Wodociągi krośnieńskie mają inteligentną sieć wodociągową

Wodociągi Krośnieńskie to najstarszy, a zarazem największy zakład branżowy w strukturach Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. Zajmuje się produkcją i dystrybucją wody, zarządza pracą krośnieńskiej oczyszczalni ścieków oraz siecią wodociągową i kanalizacyjną, a także prowadzi produkcję energii elektrycznej na własne potrzeby. W ostatnim czasie Wodociągi Krośnieńskie zostały też wyposażone w nowoczesne rozwiązania do zarządzania siecią wodociągową, a wdrożony projekt stał się pionierski i innowacyjny na skalę kraju.

Wodociągi Krośnieńskie, wcześniej Zakład Wodociągów i Kanalizacji, powstały w 1938 r. Od początku swojej działalności zajmują się produkcją i dystrybucją wody, którą codziennie dostarczają do ok. 120 tys. mieszkańców – miasta Krosna i 11 okolicznych gmin. Produkcja wody, która rocznie wynosi ponad 5,1 mln m³, odbywa się w oparciu o trzy ujęcia wody – w Sieniawie (ok. 65%), Szczepańcowej (ok. 23%) i Iskrzyni (uzupełnienie do 100%). Aktualna długość sieci wodociągowej wynosi 814,5 km, w tym na terenie Krosna 469,4 km, a na terenie gmin ościennych 345,1 km. 

Wodociągi Krośnieńskie zarządzają też pracami Oczyszczalni Ścieków w Krośnie, do której trafiają ścieki z Krosna i 8 okolicznych gmin. Rocznie instalacja przetwarza ok. 7,6 mln m³ ścieków komunalnych i jest największym tego typu obiektem w okolicy. 

W zakresie działalności jest również zarządzanie siecią wodociągową i kanalizacyjną, która jest systematycznie monitorowana, rozbudowywana i modernizowana. Z końcem 2022 r. zostały wdrożone nowoczesne rozwiązania do zarządzania tą siecią, dzięki czemu zyskała ona miano – inteligentnej sieci wodociągowej. 

 

Inteligentne wodociągi 

W ramach budowy inteligentnej sieci wodociągowej w Krośnieńskim Holdingu Komunalnym wdrożono instalację składającą się z serwera, systemu eBOK i oprogramowania obejmującego mechanizm przetwarzania, sterowania i analizowana danych z sieci. Dodatkowo na wodomierzach głównych u odbiorców wody zamontowane zostały nakładki radiowe przystosowane do stacjonarnego odczytu i wdrożono dedykowane oprogramowanie, które umożliwia zbieranie z nich danych. 

Głównym celem tego projektu była poprawa zarządzania siecią wodociągową oraz ograniczenie strat wody poprzez ciągły monitoring całego systemu wodociągowego, zarządzanego przez naszą spółkę – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. – Opracowany został schemat możliwej integracji systemów informatycznych, wykorzystywanych przez spółkę, i zarządzania danymi. Dzięki danym z sieci wodociągowej, ich automatycznej analizie i transferze do systemu eBOK, możliwe jest przesyłanie odbiorcom przetworzonych informacji w celu lepszego zarządzania zużyciem wody. 

Wdrożona integracja nowych i istniejących systemów umożliwiła m.in. sprawdzenie stanu sieci wodociągowej Krosna w oparciu o metodologię IWA i opracowanie metodyki wyszukiwania niewidocznych na powierzchni awarii sieci wodociągowej, m.in. na podstawie danych z sieci i poszczególnych wodomierzy. W konsekwencji tego możliwe stało się stopniowe ograniczanie strat wody w sieci wodociągowej, przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi pomiarowych i informatycznych. 

W przypadku miasta Krosna do obsługi tych danych została wykorzystana platforma SmartFlow, która umożliwia efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym dzięki temu, że dane z różnych systemów zintegrowane są w jednym, intuicyjnym narzędziu – wyjaśnia Marcin Kilar, kierownik zarządzający Wodociągów Krośnieńskich. 

 

Nowoczesne i funkcjonalne systemy 

Wykorzystanie innowacyjnej platformy do zarządzania siecią wodociągową dało pełny obraz funkcjonowania krośnieńskiej sieci, ponieważ platforma ta zbiera, analizuje i wizualizuje dane z różnych baz danych, m.in. gisowej, monitoringu przepływomierzy, systemu stacjonarnego odczytu wodomierzy, billingowej czy SCADA, w jednym miejscu. Dzięki automatycznym powiadomieniom i alarmom o nieprawidłowościach w danych pomiarowych, SmartFlow wspiera szybkie wykrywanie awarii czy ukrytych wycieków, a przez to stopniowo ogranicza straty wody. 

W ramach budowy i wdrożenia inteligentnego systemu zarządzania naszą siecią wodociągową uruchomiliśmy nowy, bardzo funkcjonalny system eBOK. Rozwiązania w nim zastosowane umożliwiają naszym klientom, m.in. otrzymywanie powiadomień o wyciekach wody, pobieranie informacji o jej zużyciu – w przedziale nawet godzinowym i dziennym, otrzymywanie e-Faktur i dokonywanie e-Płatności – wylicza Prezes J. Fic. 

Poprzez system eBOK klienci Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego i Wodociągów Krośnieńskich mogą też korespondować on-line z pracownikami Biura Obsługi Klientów, otrzymywać powiadomienia o planowanych i awaryjnych przerwach w dostawie wody, mieć dostęp do rozliczeń, mogą sprawdzić i podać odczyty wodomierzy oraz otrzymywać powiadomienia o prawdopodobnym wycieku wody na wewnętrznej instalacji w nieruchomości. Nowy eBOK umożliwia także składanie wniosków w formie elektronicznej i śledzenia postępu zgłoszonej sprawy, wraz z powiadomieniami o kolejnych jej etapach oraz wydanej decyzji. 

Ciekawą funkcjonalnością tego systemu jest dostęp do wizualizacji obszarów planowanych wyłączeń i miejsc awarii. W zakładce Geoportal, w ramach ogólnodostępnej e-Usługi, prezentowane są m.in.: graficzny przebieg sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, lokalizacje hydrantów ppoż., obiektów i stref ochrony ujęć oraz informacje o inwestycjach prowadzonych przez Krośnieński Holding Komunalny. Dodatkowo, udostępniony został także WMS umożliwiający pobranie i wyświetlenie powyższych informacji graficznych w zewnętrznych systemach klientów – objaśnia kierownik Wodociągów Krośnieńskich. 

 

Ciągły rozwój i nowe inwestycje 

Działalność Wodociągów Krośnieńskich oparta jest na ciągłym rozwoju, konsekwencją czego są liczne inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne. Na przestrzeni ostatnich kilku lat Krośnieński Holding Komunalny zrealizował 15 dużych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ok. 150 mln zł, w części dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej i NFOŚIGW w Warszawie (dofinansowanie bezzwrotne blisko 67 mln zł), a także WFOŚiGW w Rzeszowie.  

Inwestycje te dotyczyły głównie gospodarki wodno-ściekowej i obejmowały m.in.: modernizację, rozbudowę i hermetyzację Oczyszczalni ścieków w Krośnie, gruntowną modernizację Zakładu Uzdatniania Wody „Wisłok” w Sieniawie, budowę magistrali wodociągowej Rymanów-Iskrzynia i Miejsce Piastowe-Rogi, rozdział kanalizacji ogólnospławnej, budowę trzeciego zbiornika wyrównawczego wody, tzw. podziemnego magazynu wody, który dodatkowo usprawnił funkcjonowanie miejskiej sieci wodociągowej. 

Aktualnie trwa budowa kolektora sanitarnego Wietrzno-Głowienka, co jest dla nas bardzo ważną i długo wyczekiwaną inwestycją, ale pracujemy już nad kolejnymi projektami inwestycyjnymi, które albo są w przygotowaniu, albo w trakcie realizacji. Przygotowujemy się do modernizacji Zakładu Uzdatniania Wody „Wisłok” w Iskrzyni, rozbudowy elektrowni biogazowej i drugiego zbiornika gazu, budowy małej elektrowni wodnej na odpływie ścieków z oczyszczalni czy modernizacji 3 filtrów powolnych na ujęciu w Szczepańcowej – informuje Prezes J. Fic. 

 

Własna energia z OZE 

Realizując strategię rozwoju Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, również Wodociągi Krośnieńskie rozbudowują sieć własnych źródeł energii. Na terenie zakładów wchodzących ich w skład istnieje już 7 obiektów prądotwórczych, o łącznej mocy ok. 1030 kWh, w tym: dwa silniki na biogaz, mała turbina wodna oraz 6 instalacji fotowoltaicznych, a w ciągu roku powstaną kolejne dwie instalacje PV z magazynami energii, tj. na terenie Zakładu Uzdatniania Wody „Jasiołka” w Szczepańcowej – instalacja o mocy 80 kWh i magazyn o mocy 40 KWh oraz na terenie Przepompowni ścieków przy ul. Ściegiennego w Krośnie – instalacja o mocy 21 kWh wraz z magazynem 10 kWh. 

Budowa efektywności i samowystarczalności energetycznej spółki jest ważnym elementem naszej strategii, stąd tak duże i liczne inwestycje we własne źródła wytwórcze. W 2023 r. blisko 47% energii zużywanej w Wodociągach Krośnieńskich pochodziło ze źródeł wytwórczych zlokalizowanych w obiektach krośnieńskich wodociągów, a ten bilans będzie jeszcze lepszy, ponieważ planujemy dalszy rozwój instalacji prądotwórczych – podkreśla prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.  

Działalność Wodociągów Krośnieńskich jest cały czas rozwijana. Jest to kluczowy i strategiczny zakład w całym Krośnieńskim Holdingu Komunalnym. Oprócz inwestycji typowo branżowych, związanych z rozbudową sieci wod.-kan., realizuje też działania pro-ekologiczne, np. promując wśród mieszkańców picie wody kranowej – Krośniczanki.

(Krośnieński Holding Komunalny_fot. 1)

(Krośnieński Holding Komunalny_fot. 2)

Wydania archiwalne