Wierni ideałom i wartościom spółdzielczym

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kopernik” jest jedną z najstarszych spółdzielni w Polsce. Swój rodowód wywodzi z powstałego w 1902 roku „Stowarzyszenia urzędników dla budowy domów i mieszkań zarejestrowana Spółdzielnia z ograniczoną odpowiedzialnością w Toruniu”. Obecna nazwa została przyjęta w 1972 roku w 500-setną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, który był nie tylko wybitnym astronomem, ale miał również osiągnięcia w zakresie ekonomii, zarządzania i administracji. Dziedziny te są istotą działania każdej spółdzielni, a SM „Kopernik” w szczególności dba o swoje zasoby i o mieszkańców. Wyróżnia się ponadto osiąganymi wynikami ekonomicznymi, przedsiębiorczością i inicjatywami podejmowanymi na rzecz swoich członków, o czym świadczą liczne wyróżnienia i nagrody.

 

W ciągłym rozwoju 

Na przestrzeni ponad stuletniej działalności Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kopernik” sukcesywnie rozszerzała i nadal rozszerza swoje zasoby lokalowe, realizując zadania statutowe. W latach 1905-1906 Stowarzyszenie przekazało pierwszych 7 budynków. Kolejne 2 budynki powstały w 1924 roku w pobliskiej Chełmży. Plany inwestycyjne pokrzyżowała II wojna światowa, ale już w 1945 roku Stowarzyszenie reaktywowało swoją działalność pod nową nazwą Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu. W 1957 roku, z chwilą, gdy Spółdzielnia przystąpiła do realizacji budownictwa mieszkalnego, rozpoczął się bardzo dynamiczny etap jej działalności. W tym czasie przejęła 7 budynków mieszkalnych od Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych oraz Spółdzielni Mieszkaniowej Pomorskich Zakładów Wytwórczych Aparatury Niskiego Napięcia (obecnie Apator SA). W latach 70. zrealizowano największą część zasobów mieszkaniowych, zlokalizowanych na osiedlach Gagarina, Bema, Chrobrego  i Świętopełka. W 1978 roku Spółdzielnia przejęła zasoby mieszkaniowe Toruńskiej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej oraz Toruńskiej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Nowe Osiedle”. W latach 1979–1981 budowała również domy jednorodzinne na Osiedlu Wrzosy.  

Obecnie nasza Spółdzielnia zarządza 170 budynkami wielorodzinnymi z 8.093 mieszkaniami o łącznej powierzchni ponad 382 tys. m2 – wylicza Marek Żółtowski Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Kopernik” w Toruniu. – Mieszka w nich blisko 14 tys. osób, co stanowi około 8% populacji całego miasta. Dysponujemy ponadto lokalami użytkowymi przeznaczonymi pod wynajem, o łącznej powierzchni ponad 18 tys. m². Od 2003 roku świadczymy również usługi w zakresie zarządzania i administrowania wspólnotami mieszkaniowymi. 

 

Modernizacja, nowe inwestycje, … 

Zróżnicowany wiek zasobów mieszkaniowych wymaga prowadzenia szerokiego zakresu prac remontowych i modernizacyjnych. Termomodernizacja ścian i stropodachów oraz wymiana stolarki okiennej, była realizowana z różną intensywnością od lat 90. minionego stulecia. Następny etap prac objął instalacje wewnętrzne. W około 3 tys. mieszkań zlikwidowane zostały termy gazowe. Od podstaw zbudowano również instalacje wody ciepłej podgrzewanej z miejskiej sieci cieplnej. Modernizacje te w istotny sposób podniosły poziom bezpieczeństwa użytkowego w tych lokalach. Wszystkie zasoby zostały objęte telemetrią zapewniającą zdalny odczyt wodomierzy, ciepłomierzy oraz podzielników kosztów ogrzewania. Ponadto wiele prac dotyczyło infrastruktury drogowej dzięki czemu, oprócz remontowanych, powstały także nowe miejsca parkingowe. 

W trakcie realizacji jest nowe zadanie inwestycyjne, któremu nadano nazwę „Nasze Miejsce” na Osiedlu Jar w Toruniu. Inwestycja obejmuje budowę ośmiu budynków wielorodzinnych. Docelowo do użytku będą oddane 222 mieszkania. Ich mieszkańcy znajdą się z dala od miejskiego zgiełku, a jednocześnie zyskają możliwość dobrego skomunikowania z centrum Torunia, m.in. dzięki rozbudowie linii tramwajowej. „Nasze Miejsce” sąsiaduje bezpośrednio z parkiem, leśnym placem zabaw oraz obiektami sportowymi, co daje możliwości tym, którzy lubią aktywny wypoczynek lub spędzanie czasu w gronie rodzinnym. Bloki mieszkalne będą wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. Na miejscu znajdą się też ładowarki dla pojazdów elektrycznych. Obecnie zakończono już pierwszy etap inwestycji – wybudowano 3 budynki, w których znajduje się 67 mieszkań oraz podziemne garaże wielostanowiskowe. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na rok 2026. 

 

… fotowoltaika i likwidacja barier architektonicznych 

W SM „Kopernik” zrealizowano również projekt związany z montażem mikroinstalacji fotowoltaicznych dla budynków mieszkalnych znajdujących się w jej zasobach. Został on sfinansowany z funduszy europejskich, w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Projektem objęto 21 budynków, co w efekcie dało 272 kW łącznie zainstalowanej mocy. Celem inwestycji było wsparcie zmian w kierunku niskoemisyjnego i efektywnie korzystającego z zasobów społeczeństwa. Energia elektryczna będzie wytwarzana na potrzeby urządzeń zamontowanych na danym budynku, takich jak np. windy czy też oświetlenie obwodów administracyjnych, co w efekcie znacznie obniży koszty energii. Bieżący rok przyniesie realizację kolejnego projektu dotyczącego montażu mikrointalacji fotowoltaicznych, dla ponad sześćdziesięciu budynków mieszkalnych znajdujących się w zasobach Spółdzielni. Będzie on  finansowany w ramach programu GrandOZE.  

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, w 2023 roku rozpoczęto projekt finansowany ze środków Funduszu Dostępności BGK, polegający na modernizacji 12 dźwigów osobowych w budynkach średniowysokich, połączony z likwidacją barier architektonicznych. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kopernik” rozpoczęła również budowę wielostanowiskowego garażu podziemnego na Osiedlu Popiela, aby możliwe było zaspokojenie rosnących potrzeb w tym zakresie. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, na bieżąco modernizowany i rozbudowywany jest system monitoringu osiedli.  

 

Z bogatą ofertą kulturalną 

Oprócz szeroko zakrojonej aktywności remontowej, eksploatacyjnej i inwestycyjnej, ważną częścią funkcjonowania Spółdzielni jest prowadzona działalność społeczno-oświatowo-kulturalna skierowana do wszystkich mieszkańców. Z bogatej oferty zajęć mogą skorzystać nie tylko dzieci i młodzież, ale również seniorzy, którzy spotykają się w czterech klubach: Kopernik, Kacperek, Katarzynki i Zacisze. Organizowane są w nich m.in. spotkania tematyczne, zabawy taneczne, wyjazdy na spektakle teatralne, wyjścia do kina czy zwiedzanie muzeów na terenie całej Polski. Jako jedyna w Toruniu, SM „Kopernik” posiada wielofunkcyjny kompleks sportowy obejmujący boiska do piłki nożnej i koszykówki, bieżnię, korty tenisowe oraz zaplecze gastronomiczne. W 2010 roku dzięki przychylności władz Miasta Torunia, kompleks został powiększony o dodatkowy zespół boisk sportowych w ramach programu rządowego „Orlik”. Na terenie ośrodka sportowego stacjonarnie działają kluby, chór, odbywają się zajęcia dla dzieci, prowadzone są rozgrywki szachowe i zajęcia jogi. Przy Spółdzielni działa także koło wędkarskie PZW, które organizuje popularne zawody dla wszystkich grup wiekowych. Sporym zainteresowaniem mieszkańców cieszą się również dwa konkursy organizowane co roku: latem – konkurs na najpiękniej ukwiecony balkon i ogródek przydomowy, natomiast zimą – konkurs na najciekawszą dekorację świąteczną na balkonach. Spółdzielnia nie zapomina o starszych, samotnych członkach i w okresie Świąt Bożego Narodzenia przygotowuje dla nich paczki. 

Prezes M. Żółtowski jest przekonany, że historia Spółdzielni Mieszkaniowej „Kopernik” stanowi najlepszy przykład osiągania wspaniałych sukcesów mimo trudnej, ciągle zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej: – Wszystkie nasze osiągnięcia  były i są nadal zasługą efektywnego zarządzania przez Radę Nadzorczą i Zarząd Spółdzielni oraz pracy pokoleń działaczy, którym zawsze przyświecały idee i wartości spółdzielcze.

(SM Kopernik_fot. 1)

(SM Kopernik_fot. 2)

(SM Kopernik_fot. 3)

(SM Kopernik_fot. 4)

Wydania archiwalne