Zasłużone Grand Prix

Firma Blachotrapez od 50 lat wyznacza trendy w dziedzinie pokryć dachowych i elewacyjnych. Najwyższą jakość produktów i usług potwierdzają pozytywne opinie zarówno klientów, jak i ekspertów branżowych. Znalazło to potwierdzenie również w programie Polska Jakość, w którym redakcja Strefy Gospodarki przyznała spółce, jako jedynemu z wielu tegorocznych uczestników, tytuł Grand Prix 2020.

Imponujące półwiecze

Zapewne, kiedy na przełomie lat 60. i 70. w Rabce-Zdroju Jan Luberda wraz z żoną Teresą zakładali firmę dekarską, nikt nie spodziewał się, że po 50 latach jakość jej produktów i profesjonalizm usług będą znane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Z biegiem lat sposób działalności oczywiście zmieniał się i ewoluował, aż do przyjęcia obecnej formy w 1995 roku. Niedługo później Blachotrapez jako pierwszy w Polsce podjął współpracę z hutą thyssenkrupp Steel Europe AG, zostając wyłącznym dystrybutorem jej produktu. Z upływem czasu trafne decyzje, doskonała organizacja i ciągłe poszerzanie asortymentu przynosiły efekty. Otwierano nowe spółki Grupy Kapitałowej Blachotrapez, w tym na Słowacji, w Rumunii, Czechach, Niemczech i Kanadzie, a także oddawano do użytku nowoczesne hale produkcyjne, których przedsiębiorstwo ma w tej chwili sześć. Doskonałym potwierdzeniem dynamicznego rozwoju firmy są imponujące wyniki finansowe. W 2014 roku przychody ze sprzedaży osiągnęły świetny wynik 250 mln, aby w 2019 uzyskać wartość aż 630 mln.

Jak oni to robią?

Eurypides napisał, że sukces jest wynikiem właściwej decyzji. Przedstawione wcześniej dane liczbowe nie pozostawiają wątpliwości, że sukces jest udziałem firmy Blachotrapez, ale warto przeanalizować, co spowodowało jego osiągnięcie.

Bez wątpienia najmocniejszą stroną przedsiębiorstwa jest dbałość o jakość i to w ujęciu kompleksowym. Firma wprowadziła sprawdzoną, a zarazem nowatorską w skali świata technologię Safe Profiling System (SPS), czyli system bezpiecznego tłoczenia blachy. Pozwala to na jej profilowanie w optymalnych warunkach klimatycznych, niezależnych od temperatury otoczenia. Metodę tę, chronioną polskim prawem patentowym, wykorzystują wszystkie zakłady produkcyjne spółki. Jakość asortymentu produktowego uzupełniają systemy rynnowe KROP PVC i stal oraz nowe profile pokryć dachowych Enigma i Estima.

W obszarze usług prawdziwym ewenementem jest Express Dach 72h – kompletny dach na budowie w 3 dni. Wygląda to tak, że przedstawiciel firmy osobiście lub, co istotne w czasie pandemii, poprzez przesłanie linka lub kodu do materiałów w jakości HD i 4K w chmurze przedstawia klientowi pełną prezentację, a po złożeniu zamówienia zainstalowanie pełnego dachu, a więc połaci dachowej razem z rynnami, obróbką, gąsiorami, wkrętami, foliami itd. zajmuje zaledwie 72 godziny.

Blachotrapez może pochwalić się także wyposażeniem swoich zakładów. Tworzą je w pełni zautomatyzowane i nowoczesne linie produkcyjne, wykorzystujące sprzęt maszynowy najnowszej generacji. Całości dopełnia mocne nastawienie na dokładne przygotowanie wszelkich procesów organizacyjnych i usystematyzowane zarządzanie firmą w każdym z aspektów działalności, czego potwierdzeniem jest przyznanie w lipcu 2020 roku certyfikatu wdrożenia Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2015. Spółka coraz mocniej wprowadza też w swoją aktywność założenia zrównoważonego rozwoju, głównie w aspekcie CSR i działań proekologicznych.

Wszystkie te elementy spowodowały, że w tegorocznej edycji programu Polska Jakość Blachotrapez jako jedyna firma zdobyła specjalną nagrodę Grand Prix, przeznaczoną dla Laureatów, którzy prezentują wybitne i wyjątkowe osiągnięcia w zakresie jakości swoich towarów i usług. Rafał Michalski Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej Blachotrapez komentuje to następująco: – Jest nam bardzo miło z racji przyznania Grand Prix Polska Jakość 2020. Wyróżnienie to potwierdza, że podążamy właściwą drogą, a obrana filozofia wyznaczania sobie jasnych celów, dbania o jakość i uczciwość w biznesie doskonale się sprawdza i w końcowym efekcie procentuje osiągnięciem sukcesu.

(fot . 1 – Rafał Michalski, Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej Blachotrapez)

Wydania archiwalne