W pełnej harmonii z otaczającą przyrodą

„Kiedyś osiedla budowano jedynie po to, by były sypialniami dla rodzin – dziś, nowoczesne osiedle to nie tylko miejsce wypoczynku i rekreacji, ale funkcjonalna przestrzeń będąca częścią życia jego mieszkańców” – taka dewiza przyświeca Jaworznickiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego Sp. z o. o., którym od 2007 roku zarządza Prezes Janusz Łach.

 

Łamiemy stereotypy

Spółka rozpoczęła swoją działalność w 2000 roku, jednak przełom w wizji jej funkcjonowania nastąpił siedem lat później i od tej pory Jaworznicki TBS zaczął mozolnie, krok po kroku zdobywać pozycję lokalnego lidera na rynku nieruchomości, realizując coraz bardziej ambitne plany. – Najważniejszym zadaniem, gdy obejmowałem stanowisko Prezesa, było złamanie stereotypu, że „spółka miejska” ma jedynie realizować swoje zadania w stopniu podstawowym – wspomina Janusz Łach, Prezes Zarządu Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. – Zadałem sobie wtedy pytanie: dlaczego, przecież jesteśmy takim samym podmiotem w przestrzeni gospodarczej, jak każdy inny. A zatem, jeśli poważnie traktujemy stawiane przed nami wyzwania, musimy być w tym najlepsi.

Początkowo JTBS realizował budowę standardowych wielorodzinnych czynszowych budynków mieszkalnych, uzupełniając w ten sposób linię zabudowy w istniejących osiedlach. W 2011 roku zmieniono strategię i spółka zaprezentowała ofertę deweloperską skierowaną do osób zainteresowanych własnym, a nie wynajmowanym mieszkaniem. Zaproponowane wówczas lokale, w standardzie „pod klucz”, były nie tylko bardzo atrakcyjne cenowo względem konkurencji, ale jako kompleks mieszkaniowy stanowiły miejsce zachęcające do zamieszkania. Jednak prawdziwa rewolucja nastąpiła w 2013 roku, gdy rozpoczęto budowę „Osiedla przy ul. św. Wojciecha”. Blokowisko zostało zastąpione zespołem domów wielorodzinnych, kreując przestrzeń osiedlową w ten sposób, by dać mieszkańcom maksimum prywatności, której często w takich zespołach budynków brakuje. Całość uzupełniła nie tylko pełna infrastruktura drogowo-parkingowa wraz z garażami, ale także część rekreacyjna z oświetlonym boiskiem, placem zabaw i altanami. To był przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”. Zainteresowanie zakupem własnego „M” w tej lokalizacji przeszło najśmielsze oczekiwania inwestora: mieszkania sprzedawały się na pniu, a przy ostatnich etapach tego przedsięwzięcia – już na kilka dni przed rozpoczęciem sprzedaży – ustawiały się kolejki zainteresowanych.

Od „Sfery” do „Sfery Południe”

W 2016 roku Jaworznickie TBS Sp. z o. o. rozpoczęło budowę kolejnego osiedla – „Sfera”. Atutem w jego przypadku, oprócz sprawdzonego już w praktyce modelu zabudowy, okazała się sama lokalizacja. Osiedle „Sfera” położone jest w sąsiedztwie znanego w całym województwie śląskim „Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOSFERA”, będącego miejscem relaksu i wypoczynku na łonie przyrody oraz oddalonych o 15 min. jazdy rowerem „polskich Malediw” – Parku Gródek. Łącznie w ramach zrealizowanej inwestycji powstało 375 mieszkań, w tym 306 na wynajem. W 2021 roku, w pobliżu osiedla „Sfera” ruszyła kolejna inwestycja mieszkaniowa jaworznickiej Spółki – Osiedle „Sfera Południe” z 240 mieszkaniami „na własność”. W listopadzie 2023 roku zakończono budowę 31 mieszkań w ramach etapu IB, wcześniej zaś, bo w sierpniu, rozpoczęła się budowa kolejnych 49 mieszkań w ramach etapu IIA.

Specjalista od trudnych modernizacji

W swojej dotychczasowej działalności Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego dało się również poznać jako specjalista od modernizacji i przebudowy istniejących już obiektów. W 2014 roku spółka oddała do użytku 25 nowoczesnych mieszkań zlokalizowanych w budynku przy ul. Koszarowej 9 w Jaworznie, który jeszcze kilka lat wcześniej był ruiną, jednak posiadającą bogatą historię. W obiekcie tym, na początku XX w., znajdowały się koszary wojsk Cesarstwa Austro-Węgierskiego, a później ulokowane zostały tam oddziały milicji Powstań Śląskich. Kolejnym wyzwaniem okazała się modernizacja pawilonu handlowego z lat 70. XX w – „Słoneczna”. Początkowo JTBS miało dwa rozwiązania: z uwagi na stan techniczny rozebrać obiekt albo odnowić i dalej pozostawić jako placówkę handlowo-usługową. Przeprowadzone analizy ekonomiczne nie uzasadniały żadnego z powyższych rozwiązań, wprowadzono zatem w życie trzecie: istniejącą zabudowę uzupełniono ośmiopiętrową częścią mieszkalną, a w miejscu zlikwidowanych powierzchni sklepowych utworzono zamykany parking wewnętrzny z 49 miejscami postojowymi. Pozostałą część pawilonu zmodernizowano dając mieszkańcom dostęp to takich punktów, jak sklepy spożywcze czy poczta. Dodatkowo w obiekcie znajduje się także Klub Seniora. Całość uzupełnia zewnętrzna infrastruktura w postaci placu zabaw, siłowni pod chmurką oraz strefy relaksacyjnej.

Z innowacyjnym przedsięwzięciem

Obecnie Jaworznickie TBS Sp. z o. o. prowadzi budowę „Osiedla JTBS na Skałce”. Główne założenie tej inwestycji opiera się na pełnej harmonii powstających domów wielorodzinnych z otaczającą przyrodą (22 jednoklatkowe budynki, po 20 mieszkań w każdym). Projektowane domy – poprzez użycie jasnych, naturalnych barw oraz materiałów wykończeniowych, a także dzięki swobodnej kompozycji otworów na elewacji, mają przywodzić na myśl skały kontrastujące z pokrytym zielenią wzgórzem w tle. Efekt ten ma podkreślać urządzenie terenów zieleni w sposób naturalny, z zachowaniem istniejącego ukształtowania terenu oraz z wykorzystaniem nieformowanej roślinności, charakterystycznej dla terenów skalistych i eksponowaniem elementów, takich jak autentyczne głazy i skały. Inwestycja jest prowadzona od kwietnia 2023 roku, a jej zakończenie zaplanowano na październik bieżącego roku. W ramach I etapu zostanie wybudowanych 100 mieszkań na wynajem.

Jaworzno, od lat promuje się jako miejsce, w którym warto zamieszkać – sprzyjać temu ma nie tylko ogólny trend rozwoju miasta idący w kierunku „smart city”, lokowanie się podmiotów reprezentujących nowoczesne technologie, jak choćby pierwszej fabryki polskich samochodów elektrycznych, czy bardzo dobre położenie komunikacyjne na linii Kraków-Katowice, ale także oferta Jaworznickiego TBS Sp. z o. o., które do tej pory zapewniło już wygodne i atrakcyjne mieszkania 1 076 rodzinom – podsumowuje Prezes J. Łach.

(Jaworznickie TBS_fot. 1 – osiedle „Sfera”)

(Jaworznickie TBS_fot. 2 – wizualizacja – osiedle „Sfera Południe”)

(Jaworznickie TBS_fot. 3 – wizualizacja – „osiedle JTBS na Skałce”)

 

Wydania archiwalne