilka pokoleń spółdzielców to … nowoczesna romantyczka. Nowoczesna, ponieważ w codziennej pracy sięga po najnowsze zdobycze techniczne w swojej branży, a romantyczka, gdyż wartości, jakie leżały u powstania spółdzielczości mające blisko 150 lat, są tutaj nadal aktualne.

KSM Da Moc 

W 2005 roku Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa powołała Fundację KSM. Stworzenie jej wynikało z narastających problemów w działalności społecznej w środowisku społeczności spółdzielczej. Stało się to za zgodą Walnego Zgromadzenia Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Członkowie Spółdzielni – w tym Rada Nadzorcza –  zauważyli, że jest potrzeba działań prospołecznych. Do 2021 roku Fundacja KSM zmieniła się w porównaniu z tym, jak działała na początku. Doszło do zmian przekształceniowych – zmiany nazwy organizacji na Fundacja Da Moc, zmiany statutu, rozszerzenia działalności i grupy docelowej (wszyscy obywatele, ze szczególnym naciskiem na mieszkańców KSM). Fundacja uzyskała status organizacji pożytku publicznego (OPP), aby mieć prawo do pozyskiwania 1,5% podatku od osób fizycznych. Jak działa Fundacja? Przede wszystkim Zarząd Fundacji szuka biznesowych i instytucjonalnych partnerów w rozwiązywaniu problemów indywidualnych i społecznych mieszkańców Spółdzielni oraz ich otoczenia. Najczęściej zgłaszają je członkowie Rad Osiedlowych, pracownicy Administracji powiadomieni przez sąsiadów, mieszkańców, gospodarzy budynków oraz instytucje z zewnątrz, np. MOPS, Policja, Straż Miejska. 

 

Każdy mieszkaniec … ma moc 

W Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, jak w każdej spółdzielni mieszkaniowej w kraju, obowiązuje pełna demokracja, czyli jej władze wybierane są przez członków spółdzielni. Jednak w KSM ta demokracja schodzi na sam dół, poprzez Zebrania Osiedlowe i Rady Osiedli. Biorąc pod uwagę wielkość spółdzielni, czyli ponad 18 000 członków, jest to nie lada wyczyn. Dlatego właśnie każdy z członków spółdzielni ma głos, może czynnie brać udział w podejmowaniu decyzji dotyczących zarówno całej spółdzielni, jak i osiedla, bloku czy klatki. 

 

Tradycja zobowiązuje 

Aby zdać sobie sprawę ze skali rozwoju Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej na przestrzeni tych 67. minionych lat wystarczy przytoczyć fakt, iż w jej zebraniu założycielskim w 1957 roku uczestniczyło 19 osób. Pierwszy samodzielnie zbudowany dom zasiedliło w 1960 roku 85 rodzin, natomiast obecnie KSM to ok. 20 tysięcy mieszkań z blisko 35 tysiącami mieszkańców, ok. 500 lokali użytkowych, 735 garaży wbudowanych i 478 garaży wolnostojących. Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa poprzez takie inwestycje, jak Superjednostka, Osiedle Gwiazdy czy Rekreacyjna Dolina Mały Staw, stworzyła obraz miasta dzisiejszych Katowic. Pomimo tych sukcesów i olbrzymiego wpływu na tworzenie architektonicznego wizerunku Katowic dla spółdzielców zrzeszonych w jej ramach, na pierwszym miejscu pozostaje człowiek. Dowodem na to jest olbrzymi nakład pracy i środków inwestowanych, nie tylko w ramach Fundacji Da Moc, ale również w działalność społeczno-kulturalną, mającą z jednej strony aktywizować wszystkie grupy wiekowe w kontekście rozwijania umiejętności, zainteresowań i pasji, z drugiej zaś integrować lokalne społeczności, pobudzać kontakty międzysąsiedzkie, co w erze Internetu i telewizji jest szczególnie istotne. 

(fot. 1 – Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa, Osiedle Gwiazdy)

Wydania archiwalne