Stawiamy na rozwój i inwestycje

„Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o. dostarczają wodę pitną dla 140 tys. mieszkańców miasta. Do działalności podstawowej przedsiębiorstwa należy również odprowadzanie i oczyszczanie ścieków sanitarnych – Spółka jest jedynym operatorem zintegrowanego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego na obszarze Aglomeracji Zielona Góra i Miasta Zielona Góra. Dzięki wieloletnim inwestycjom, infrastruktura sieci wodociągowej obejmuje około 99% obszaru całej aglomeracji Zielona Góra, a sieć kanalizacyjna blisko 98%.

 

Zdrowa woda z trzech źródeł 

Historia przedsiębiorstwa sięga 1875 roku, jednak początki pierwszego systemu wodociągowego w Zielonej Górze datują się na wiek XV. Zielonogórskie Wodociągi mają więc za sobą 149 lat historii, a przed sobą okrągły Jubileusz. Obecnie całkowita długość sieci wodociągowej użytkowanej przez „Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o., liczy ponad 527 km. Miasto zasilają w wodę trzy obszary: nowa Stacja Uzdatniania Wody „Zacisze”, która zaopatruje jego południowo-zachodnią część; trzy studnie głębinowe przy ul. Zjednoczenia dostarczające wodę do zachodniej części miasta i Przylep oraz Stacja Uzdatniania Wody w Zawadzie, która zaopatruje resztę Zielonej Góry. Na Stacji Uzdatniania Wody w Zawadzie uzdatniana jest woda podziemna ze znajdującego się tam ujęcia lewarowego, mieszana z wodą powierzchniową z rzeki Obrzycy. Woda podziemna ujmowana ze studni w mieście jest wtłaczana bezpośrednio do sieci wodociągowej, wraz z uzdatnioną wodą ze SUW „Zacisze”. Na obszarze Dzielnicy „Nowe Miasto”, Spółka dysponuje lokalnymi ujęciami w Janach, Łężycy, Starym Kisielinie, w Zawadzie, w Jarogniewicach, w Ochli i Zatoniu. Cztery zbiorniki usytuowane na Wzgórzu Braniborskim, są największymi zbiornikami na wodę w systemie zielonogórskich wodociągów. Ich pojemność wynosi 20 000 m³ (4 x 5 000 m³), co stanowi ponad połowę pojemności wszystkich zbiorników wody ekploatowanych przez Spółkę. 

Do działalności podstawowej przedsiębiorstwa należy również odprowadzanie i oczyszczanie ścieków sanitarnych, które trafiają z terenu miasta do ponad 435 km sieci kanalizacyjnej. Łącznie eksploatowanych jest 75 przepompowni ścieków. Ścieki trafiają do Oczyszczalni Ścieków w Sołectwie Łężyca, która położona jest ok. 8 km na północ od centrum Zielonej Góry. Z nieskanalizowanego obszaru ścieki dowożone są taborem asenizacyjnym do oczyszczalni ścieków w Łężycy. W swojej działalności Spółka prowadzi również usługi w zakresie laboratoryjnego badania ścieków i wody, wymiany wodomierzy, wynajmu sprzętu i transportu, obsługi fontann oraz czyszczenia wpustów ulicznych. 

Nieustającym wyzwaniem stojącym przed przedsiębiorstwem jest, z jednej strony zapewnienie ciągłości dostawy wody i odbioru ścieków przy zachowaniu jak najwyższych standardów oraz jakości tych usług, z drugiej zaś utrzymanie kosztów eksploatacyjnych funkcjonowania na poziomie akceptowalnym przez mieszkańców – wyjaśnia Krzysztof Witkowski, Prezes Zarządu „Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji” Sp. z o.o. – W tym celu prowadzimy systematyczny proces modernizacji, odtwarzania i rozwoju infrastruktury. Ostatnie lata to szereg zmian technologicznych i organizacyjnych naszej Spółki. Załoga jest otwarta na innowacje oraz nowoczesne metody zarządzania. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, szkolenia zespołów przynoszą efekt. Oprócz służby dla lokalnej społeczności, planujemy kolejne inwestycje związane z infrastrukturą wodociągową w naszym mieście. Zapewniamy Zielonogórzanom zdrową wodę. Dzięki dostępowi do najnowszych technologii w procesie uzdatniania i oczyszczania, woda produkowana przez nas w efekcie końcowym stanowi dobry i zdrowy produkt. Jest ona ponadto stale monitorowana przez akredytowane Laboratorium Spółki oraz Sanepid. 

 

Z 8. projektami unijnymi 

„Zielonogórskie Wodociągi i Kanaliazacja” Sp. z o.o., jako przedsiębiorstwo będące elementem infrastruktury krytycznej, musi sprostać wielu wyzwaniom. Podstawowym celem, do którego dążą jego władze, jest zapewnienie mieszkańcom miasta Zielona Góra niezawodności i bezpieczeństwa dostaw wody i odbioru ścieków. W szczególności chodzi o zapobieganie stratom wody, niwelowanie braków w zakresie infrastruktury wod.-kan., polepszanie parametrów obsługiwanych urządzeń oraz podnoszenie jakości świadczonych usług. Prezes K. Witkowski podsumowuje dotyczczasowe osiągnięcia kierowanej przez siebie Spółki: – Mamy powody do satysfakcji. Do tej pory, oprócz inwestycji ze środków własnych, Wodociągi Zielona Góra zrealizowały 8 Projektów unijnych na kwotę ponad pół miliarda złotych. Przełożyło się to na poprawę stanu środowiska oraz komfort życia mieszkańców, m.in. poprzez: wybudowanie dziesiątków kilometrów sieci kanalizacyjnej, wodociągowej i deszczowej oraz zakup nowego sprzętu do przeglądu i czyszczenia sieci. Zrealizowane projekty unijne, to również inwestycje w nowoczesne technologie oczyszczania ścieków oraz produkcji wody, renowacje sieci kanalizacyjnych, a także zwiększenie jakości zarządzania siecią wodociągowo-kanalizacyjną oraz poprawa dostępu do e-usług oferowanych przez „Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o. Rok 2024 przyniósł nam 5. miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji. To dla nas duże wyróżnienie. Awansowaliśmy o trzy miejsca w górę w stosunku do roku ubiegłego. Ten ranking potwierdza progres naszej firmy.

(ZWiK Zielona Góra_fot. 1)

(ZWiK Zielona Góra_fot. 2)

(ZWiK Zielona Góra_fot. 3)

(ZWiK Zielona Góra_fot. 4)

Wydania archiwalne