Toruńskie TBS – krajowy wicelider wciąż buduje!

Druga pozycja zajęta przez Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Ogólnopolskim Rankingu Towarzystw Budownictwa Społecznego, stała się już swego rodzaju tradycją. Lokata ta jest w pełni zasłużona, ponieważ Spółka z powodzeniem wdraża kolejne inwestycje związane z budową budynków wielorodzinnych, a w ambitnym Planie Inwestycyjnym na lata 2022-2026 znalazła się realizacja kolejnych 1053 mieszkań na wynajem. Szacowany koszt ich budowy ma wynieść ponad 372 mln zł.

Ręka w rękę z Miastem

Od wielu lat Toruńskie TBS realizuje politykę mieszkaniową Gminy-Miasta Toruń. Wszystkie nowo zbudowane budynki charakteryzuje ponadstandardowe wyposażenie, m.in. w windy, hale garażowe z miejscami postojowymi dla wszystkich najemców mieszkań lub garaże indywidualne. Ponadto do każdego mieszkania przynależy komórka lokatorska, w budynkach znajdują się także pomieszczenia wspólne, takie jak wózkownie w każdej klatce schodowej i suszarnie. Wyróżnikiem osiedli jest również duża liczba miejsc postojowych oraz urządzone z troską o mieszkańców miejsca wypoczynku i wydzielone place zabaw dla dzieci. – W 2023 roku Spółka zakończyła budowę I etapu O/M Glinki, czyli siedem budynków wielorodzinnych, łącznie 449 mieszkań: sześć budynków wybudowano jako mieszkania komunalne, a jeden budynek z 50 mieszkaniami zrealizowano z partycypacją osób fizycznych – informuje Beata Żółtowska Prezes Zarządu Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. – Rozpoczęliśmy też budowę II etapu – w realizacji aktualnie są trzy budynki, na kolejne cztery otrzymaliśmy środki unijne z KPO. Całość inwestycji planujemy oddać do końca czerwca 2026 roku. Środki z KPO otrzymaliśmy na 11 budynków. Budynki dofinansowane są droższe, ale też nowocześniejsze, z uwagi na wymogi KPO związane z podwyższonym wskaźnikiem energochłonności budynków (instalacja OZE, okna trzyszybowe, zwiększone izolacje ścian, stropów, dachu itp.). W celu obniżenia kosztów energii wspólnej zużywanej przez budynki oraz w związku z możliwością pozyskania dofinansowania w wysokości 50% kosztów instalacji, Spółka zamierza wykonać instalacje na istniejących budynkach z I etapu na osiedlu Glinki, oraz na nowo powstających budynkach przy ul. Rolniczej 5-7a oraz na II etapie na osiedlu Glinki.

W realizowanej inwestycji przy ul. Rolniczej 5-7, mają powstać 72 mieszkania o łącznej powierzchni 3 325 m² oraz 23 garaże. Ich koszt został oszacowany na 24,9 mln zł, w tym dopłata z Funduszu Dopłat w kwocie 8,3 mln zł. W Planie Inwestycyjnym na lata 2022-2026 znalazła się budowa 8 budynków mieszkalnych na Osiedlu Pod Dębową Górą (228 mieszkań o powierzchni 11 611 m², 879 m² powierzchni lokali użytkowych oraz 54 garaże). Koszt to 96,4 mln zł, dofinansowanie – 66,7 mln zł. Dwa nowe budynki z 42 mieszkaniami o powierzchni 1 981 m² oraz 6 garażami, mają również powstać przy ul. Inowrocławskiej 3. Ich koszt zamknie się w kwocie 14,9 mln zł (dofinansowanie z Funduszu Dopłat – 8,8 mln zł). Ponadto w Planie Inwestycyjnym na lata 2022-2026 znalazł się także generalny remont budynku przy ul. Włocławskiej 179-181, który obejmie likwidację wspólnych łazienek i urządzenie ich w każdym mieszkaniu, nowy podział powierzchni użytkowej na mieszkania, budowę podjazdów dla osób niepełnosprawnych, śmietnika, placu zabaw, pieszojezdni i parkingów oraz modernizację kotłowni (zmiana pieca na olej opałowy na nowoczesny piec gazowy). W wyniku modernizacji powstaną 32 mieszkania jedno- i dwupokojowe z aneksami, o powierzchniach od 30 m².

 

Inwestycje nie tylko w Toruniu

Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wykracza również w planach inwestycyjnych poza swoje miasto. W Lubiczu Dolnym przy ul. Dworcowej 11d zaprojektowano budynek jednoklatkowy, podpiwniczony z 12 mieszkaniami o powierzchni 576 m² i dwoma garażami dwustanowiskowymi w sąsiedztwie istniejącego budynku. Ponadto w Planie Inwestycyjnym na lata 2022-2026, ujęto też inny teren zlokalizowany w Lubiczu Dolnym – przy ul. Tęczowej (etap II). Na powierzchni 3 714 m² powstanie 80 mieszkań i 41 garaży indywidualnych.  Wszystkie realizowane inwestycje spełniają najnowsze wymagania dotyczące energochłonności budynków oraz dbania o środowisko, zgodnie z założeniem Europejskiego Zielonego Ładu.

 

KAWKA i fotowoltaika

Dbałość o środowisko naturalne, to jeden z najistotniejszych priorytetów działalności Toruńskiego TBS. W 2020 roku Spółka skorzystała z możliwości zwrotu części poniesionych nakładów na termomodernizację budynku  przy ul. Lubickiej 45 a-d, poprzez sprzedaż świadectw efektywności energetycznej na Towarowej Giełdzie Energii. Wyróżnikiem proekologicznego nastawienia Toruńskiego TBS są też rozwiązania przyjazne dla środowiska, np. wymiana kotłów gazowych dwufunkcyjnych na nowoczesne kotły kondensacyjne, emitujące mniejszą ilość spalin do atmosfery. Tam gdzie jest to możliwe, budynki przyłączane są do sieci miejskiej. W 2018 roku uzyskano dotację z programu KAWKA na wymianę ogrzewania przy ul. Podgórskiej 14b, gdzie zlikwidowano piece kaflowe zastępując je nowoczesnymi piecami akumulacyjnymi. – Złożyliśmy również wniosek i otrzymaliśmy dofinansowanie na budowę instalacji fotowoltaicznej na Osiedlach Mieszkaniowych Glinki i Jar oraz na budynku Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Drzewieckiego 2/Mohna 67 – dodaje Prezes B. Żółtowska.

Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego od lat angażuje się w działania związane ze społecznością lokalną wspierając lokalne inicjatywy. Bierze też udział w inicjatywach organizowanych przez miasto Toruń oraz dba o bieżącą promocję swoich działań – każde zasiedlenie budynku jest opisywane w mediach lokalnych.

 

Szczęśliwa siódemka

Działalność Toruńskiego TBS jest zauważana i doceniana. Spółka może poszczycić się tytułem podwójnego laureata „Diamentów Forbesa 2021” w dorocznym rankingu przedsiębiorstw, które w ostatnich trzech latach najskuteczniej zwiększyły swoją wartość oraz konkursu Dobra Firma 2021, w kategorii najlepszy innowator województwa kujawsko-pomorskiego. Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego nieprzerwanie utrzymuje się w ścisłej czołówce Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Towarzystw Budownictwa Społecznego, organizowanego przez redakcję „Strefy Gospodarki” w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. W tegorocznym zestawieniu obroniliśmy – już po raz siódmy – pozycję Wicelidera, pokazując iż stale trzymamy wysoki poziom inwestycji oraz zarządzania nieruchomościami – podsumowuje Prezes B. Żółtowska.

(Toruńskie TBS_fot. 1 – Osiedle Mieszkaniowe Glinki)

(Toruńskie TBS_fot. 2 – Osiedle Mieszkaniowe Glinki 2)

(Toruńskie TBS_fot. 3 – Osiedle Mieszkaniowe Jar)

(Toruńskie TBS_fot. 4 – budynki przy ul. Rolniczej 5-7a)

Wydania archiwalne